Madrid - město, kde se nechodí spát

Publikováno 26. 05. 2010 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Madrid zcela určitě nemá tolik památek jako Řím, ani takovou noblesu jako Paříž. Přesto má něco, kvůli čemu se vyplatí toto hlavní město Španělska navštívit. Když jsem si v průvodci přečetl, že Madrid je centrem zábavy a jeho noční život je označován za nejlepší v celé Evropě, bral jsem to jako obvyklé literární klišé. Dnes mohu potvrdit, že to žádná nadsázka není, prostě to tak je.

Noční život v Madridu

MadridMadriďané se po večerech zdržují venku, kde se na otevřených terasách a zahrádkách věnují jídlu, pití a především konverzaci, a to až do pozdních nočních hodin. Objednat si tady lehkou večeři v jedenáct večer? Žádný problém, noc teprve začíná. Potkat zde můžete staré i mladé, elegány i hastroše, chudé umělce i zámožné podnikatele. Ti všichni se pak nad ránem přesunou do některého z nespočetných nočních barů, klubů, hospůdek nebo diskoték, podle toho, co je komu bližší a na co má právě náladu. Jestliže Ostrava má svou vyhlášenou ulici - Stodolní, pak Madrid je bez přehánění jednou velkou Stodolní.

Aby však nedošlo k mýlce, neznamená to, že by se městem dnem i nocí poflakovaly hordy opilých flamendrů se zarudlýma očima. Madriďané si pouze dokáží užívat života v kteroukoli denní či noční dobu a město jim svými možnostmi vychází vstříc. Nejlépe to asi vystihl Hemingway: „V Madridu nikdo neuléhá na lůžko, dokud nepokoří noc.“ Vyrazit zde na skleničku dobrého vína nebo posedět u kávy a s přáteli probrat poslední výsledky Realu prostě patří k místnímu životnímu stylu.

Fotbalové zápasy Realu Madrid - společenská záležitost

Real MadridA když už jsme u toho fotbalu - fotbal je ve Španělsku celospolečenská záležitost. Na stadion Realu Madrid se vejde neuvěřitelných osmdesát tisíc diváků, přesto je na všechny ligové zápasy pravidelně vyprodáno. Vstupenky se sice dají zakoupit i přes internet, ale jejich výběr je velmi omezený a cena pro našince zpravidla příliš vysoká. Naštěstí se nám podařilo koupit lístky přímo na stadionu, a to dokonce ani ne od překupníků, ale v oficiální pokladně, kam před zápasem uvolňují pár opravdu posledních vstupenek.

Cena se pohybuje od zhruba 50 EUR až po 700 EUR. Za 100 EUR dostanete místo ve druhém „patře“ (stadion má celkem čtyři velké ochozy – patra). Tribuna je krytá a shora vás zahřívá silný infrazářič, takže za chvíli sedíte jen v tričku s krátkým rukávem – výborná věc pro přece jen chladnější jarní večery.

Začíná se hrát v devět večer a končí před jedenáctou, takže dost času i na následné rozebrání zápasu v některé z přilehlých kaváren či barů. Noc v Madridu přece teprve začíná… Pánové probírají předvedenou hru, dámy vizáž Christiana Ronalda. A v obou případech je opravdu na co se dívat.

Museo Nacional del Prado

Madrid ale zdaleka není jen městem fotbalu. Z kulturních památek určitě stojí za návštěvu Museo Nacional del Prado. Najdete zde jednu z největších evropských sbírek umění – přes pět tisíc obrazů. A především díla španělských mistrů (El Greco, Velázquez, Goya) stojí za to vidět. Vstupné je 8 EUR.

Tip na ubytování

Při volbě ubytování jsme dali na doporučení a určitě jsme udělali dobře. Ačkoli se podle názvu jedná „jen“ o hostel - Hostal Castilla II Puerta del Sol, naprosto jedinečná je jeho poloha. Nachází se přímo v samotném centru Madridu, prostě jako v Praze u Václavského náměstí. Dvojlůžkový pokoj zde vyšel na 65 EUR za noc a pokud nevyžadujete ubytování na úrovni Intercontinentalu, pak mohu jen doporučit. Pokoje jsou standardně vybavené s vlastními sociálkami. Za tuto cenu se v centru města lepší ubytování jen těžko sežene.

