Mega Moravia 2012 ve Velké Bystřici

Publikováno 03. 09. 2012 v rubrice Informace z okolí « zpět « úvod

O víkendu se ve Velké Bystřici sešli příznivci geocachingu v rámci mezinárodního setkání Mega Moravia 2012. I přes nepříliš příznivé počasí jich dorazilo přes tisícovku.

Mega Moravia 2012 Geocaching je hra, ve které jde především o hledání skrytých schránek (keší) pomocí GPS. V Česku se tomuto koníčku věnuje několik tisícovek lidí (geokačerů), a tak není divu, že se příznivci geocachingu rádi scházejí, aby si popovídali (ne)jen o hledání a luštění hlavolamů. Pro tyto účely existují speciální typy keší – eventy neboli setkání. Opravdu velké akce s více než pěti sty účastníky se pak nazývají megaeventy.

Dostavilo se přes tisíc “kačerů” z Čech i zahraničí

Mega Moravia 2012Mega Moravia 2012 byla právě takovýmto setkáním. I přes nepřízeň počasí se mezi pátkem 31. srpna a nedělí 2. září dostavilo přes tisíc kačerů, byli tu také návštěvníci ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že pod jednou přezdívkou se může skrývat celý tým hráčů, dá se předpokládat, že reálný počet osob se pohyboval ještě výše. V Olomouci a okolí jste se tedy mohli potkat s neobvyklým množstvím lidí, kteří si zuřivě zapisovali údaje do poznámkových bloků, pozorně si prohlíželi kdejakou lavičku či strom, případně uprostřed náměstí upřeně koukali na displej turistické navigace.

Originální logbook na eventuPořadatelé si dali s organizací opravdu záležet – nechyběla recepce s registrací účastníků a prospekty v několika jazycích, stanové městečko, oficiální vyhrazené parkoviště ani stanoviště první pomoci.

Nalezení schránky, případně účast na eventu, se běžně potvrzuje zápisem do logbooku, který má podobu sešitu nebo listu papíru. Na megaeventu však měl logbook vskutku originální podobu dřevěného „totemu“, kam geokačeři přitloukli plíšek se svým podpisem, který předtím vytvořili pomocí raznic a kladívek. Dle posledních informací se tu nakonec shromáždilo tisíc pět zápisů.

Doprovodné akce ve Velké Bystřici a okolí

Doprovodný programSoučástí megaeventu byly různé doprovodné akce, konané buď přímo ve Velké Bystřici a v Olomouci, nebo v blízkém okolí, např. na Kosíři. Komu tedy nestačilo hledání keší, měl na výběr noční prohlídku olomoucké zoo, dále prohlídky atomového krytu nebo fortu v Křelově, projížďku historickou tramvají, zájemci si mohli také vyzkoušet lezení na strom, jízdu na koni atd. Zejména začátečníkům pak byl určen stan České asociace geocachingu, ve kterém byly přehledně popsány všechny základní informace o geocachingu, včetně praktických ukázek úkrytů nebo běžně používaných kryptografických metod.

Ukončení proběhlo stylově před bazilikou na Svatém Kopečku, kde účastníci mohli symbolicky zamávat Olomouci. Zde také vzniklo několik hromadných fotek. Pak už se všichni odebrali zpátky do svých „geodomovů“, aby mohli vstřebat dojmy a hlavně, aby vše zalogovali na webových stránkách geocaching.com.

Všem organizátorům, které bylo možné poznat podle červených triček s logem Mega Moravia 2012, patří velký dík. A to jak těm ze základního a podpůrného týmu, tak i ostatním, kteří jakkoli přispěli ke zdárnému průběhu celé akce.

Tak snad zase někdy příště!

Text a foto: Petra Morkesová

Fotogalerie k článku:

Video: Mega Moravia 2012 – živé geohodiny

Bojánci – FTF – písnička pro Geocaching s premiérou na Mega Moravia 2012

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Informace z okolí |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.