Možnosti připojení na internet v Hlubočkách

Publikováno 15. 03. 2009 v rubrice Co se děje v obci « zpět « úvod

Není tomu tak dávno, kdy možnosti připojení na internet pro obyvatele v Hlubočkách byly omezeny více méně jen na vytáčenou telefonní linku, popřípadě pomalé GPRS připojení mobilních operátorů. Navíc tyto služby byly neúměrně drahé, a proto je lidé nevyužívali naplno. V současné době je již situace o mnoho lepší, existuje více možností, ceny jsou přijatelné a vývoj jde dopředu. Jak se tedy u nás můžete připojit na internet?

Připojení na internet - ilustrační fotoNutno nejprve podotknout, že obec Hlubočky je specifická svým velmi členitým terénem. Táhlé údolí a kopce s hustými lesními porosty v některých lokalitách zabraňují šíření signálu například i u mobilních operátorů. Tento problém je nejhorší na Hrubé Vodě, kde se v mnoha případech ze svého mobilu vůbec nedovoláte. Proto následující informace nemusí být směrodatné pro všechny služby a lokality v obci.

Wi-Fi sítě

Bezdrátové Wi-Fi sítě jsou díky dostupnosti a nízké ceně  jednou z nejvyužívanějších internetových technologií v České republice, ani naše obec v tomto není výjimkou.

Abyste se mohli přes Wi-Fi připojit, musí být ve vašem okolí anténa pro šíření signálu - tzv. „hotspot” (přístupový bod), kterých je tu celá řada. Tento hotspot by měl být od vás pokud možno do vzdálenosti několika set metrů a měla by být mezi ním a vámi přímá viditelnost. Vadit mohou budovy, stromy a vše co by překáželo výhledu na anténu. Často se stává, že kvalitu připojení ovlivňuje špatné počasí nebo počet uživatelů, kteří se na daný přístupový bod hlásí. Proto není výjimkou, když rychlost internetu během dne značně kolísá.

Ilustrační fotoPro připojení je potřeba také Wi-Fi karta ve vašem počítači nebo notebooku, tedy pokud jste ovšem na dobrém místě v dosahu hotspotu. Ve většině případů budete ještě potřebovat umístit na vhodné místo silnější externí anténu pro příjem signálu. S tímto vám případně poradí technik poskytovatele internetu. Ten u vás může nejprve zdarma provést měření dostupnosti signálu.

Wi-Fi připojení v Hlubočkách začala nabízet před pár lety jako první firma Fofrnet, která získala na zasíťování v regionu dotace z EU. Další - konkurenční síť Přáslavice.net fungovala nejprve jako soukromá, brzy ovšem díky velkému zájmu vybudovala další vysílače. A dnes již nabízí srovnatelné služby jako zmiňovaný Fofrnet, dokonce má o něco nižší ceny.

Vstupní náklady na zasíťování prostřednictvím Wi-Fi mohou být od několik set do několika tisíc korun, v závislosti na lokalitě vašeho bydliště, počtu připojených počítačů (jedno připojení může být sdíleno např. mezi několika byty panelového domu) a podobně. Měsíční paušál potom činí +/- Kč 300,-. Za příplatek můžete navíc získat veřejnou IP adresu nebo třeba možnost výhodného telefonování prostřednictvím internetu.

Pevné linky - ADSL a ISDN

Připojení prostřednictvím rozvodů pevné telefonní linky je další velice rozšířený způsob, jak se dostat na internet.

Kvalita a rychlost takového připojení je na velmi dobré úrovni, ceny se díky konkurenci stávají přijatelnými a dostupnost je všude tam, kde je telefonní linka - tedy v případě Hluboček i v místech, kde je problém s bezdrátovými technologiemi.