Poznávání Madridu

Madrid - Museo Nacional del PradoNejlepší způsob, jak poznat jakékoli město, je pěšky. Pět minut od hostelu se nachází historická část Madridu, kterému vévodí velkolepé hlavní náměstí Plaza Mayor. V jeho okolí se můžete proplétat bludištěm uliček s nespočetnými náměstíčky. Chvíli posedět u kávy nebo skleničky vína, pozorovat život města a vyrazit zase dál. Nevynechejte Plaza de la Puerta del Sol (oficiální centrum Madridu), Plaza de Santa Ana, královský palác (Palacio Real), park Campo del Moro či Plaza de la Villa s barokní radnicí nebo třeba trhy ve čtvrti La Latina a El Rastro.

Madrid - CorridaCorrida, flamengo a bary

Vedle pěších toulek Madridem můžete využít i velmi hustou síť metra, kterým se rychle a pohodlně dostanete do kterékoli části města (lístek na metro stojí zhruba 2 EURa). Překvapilo mě, že nejen metro, ale i město a jeho ulice jsou velmi čisté a uklizené. I v pozdních nočních hodinách se člověk cítí poměrně bezpečně a téměř zde nejsou vidět individua tak typická třeba pro okolí hlavního nádraží v Praze.

Komu nevadí zabíjení zvířat, určitě se vydá na corridu – býčí zápasy. Vstupenkou toreadora mezi elitu je střetnutí se s divokým býkem (toros bravos) na území hlavního města, takže madridská corrida patří k nejlepším v zemi. Sezóna býčích zápasů začíná v polovině května a trvá do konce října.

Noční bar v MadriduNáročný den je pak nejlepší zakončit návštěvou flamenga - typického španělského hudebního a tanečního žánru, který vychází z písní andaluských gitanos (Romové). Melancholické písně zpívá zpěvák nebo zpěvačka za doprovodu kytaristy a jednoho či více tanečníků.

A nemáte-li toho za celý den opravdu ještě dost, můžete zkusit některý z madridských klubů nebo barů, některé otevírají teprve v jednu hodinu ráno… Ovšem aby člověk do této doby vydržel, musí zvolit správné tempo. Večeři naplánovat až na desátou hodinu večerní, pít pomalu (nalévají se poměrně velké dávky) a po půlnoci budete v ideální náladě vyrazit na procházku nočním Madridem.

Do Madridu za tenisem

Roger FedererV době naší návštěvy se v Madridu hrál velký tenisový turnaj, proto nemohla chybět ani celodenní návštěva tenisového areálu – Caja Mágica (kouzelná krabička). Můžete si prohlédnout krátké video z výstavby tohoto supermoderního sportovního zařízení.

Architektonicky krásný sportovní areál má skutečně tvar gigantické kostky, ve které se nachází tři kryté tenisové stadiony a prostorné zázemí s obchody, restaurací a prodejními stánky. Na ni navazuje venkovní část, která je ohraničená ze tří stran umělým vodním kanálem, takže připomíná poloostrov. Na něm je pak dalších zhruba patnáct tenisových dvorců. Se zakoupením vstupenky na centrální kurt je spojena možnost volného pohybu i v této venkovní části, kterou tenisté využívají především pro tréninkové účely.

Madrid - Tennis gardenPřipomínalo to tak trochu tenisový ráj, když jsme mohli volně procházet v bezprostřední blízkosti kurtů, kde v tu dobu trénoval Federer, Verdasco, Almagro, Gulbis, Nalbandian, Južny, Čilič, Ferrer, Baghdatis nebo třeba Wawrinka. Po cestě jsme stihli ještě popřát hodně štěstí i Petře Kvitové a Lucce Šafářové. Možná to alespoň trochu pomohlo k tomu, že posledně jmenovaná se později dostala až mezi nejlepší čtyři hráčky tohoto turnaje.

Město s jedinečnou atmosférou

Madrid má prostě svou zvláštní a jedinečnou atmosféru, takže až budete hledat místo, kde si odpočinout, a přitom poznat příjemné lidi i trochu jinou kulturu, než je ta naše středoevropská, to vše zarámované v působivých historických kulisách křivolakých uliček, nezapomeňte na toto dnem i nocí pulzující evropské velkoměsto. Pak můžete v cinkotu pivních sklenic v některém z místních podniků, kde se podává tradiční tapas, připít na uvolněnou a pohodovou atmosféru Madridu.

Karel Šiška

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.