Muziku a výstavu navštívil letos rekordní počet lidí

Publikováno 03. 12. 2009 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Letos již počtvrté proběhla v Kulturním domě Na Letním v Mariánském Údolí Výstava pro nezaujaté oči, která byla již tradičně zahájena vernisáží s Muzikou pro nezaujaté uši s pořadovým číslem 7 dne 21. 11. 2009. Své umění na výstavě prezentovalo 20 převážně místních a regionálních amatérských výtvarníků, které na vernisáži doplnily svým vystoupením 3 kapely.

Narcotic FieldsMuzika pro nezaujaté uši

Po přivítání a úvodním slovu Vítězslava Nováka, zahájila večerní program mladá a nadějná olomoucká kapela Narcotic Fields, ve své tvorbě vycházející z trip-hopu, elektroniky a indie kytarové scény. Její kariéra odstartovala v roce 2008 po úspěchu v soutěži BoomCup, následovala vystoupení v TV pořadech, radiích a nahrání debutového alba Erase na jaře letošního roku. Poté přišla na řadu šňůra koncertů a vystoupení na festivalech v České republice.

Výstava pro nezaujaté oči IV.V Mariánském Údolí zahráli Narcotici již v roce 2007 na Majálesu, tehdy ještě jako téměř neznámá začínající kapela. Na letošní muzice ukázali, že už mají věrné publikum, baví je hrát i experimentovat s videoprojekcí během koncertu. Zpěvačka Tereza Kopecká svým podmanivým hlasem určitě nadchla nejedno nezaujaté ucho z publika.

Phil Shoenfelt & Southern Cross

Phil Shoenfelt

Hlavní hvězdou večera byl anglický hudebník, básník a spisovatel Phil Shoenfelt s jeho českou kapelou Southern Cross. Tento sympatický rocker během svého pestrého a dobrodružného života koncertoval na mnoha pódiích po celém světě – zejména v Londýně a New Yorku, zahrál si i s takovými slavnými kapelami a hudebními osobnostmi jako Nick Cave, Nico, Sonic Youth nebo The Clash.

Návštěvníci vernisáže se mohli na vlastní kůži přesvědčit, že živé hraní Philu Shoenfeltovi s pražskými Southern Cross opravdu svědčí. Když tito zkušení hudebníci začali hrát, dostali během chvíle lidi do varu a užili si naplno více než hodinové vystoupení, po kterém je nadšené publikum dvakrát vytleskalo k přídavkům.

Kapela NeverlayBodypainting a Neverlay afterparty

Součástí večera byla také ukázka bodypaintingu neboli malování na nahé ženské tělo v podání Leoše Rotrekla. Toto krátké představení vyvovalo v některých lidech rozporuplné reakce, protože umělec zvolil oproti očekávání netradiční pojetí abstraktní malby na tělo s využitím UV světel. Improvizovaný hudební doprovod k této experimentální performanci obstaral na housle Pavel Cingl ze skupiny Southern Cross.

Na závěr proběhla afterparty s kapelou Neverlay, která působí v Mariánském Údolí od roku 2007, ale teprve letos se dostala k veřejnému vystoupení pro své fanoušky na domácí scéně. Kdo tedy vydržel do pozdních nočních hodin, mohl si vychutnat koncert této místní grunge-rockové čtveřice a následně třeba navštívit nově otevřenou vinárnu-bar Na Letním.

Výstava pro nezaujaté oči IV.Výstava pro nezaujaté oči

Na výstavě byli letos opět k vidění různé techniky a formy výtvarného umění, zastoupené olejomalbami, kresbami, akvarelem, fotografiemi, počítačovou grafikou a netradičně i svařovanými objekty. Jak se zdá, kvalita vystavených věcí byla na úrovni. Několik návštěvníků projevilo zájem o koupi některých artefaktů a vybraným výtvarníkům se možná otevírá příležitost vystavovat na dalších místech v Olomouci.

Výstava pro nezaujaté oči IV.Více informací naleznete v katalogu k výstavě nebo v článku jednoho z vystavujících Vladimíra Pospíšila. Ten také citoval průzkum, podle kterého je počet lidí, kteří mají rádi výtvarné umění, méně než gayů (něco mezi 3-4%). Ovšem tato akce opět spojila vizuální podměty doplněné nově také o videoprojekci s živou hudbou, což je kombinace mnohem otevřenější a zajímavější i pro širší publikum. Výsledkem toho je letošní rekordní počet návštěvníků akce, kteří dorazili nejen z Hluboček, ale i z širšího okolí. Vernisáž s muzikou navštívilo téměř 200 hostů různých generací, dalších více než 100 lidí se přišlo podívat během týdne na samotnou výstavu. Nechyběla mezi nimi ani Základní škola Hlubočky, jejíž žáci z 1. stupně si udělali mezi vystavenými obrazy hodinu výtvarné výchovy.

Chtěli bychom poděkovat všem zúčastněným, kteří svou přítomností pomohli vytvořit pohodovou atmosféru a především obci Hlubočky za poskytnuté granty, kterými dlouhodobě podporuje alternativní kulturu a místní výtvarníky.

Petr Plíska

Video: Muzika pro nezaujaté uši - vernisáž výstavy

Fotogalerie: Muzika a výstava pro nezaujaté lidi 2009

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (3)

 1. Poli (04.12.2009 - 13:06) odpovědět IP: 193.85.172.4

  “Z důvodu omezení autorských práv toto video není ve vaší zemi dostupné” ……omg a to znamená co????

  1. Petr Plíska (04.12.2009 - 16:10) odpovědět IP: 77.48.155.39

   Na YouTube to video zakázali kvůli autorským právům, zřejmě protože je tam jako podklad píseň od Phila Shoenfelta & Southern Cross, přestože jsme od nich dostali povolení jejich skladbu použít. Dal jsem to tedy na server Stream.cz a snad už to bude fungovat…

 2. Poli (07.12.2009 - 11:03) odpovědět IP: 213.192.22.114

  ..ja tak proto,ech,zatracenej Youtube a jeho cenzura :-))Jinak fajn,moc pěkný…

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.