Medvědova hlubočská zmrzlina

Publikováno 08. 07. 2011 v rubrice Z historie obce, Zajímavosti « zpět « úvod

Poté, co začalo léto astronomické, meteorologické a školní, nastalo konečně i to klimatické. Teplota vzduchu i vody strmě roste a proto vám přinášíme osvěživou, byť historickou zprávu.

PlazZnačka Moravia je tradičně spojována s teplem sálajících kamen, sporáků a plotýnek, což vyjadřuje i tradiční logo ve formě plamene, který přešel také do znaku naší obce. Při značné šíři výrobního sortimentu firmy se však stalo, že dodávala na trh i strojky na zmrzlinu. A Právě k jejich propagaci byl určen reklamní obrázek, který rovněž sálá žárem. Je to však hic, který je třeba držet v mezích, čemuž jistě dobře posloužila porce moraviánské zmrzliny.

DokumentaceMísto plamene zde vidíme obrázek medvěda, mlsného to tvora, který býval vedle hexagramu (známého více jako Davidova hvězda) a písmene „M“ také ve znaku Moravie. Zvíře stojí na nápisu ICE CREAM FREEZER (angl. doslova „mrazič ledového krému“, neboli zmrzlinový strojek) a v pravé tlapě nese stejný zmrzlinovač s medvědem se zmrzlinovačem v pravici, který drží zmrzlinovač…

V archivních matriálech se vedle rozkošné dobové reklamy dochovala taktéž technická fotodokumentace s očíslovanými součástkami strojku. Zlatý jas slunce na ní nahrazuje chladný ateliérový reflektor a lesk kůže plážových zahalečů zase novotou svítící kov. Na místo zjednodušující bezstarostnosti nastupuje komplikovanost konstrukce. Dokázali bychom strojek bez návodu složit? Oba obrázky se tak velmi dobře doplňují a určitě by se našel i jiný úhel pohledu.

Mnoho příležitostí k mlsání zmrzliny svým čtenářům přeje redakce.

S použitím materiálů Státního okresního archivu v Olomouci.

Rubrika: Z historie obce, Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.