Mají pracovníci OÚ reagovat na připomínky občanů na tomto webu?

Publikováno 20. 02. 2009 v rubrice Názory občanů « zpět « úvod

Odpověď není tak jednoznačná, jak se zdá. Určitě bych netrval na odpovědích k nějakým hloupým anonymním připomínkám.

Obecní úřad HlubočkyPokud se ovšem objevuje poměrně mnoho názorů (anonymních nebo i s uvedením jména - i to však může být falešné) na nějaký konkretní problém, měl by být tento ze strany pracovníků OÚ interně prověřen a určitě by paní tajemnice měla zaujmout oficiální stanovisko za OÚ. Mnohá tvrzení může třeba vyvrátit, jiná i potvrdit a uvést, jaká byla sjednána náprava.  A protože se toto neděje (možná to mnozí zaměstnanci ani nečtou, nebo ani nevědí, že takovéto diskusní stránky existují), bude asi zapotřebí najít jinou cestu, jak se k odpovědím dopracovat.

Návod je celkem jednoduchý - využít k tomu zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím ve znění pozdějších předpisů. Pokud paní tajemnice obdrží tyto žádosti o konkrétní informace, bude muset na ně nejen odpovědět žadateli, ale odpověď musí zveřejnit i na úřední desce - např. na webu www.hlubocky.cz. Jak takovéto žádosti formulovat se dozvíte třeba na jmenovaném webu, v oddíle ÚŘEDNÍ DESKA, odstavci INFORMACE ZVEŘEJNĚNÉ NA ZÁKLADĚ PÍSEMNÉ ŽÁDOSTI. A tyto reakce pak můžete formou vašich příspěvků prezentovat na tomto diskusním webu www.hlubocky.eu a jistě na ně budou i reakce dalších občanů.

Je však nutné upozornit, že tento web má svá pravidla (jsou zveřejněna na horní liště v oddíle O ZPRAVODAJI), která jste povinni dodržovat a v případě jejich porušení bude moci být váš příspěvek odstraněn. Snad jenom malá připomínka:

Používejte tento web především pro diskuse o veřejných, obecních záležitostech, které se týkají většího počtu občanů.

Další možností je, obrátit se (a to i pomocí tohoto webu) jmenovitě na volené zastupitele a požádat je o řešení konkretních obecních problémů za zasedáních ZO. Rozhodně to bude přehlednější a můžete sledovat i jejich následné reakce. Mnozí z vás budou mít možná v diskuzi i další nápady, jak odpovědi získat.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Názory občanů | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (8)

 1. Josef Hrbek (22.02.2009 - 13:32) odpovědět IP: 88.146.150.236

  ….konkrétní připomínky či problémy ohlaste vedoucím pracovníkům obce:

  http://www.hlubocky.cz/vismo/o_index.asp?u=3952&id_org=3952&d=1&p1=&p2=&p3=

 2. Milan Bosák (22.02.2009 - 22:02) odpovědět IP: 90.178.204.214

  Dobrý den,

  také je možné OÚ osobně navštívit.
  Přístup pracovníků byl ve všech případech,
  když jsem něco řešil, velmi vstřícný, mohu jen chválit.

  S pozdravem
  Milan Bosák

  1. Bubeníček (23.02.2009 - 7:25) odpovědět IP: 85.70.111.150

   Dobrý den pane Bosáku, máte plnou pravdu, že další možností je navštívit i OÚ a mám tytéž zkušenosti - pracovníci OÚ jsou opravdu vstřícní. Pak je zapotřebí hledat odpověď na položenou otázku - proč nejsou vstřícní na o b e c n í m webu hlubočky.eu, proč se neobjevují jejich příspěvky v obecním Zpravodaji, zda jsou dostatečné a komplexní informace na hlubočky.cz? Mají to snad zakázáno - nebo mírněji řečeno nedoporučeno? Pokud ne, tak proč se paní tajemnice, jako jejich nejvyšší nadřízená o toto nepostará? A tady bude asi muset pomoci zastupitelstvo a takovéto úkoly za zasedání ZO paní tajemnici přímo ukládat. Všechny politické strany a uskupení (mimo pana Stojmenova) mají ve svých předvolebních programech tento příslib občanům - zlepšit informovanost, rozšiřovat internet a pod. A toto je cesta. Chodit z Posluchova, Hrubé Vody na OÚ ohledně informace “proč i po 8 dnech jsou v obci hromady sněhu” je asi zbytečné. A toto jsou provozní záležitosti, na které mají reagovat pracovníci OÚ. Pan starosta by měl reagovat až následně - udělali to či ono dobře, tak jsem je odměnil, neudělali to nebo ono dobře, tak jsem je také “odměnil”. A naokraj - pracuji v liberecké firmě, v pobočce v Olomouci. V Liberci i v Olomouci nastoupíme na úklid sněhu minimálně hodinu před otevřením, je určeno kam se sníh odklidí a pokud padá stále (především v Liberci), tak každé 2-3 hodiny nastoupí kromě mechanizace i pracovníci a sníh je uklizen. A letos si toho užili. Je ovšem pravdou, že jsme soukromá firma a majitelé na toto velice přísně dbají. Leopold Bubeníček

