Muzika pro nezaujaté uši No. 10

Publikováno 06. 12. 2012 v rubrice Kultura, Příroda « zpět « úvod

Poslední dvě listopadové soboty se v Kulturním domě Na Letním nesly ve znamení netuctové hudby v rámci akce Muzika pro nezaujaté uši. Jaká letos byla?

Po několika dnech příprav byla 17. listopadu 2012 zahájena Výstava pro nezaujaté oči. Ta již tradičně bývá spojena s Muzikou pro nezaujaté uši, která se u příležitosti 30. výročí založení Jazzklubu v Mariánském Údolí tentokrát rozrostla do dvou plnohodnotných koncertů. První večer byl dramaturgicky zaměřen spíše směrem k alternativním formám, zatímco o týden později se Na Letním sešli hudebníci pohybující se v přístupnějších hudebních proudech.

Sato-San ToSázka na neoposlouchanost

První Muziku zahájila pražská formace Sato-San To. Jde o experimentální projekt, v jehož tvorbě se mísí jazz s různými moderními rytmickými postupy, jako je drum ‘n’ bass či jungle. V tříčlenném obsazení (bicí, trumpeta, klávesy) a s pomocí předtočených smyček dokázali hudebníci zvednout ze židlí většinu diváků a předvést, že ani „náročná” hudba nemusí v žádném případě být nudná.

ZVA 12-28Po přestavbě pódia se v Mariánském Údolí představila slovenská bluesová kapela ZVA 12-28, která svou tvorbou směřuje někam do hájemství amerického tvůrce Toma Waitse, a to nejen hlasovým projevem svého zpěváka.

Výrazným zpestřením jejich zvuku jsou housle, nezastupitelnou roli však také hrají změny rytmů a hlasitosti. Rychlejší skladby se střídaly s pomalejšími a zadumanějšími písněmi a hodinka jejich vystoupení utekla jako voda.

Skupina DvaDalší kapela, další hudební styl. Pardubické duo Dva se po zásluze dostalo na špičku nejen české indie-popové scény. Jejich tvorba je totiž naprosto unikátní - spojují širokou paletu žánrů od folku přes rock až ke kabaretu a své příběhy vyprávějí vymyšleným jazykem, který tu připomíná finštinu, tu zase francouzštinu. Největším kladem je však jejich nezměrná hravost a živost. Zpěvačka a saxofonistka Bára při vystoupení tančí, podupává si a křepčí, zatímco šikovný kytarista Jan přímo na místě tvoří podkresové smyčky a vynalézavou hrou dodává hudbě vše podstatné. Toto vystoupení se zařadilo mezi ta nejlepší, jakých jsme se v rámci Muziky dočkali.

Jiří DědečekPřístupnost, nikoli však tuctová

O týden později, 24. listopadu, se v předsálí kulturního domu uzavřela letošní Muzika i s ní spojená výstava. Večer otevřel krátký cestopis Pěšky kolem hranic České republiky, rekapitulující první část putování několika místních mladých mužů z Aše až k Lipnu.

Po vyhlášení fotosoutěže Zpravodaje se již na pódium postavil pražský písničkář Jiří Dědeček, který zavzpomínal na své vystoupení v Mariánském Údolí před sedmadvaceti lety, ale přehrál také novější skladby či ještě neslyšené písně z chystaného alba. Ze všech jeho textů je poznat, jak rád si hraje s krásami češtiny a humor spojuje s vážnějšími tématy.

Hope AstronautDalším vystupujícím byla olomoucká folk-rocková kapela Hope Astronaut vedená písničkářem Tomášem Krejčiříkem. Její tvorba vychází zejména ze zahraničních hudebních kořenů, což jen podtrhují anglické texty.

Je velká škoda, že jejich zvuk byl ten večer ochuzen, jelikož violoncellistka Katka z důvodu nemoci nemohla vystoupit. I tak se však dočkali vřelého přijetí u místního publika.

KvětyPosledním vystupujícím byla brněnská alternativní skupina Květy, čerpající z mnoha hudebních žánrů od rocku přes šanson až po hip-hop. Jde o jednu z nejrespektovanějších alternativních kapel u nás, a to zejména díky svému netradičnímu nástrojovému obsazení a skladatelským postupům, ale také vynikajícím poetickým textům zpěváka a kytaristy Martina Kyšperského.

Ačkoliv jejich tvorba snese ta nejpřísnější umělecká měřítka, je zároveň přístupná a posluchači se jí snadno nechají strhnout, což bylo v Mariánském Údolí evidentní a ani po dvou přídavcích publikum nechtělo pustit hudebníky z pódia.

Co říci závěrem? Snad jen vyjádřit velké poděkování panu Vítězslavu Novákovi, který celou akci uspořádal, obci Hlubočky za finanční podporu, členům místní kulturní komise za pomoc při organizaci, Martinu Koukalovi za občerstvení a všem návštěvníkům, kteří vytvořili po oba večery báječnou atmosféru.

Radim Zetka

Fotogalerie: Muzika a výstava pro nezaujaté lidi 2012

Foto: Petr Plíska, Petr Palarčík, Marek Bohuš

Video: Květy - Balon - Mar. Údolí 24. 11. 2012


Autor: Vladimír Pospíšil

Rubrika: Kultura, Příroda |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. pepa (10.12.2012 - 9:31) odpovědět IP: 176.102.128.1

    Co tam dělá soudruh Prstek? v jazz clubu sem ho neviděl….

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.