Muzika pro nezaujaté uši IX.

Publikováno 30. 11. 2011 v rubrice Kultura « zpět « úvod

V sobotu 19. listopadu 2011 proběhla v předsálí Kulturního domu Na Letním v Mariánském Údolí již devátá Muzika pro nezaujaté uši, tentokrát se dvěma neotřelými brněnskými kapelami Čankišou a Ty Syčáci a excentrickým Ostrým zubem z Olomouce. Jak se již stalo dobrým zvykem, byla Muzika spojena s vernisáží Výstavy pro nezaujaté oči, pořádané v klubovně kulturního domu a sousední tělocvičně.

Ty Syčáci

Celý večer zahájil krátce po sedmé hodině večerní Vítězslav Novák, jenž přítomné přivítal a v krátkosti vysvětlil, proč pro letošní rok zvolil právě tyto tři skupiny. Pak si slovo vzala Marie Fialová, která návštěvníkům přiblížila umělce vystavující na Výstavě pro nezaujaté oči. A hudební lahůdkářství bylo otevřeno.

Ty Syčáci

Muzika pro nezaujaté uši IX.První se na pódiu představila trojice Ty Syčáci v čele s fyzickým básníkem Petrem Vášou. Skupina byla založena v roce 2000 a od té doby se její obsazení nezměnilo – frontmana doplňují vynikající hudebníci Petr Zavadil (kytara, perkuse) a Tomáš Fröhlich (baskytara, perkuse). Kapelu nelze nijak stylově zařadit, v její hudbě se mísí rock, jazz i moravský folklór.

Největší devizou je však jednoznačně Petr Váša. Jeho projev je naprosto unikátní – nejen že zpívá či deklamuje prapodivné texty, ale také přitom používá své tělo jako další hudební nástroj. Divák tak dostává porci vynikající hudby doprovázenou občas až maniakálním Vášovým performerstvím. Není divu, že po úvodním mírném ostychu si kapela získala diváky zcela na svou stranu.

Čankišou

Čankišou - Karel HeřmanHlavní hvězdou večera byla stálice na brněnském hudebním poli, která sklízí jeden úspěch za druhým – kapela Čankišou. Tu před dvanácti lety založili původně bigbítoví muzikanti, aby se vydali od rockové hudby směrem k etnické a world music. A opět jsou ve svém počínání naprosto originální, například už jen tím, že impozantní frontman Karel Heřman zpívá texty ve smyšleném jazyce kmene Čanki.

Vzhledem k tomu, že kapelu tvoří sedm lidí, z nichž většina hraje na více než jeden nástroj, byla zvuková zkouška před vystoupením poměrně dlouhá, nicméně posluchači pak byli za své čekání odměněni neuvěřitelnou energetickou smrští valící se z pódia. Taneční rytmy doplňovala dechová sekce zahrnující saxofon, ale i australské didgeridoo. Nad tím vším se pak klenul emotivní zpěv. Před pódiem se tančilo a na tvářích většiny přítomných se rozléval blažený úsměv. Ani po téměř půldruhé hodině nechtěli pustit hudebníky z pódia.

Ostrý zub na závěr

Ostrý zub

Třetí vystupující kapelou bylo olomoucké experimentální sdružení s názvem Ostrý zub. V jeho čele stojí výtvarník, pedagog a performer Vladimír Havlík, kterého doprovází tříčlenná kapela (klávesy, kytara, basa) a neúnavný tanečník-improvizátor.

Z hudební i textové stránky bylo poznat, že jejich tvorba vychází z estetiky undergroundu, zejména toho předrevolučního. Havlík několikrát v průběhu večera vzpomenul nedávné úmrtí ikony českých „androšů” Ivana Jirouse a kapela svým vystoupením Magorovi takříkajíc vystavěla pomníček. Na jejich vystoupení už divácké řady prořídly, přítomní si však hlasitým skandováním vysloužili dva přídavky. I když například autor tohoto článku má z vystoupení Ostrého zubu mírně řečeno smíšené pocity, bylo vidět, že i tento žánr si své příznivce našel, a o to šlo především.

Jménem pořadatelů bych chtěl poděkovat všem zúčastněným, kteří svou přítomností pomohli vytvořit pohodovou atmosféru, ale především obci Hlubočky za poskytnutí finanční i jiné pomoci, kterou dlouhodobě podporuje alternativní kulturu.

Radim Zetka

Fotky: Muzika pro nezaujaté oči IX. s vernisáží výstavy

Rubrika: Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.