 3. Aleš Mádr (24.02.2009 - 0:11) odpovědět IP: 194.213.42.149

  dobrý den, proč by úředník nemohl odpovídat, či reagovat na těchto www, a jako občan říct, co si myslí, to je lichá úvaha. To mne více zajímají pletichy ve veřejné soutěži. zdraví Mgr. Mádr /ČSSD/

 4. Petr Plíska (24.02.2009 - 17:20) odpovědět IP: 77.48.155.39

  Dobrý den. Těžko můžeme chtít po zaměstnancích obecního úřadu, aby v pracovní době pročítali diskuse tady na webu a odpovídali na všechny dotazy a podměty od občanů / čtenářů, které jsou navíc ve většině případů bez podpisu. Ono se totiž snadno něco anonymně kritizuje. Raději bych opravdu doporučoval lidem, aby se s konkrétními dotazy a problémy obraceli na konkrétní lidi na OÚ - jistě jim tam vyjdou vstříc. K tomu jsem vytvořil také zde na hlubocky.eu v oddíle „Kontakty“ v horním menu stránku „Kontakty na obecní úřad“.

  Na druhou stranu by bylo fajn, kdyby zástupci vedení obce, zastupitelé a úřednici s lidmi více komunikovali, vysvětlovali a dali najevo, že je jejich problémy zajímají. Vznikla by tak větší důvěra a lepší informovanost, zamezilo by se některým neoprávněným nebo nefér výtkám na adresu OÚ.

  K tomuto bych doporučoval podívat se na oficiální stránky Grygova, což je také obec nedaleko Olomouce, která řeší podobné problémy jako Hlubočky (rozhádané zastupitelstvo apod.). Mají na webu „grygovské otevřené fórum“, ve kterém vedení obce otevřeně a věcně komunikuje s občany. Zřejmě i díky tomuto přístupu vyhrály stránky http://www.grygov.cz ocenení pro nejlepší obecní web Olomouckého kraje v roce 2008…

  Petr Plíska (admin)

 5. Milan Bosák (24.02.2009 - 20:31) odpovědět IP: 90.178.204.214

  Dobrý den všem.

  Panu Bubeníčkovi:
  „proč nejsou vstřícní na o b e c n í m webu hlubočky.eu“ – VSKUTKU VELMI SLOŽITÉ ODPOVĚDĚT:
  - mají „ požehnání “ od vedení (nebyla by reakce v pracovní době porušením pracovní kázně)???
  - po pracovní době … proč si dělat „ zlou krev“?
  - mají na odpovědi čas?
  - jen ať se občan „ vykecá “ časem se na vše zapomene
  - občan má pravdu, co mu na „ to“ mám odpovědět
  To jen ve zkratce, co mne napadá, proč je takřka nulová účast pracovníků OÚ na tomto webu.

  Víte, nedá se házet všechny do jednoho pytle. Jsou lidé na OÚ Hlubočky, za které bych
  „ strčil i hlavu do ohně“. Naopak tam jsou lidé, na které opravdu min. 90 % obyvatel nadává.
  Proč si obec nezjistí na které pracovníky, odbory, si lidé nejvíce stěžují. Je X způsobů, jak toto zjistit. Je pravdou, že dle mého názoru hojně převažují špičkoví pracovníci (95%), ale již zmíněné „ černé ovce“, velmi negují celkový dojem vnímání OÚ občany. Jelikož jsem člověk, který uznává, že ne vždy má pravdu, zjišťuji názory ostatních občanů, jak jsou či nejsou s daným pracovníkem spokojeni (např. u kamarádů, známých, apod.). Jaké je však moje překvapení, když zjistím, že jejich reakce jsou také negativní.
  Osobně pracuji v nadnárodní společnosti a tam platí „máš výsledky, pracuj pro nás, budeš finančně velmi slušně odměněn NEBO nemáš výsledky, díky za snahu, uvolni prosím místo jinému, kvalitnějšímu pracovníkovi. „ A TADY JSTE UHODIL „HŘEBÍK NA HLAVIČKU“ Já jsem placen za odvedenou práci z kapsy akcionářů společnosti, ale pracovníci OÚ jsou placeni hodinovou mzdou (převážně peníze z našich daní). Každý sudý týden se účastním porady, kde se vyhodnotí činnost za posledních 14 dní a pokud se vyskytne jakýkoliv problém OKAMŽITĚ SE ŘEŠÍ, PŘÍJMAJÍ SE RŮZNÁ OPATŘENÍ … Více nebudu rozebírat, myslím si, že je zcela jasné kam tím mířím.

