Moraviánská padesátka přilákala přes tři sta výletníků

Publikováno 09. 05. 2012 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

V sobotu 5. května se uskutečnil již 41. ročník turistického pochodu Moraviánská padesátka, který od roku 1971 pořádá Klub českých turistů Moravia Mariánské Údolí. Letos se na cestu po okolí Hluboček vydalo celkem 362 výletníků.

Ačkoli v Olomouci byla obloha zatažená a přes mlhu nebylo vidět, v Hlubočkách už od rána svítilo slunce, a tak se účastníci Moraviánské padesátky nemuseli bát, že po cestě zmoknou. Vybrat si mohli tradičně ze čtyř pěších a dvou cyklistických tras. Start i cíl byl v přízemí kulturního domu v Mariánském Údolí, kde po zaplacení zápisného každý účastník dostal list papíru s popisem trasy a dalšími pokyny. Kudy letos trasy povedou, si mohli prohlédnout také na vystavených mapkách.

Moravianská padesátkaOd Letního na Sv. Kopeček a zpět

Začátek byl pro všechny stejný – od kulturního domu vzhůru po silnici na Posluchov až ke kontrole K1 na návsi u kaple. Po nezbytném razítku, které potvrzuje, že účastníci jdou po předepsané cestě, se pak všichni rozešli podle zvolených tras do různých směrů. Postupně tak mohli projít také druhým a třetím kontrolním stanovištěm v Pohořanech a v Dolanech u Kartouzky, aby se pak opět sešli na Svatém Kopečku. Tady, u poslední kontroly, si mohli vyzvednout zasloužené občerstvení. Zbývalo už jen vrátit se po modré značce zpátky do Mariánského Údolí.

Statistiky pochodu

Moravianská padesátka - pamětní odznáčkyTi výletníci, kteří odevzdali list se všemi razítky, dostali v cíli diplom a pamětní odznáček. Mohli se také podívat na přehled počtu účastníků pochodu v jednotlivých letech a porovnat jej s aktuálními údaji. V letošním roce zavítalo na Moraviánskou padesátku celkem 362 osob, z toho 306 si vybralo 15km trasu, 20 turistů zvolilo 25 km, 7 zvolilo 35 km dlouhý pochod a pouze 8 odvážlivců může doopravdy říci, že zvládli „padesátku“. Cyklistické variantě dalo přednost 21 osob, z toho 8 ujelo na kole 35km okruh a dalších 13 pak 50km trasu.

Ve srovnání s rekordními 2322 účastníky z roku 1981 je sice letošní rok o dost slabší, podle dostupných údajů se ale dá říci, že si Moraviánská padesátka stále udržuje své pravidelné návštěvníky.

Doufejme, že přízeň turistů a nadšení pořadatelů vydrží ještě minimálně dalších devět let, kdy tento pochod oslaví jubilejní padesátý ročník.

Text a foto: Petra Morkesová

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Jirka (09.05.2012 - 19:37) odpovědět IP: 90.181.86.21

    Je velkou škodou, že propagace této tradiční akce nefunguje. Kdybych nejel přes Hlubočky v týdnu, ani bych nevěděl, že se Moraviánská padesátka letos koná. A jedna černobílá A4 na plakátovací ploše naproti školy v M.Ú. to rozhodně nevytrhne….. Možná by se na tímto měli pořadatelé příštího ročníku zamyslet.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.