Ilustrační fotoVysokorychlostní internet ADSL je služba, kterou nabízí společnost Telefónica O2 a dnes už i další alternativní operátoři. Výhodou je, že takové pevné připojení je stabilní a nevznikají přitom problémy s výkyvy a výpadky jako u Wi-Fi sítí. Musíte ovšem zároveň platit paušál za telefon, který tuto službu prodražuje. Za normálních okolností nabízí ADSL i šíření internetové televize. V době psaní tohoto článku ale bohužel stále ještě nemáme v Hlubočkách plnohodnotnou digitální telefonní ústřednu, která by toto umožňovala. Jedná se tedy zatím o jakési „hybridní” xDSL řešení.

ISDN vytáčené připojení je oproti ADSL starší služba, která postupně ztrácí na významu. Využívá také telefonní přípojku, ale je o dost pomalejší. Nicméně pro nenáročné uživatele může být levnější alternativou.

Ceny těchto služeb se odvíjí od zvoleného tarifu, resp. tarifových balíčků. Nejlevnější ADSL internet je nabízen od cca Kč 400,- měsíčně (bez DPH). Pro připojení k internetu potřebujete speciální modem. K dispozici jsou opět různé doplňkové služby a funkce. Více informací získáte na stránkách Telefónica O2.

Mobilní internet

Mobilní operátoři nabízí také internetové připojení, jehož obliba roste zejména s rozvojem tzv. „chytrých” neboli „smart” telefonů schopných efektivně využít internet v mobilu.

Je to ovšem stále ještě relativně drahé a pomalé řešení, nebereme-li v úvahu mobilní sítě třetí generace (3G), dostupné zatím pouze v největších městech ČR. Konkurence ale i zde tlačí na cenu, a tak například s novým iPhonem a tarifem u Vodafonu dostanou věrní zákazníci neomezený mobilní internet od Kč 325,- měsíčně.

Apple iPhonePřipojit se můžete všude tam, kde je signál mobilního telefonu. V Hlubočkách jsou k dispozici služby EDGE nebo případně pomalejší GPRS. Využijí je hlavně ti, kteří jsou často na cestách, nebo chtějí mít internet „do kapsy”. Existují  také speciální modemy a PCMCIA karty, které lze také napojit na počítač nebo notebook a připojit se prostřednictvím GPRS nebo EDGE sítě. Podobného efektu dosáhnete, pokud použijete svůj mobilní telefon jako modem na počítač.

Mezi mobilní připojení se řadí i další služba - CDMA, která nepotřebuje GSM síť jako výše dvě zmíněné. Využívá speciálně vyhrazené pásmo a měla by být značně rychlejší (vyžaduje speciální modem). Bohužel na mapě pokrytí jsou Hlubočky téměř bez signálu.

Veřejná místa s přístupem k internetu

V naší obci se nachází také několik míst, kde se můžete zdarma připojit na internet. Některé z nich byly vytvořeny za přispění dotací z EU.

Místa v obci Hlubočky, kde jsou veřejně přístupné počítače s online připojením:

V restauraci a vinárně Na Letním v Mariánském Údolí je volně přístupný Wi-Fi hotspot. Jestliže tedy máte notebook, telefon či PDA s Wi-Fi kartou, můžete se také zdarma připojit. Signál je z části dostupný i v horním foyer kulturního domu.

Internetová budoucnost

Do budoucna lze předpokládat další rozvoj internetu, zvyšování rychlosti, rozšíření nových technologií a snad i snižování cen. Mohl by k tomu přispět nejmladší operátor U:fon, který taktéž nabízí zajímavé možnosti připojení, i když na mapě pokrytí Hluboček jsou opět „hluchá” místa. Velkým přínosem by byl např. přívod optického kabelu do naší obce. Nechme se tedy překvapit…

Petr Plíska

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Co se děje v obci | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. iTom (15.03.2009 - 21:50) odpovědět IP: 84.42.228.50

    WIFÍ? Na email oki. Jinak utíkat co to dá! Za málo muziky žádná odezva. ADSL jediná volba v této lokalitě.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.