  Jak jsem již několikrát psal, plně s Vámi souhlasím, že na hloupé komentáře lépe nereagovat. Nicméně proč mi např. pan starosta neodpověděl na mou otázku zda-li obec Hlubočky vlastní „ kartáč na sníh“. Nechci jej neprávem obvinit z nezájmu, možná má dovolenou, či je pracovně velmi vytížen … počkám. Pokud neodpoví, mám žádat odpověď oficiální cestou? „ Žádost o poskytnutí informace …“ to se mi zdá trapné.
  V prvé řadě občané mají svých problémů dost (nemají čas na vypisování si s OÚ) a v druhé řadě, si myslím, že odpověď na mou otázku nebude až tak komplikovaná.

  Panu Mgr. Mádrovi.
  Je rozdíl mezi reakcí úředníka OÚ jakožto zaměstnance a řadového občana.
  Dále bych byl velmi rád, kdyby jste mohl dále rozvést Váš příspěvek
  „ To mne více zajímají pletichy ve veřejné soutěži“
  Předem Vám děkuji za Vaši reakci.

  Panu Petru Plískovi:
  Plně s Vaší reakcí souhlasím.
  Také si myslím, že by OÚ mohl alespoň na podepsané příspěvky reagovat.
  Nicméně jsem typ člověka, který si stojí za svým názorem i když se to jiným
  nelíbí. Je mi úplně jedno, jestli se mnou nesouhlasí kamarád, rodina, či nepřítel.
  Mám svůj názor a na ten nemá vliv náklonnost, přátelství, či jiné vazby.
  Snažím se ctít pravidla tohoto webu a očekával bych vštřícnější přístup
  pracovníků OÚ na tomto webu.

  Petře, dovoluji si Vás touto cestou požádat o přidání funkcionality „ SMAJLÍK“.
  Diskuze budou dle mého názoru živější a zábavnější, díky.

  Přeji všem příjemný den.
  S přátelským pozdravem
  Milan Bosák

 6. Aleš Mádr (25.02.2009 - 22:38) odpovědět IP: 194.213.42.149

  dobrý den, úředníci jsou občané jako každý jiný, proto, když zde přispějí, pod svým jménem, bude si jich každý spoluobčan vážit, že prostě mají názor a říkají ho. Kdo jiný může přispět k informovanosti nás všech, co si diskuse čteme v pohodlí domova.

  pletichy ve veřejné soutěži mají dvě tváře, první je nezájem o ekonomickou činnost obce a pak nadávání, že někdo něco nevěděl, nepřihlásil se, nestihl termín a má pocit ukřivděnosti a imaginárně pletichaří, škodí. Druhá je vnitřní pnutí uvnitř státní správy a samosprávy. Pokud dosahuje určité intenzity, může jít o Tč § 128a TZ, ale pozor, to samozřejmě není jen tak, že se občanovi něco nelíbí.

  Osobně bych zadal každému zaměstnanci úřadu vypracovat investiční tituly ve svém oboru celkem na 2009 za +- 200 MM a protáhl to zastupitelstvem, ať je o čem diskutovat. zdraví ČSSD

 7. Bubeníček (27.02.2009 - 15:16) odpovědět IP: 85.70.111.150

  Kromě Grygova se podívejte i na sousední obec - Mrsklesy: http://www.antee.cz/mrsklesy/
  a jejich nové diskusní fórum. Dovolil jsem si zde ocitovat zahájení:

  “Zahájení [Starosta Sláma ]
  19.2.2009 11:31
  Všechny zdravím a zahajuji provoz na našem diskusním fóru. Tato stránka má být přínosem pro vzájemnou komunikaci občanů s obecním úřadem s jediným cílem – zkvalitnění výkonu veřejné správy. Velmi prosím budoucí uživatele, aby se vyhýbali vulgárním výrazům, urážkám a agresivním slovním útokům, ke kterým anonymita svádí, ale původnímu účelu vůbec neprospívá. Využijte jí k otevřenému sdílení svých poznatků, potřeb a představ o správě věcí veřejných. Všem vašim příspěvkům bude ze strany úřadu věnována pozornost a v korektním prostředí bude vždy korektně reagováno, i když odpověď ne vždy potěší. Oprávněná kritika však na těchto stránkách svoje místo nesporně má! ”

  Konec citátu. Sledujte také zda svůj slib plní.
  Leopold Bubeníček