Lidový rok ve Velké Bystřici – XXI. ročník

Publikováno 30. 08. 2011 v rubrice Přehled akcí « zpět « úvod

Letos již po jednadvacáté bude patřit první zářijový víkend v hanáckém městečku Velká Bystřice mezinárodnímu folklornímu festivalu LIDOVÝ ROK. XXI. ročník festivalu Lidový rok se uskuteční v nových prostorách amfiteátru v zámeckém parku a na přilehlém zrekonstruovaném Zámeckém náměstí. Jedná se o jednu z největších folklorních akcí olomouckého regionu a během uplynulých let se zde představila celá řada domácích i zahraničních souborů.

Sobotní program 3. září 2011

Dětský soubor Krušpánek z Velké BystřiceV sobotní odpolední dětské části programu se představí divákům dvanáct dětských souborů a muzik. Region Haná představí domácí soubory Čekanka a Krušpánek s muzikou Krušpánek. Jižní moravský region bude reprezentovat soubor Danájek ze Strážnice s cimbálovou muzikou Krepina, horácký region soubory Groš a Rožínka, Valašsko a Luhačovické Zálesí zastupuje soubor Májíček z Brna, region Lašsko představí Malá Ondřejnica. Uvedené dětské soubory doprovázejí vlastní muziky.

V sobotním večerním festivalovém setkání s domácími a zahraničními folklorními soubory, muzikami a hosty s názvem „V dobrym zme se zešli“ se představí: soubory ONDŘEJNICA a MLADINA. Dále zahraniční soubory MELODIES of UZBEKISTAN z Uzbekistánu a COMPANIA FOLKLORICA ORIZABA z Mexika. Sobotní festivalový program je tradičně zakončen velkým ohňostrojem.

Nedělní program 4. září 2011

Soubor Haná z Velké BystřiceNedělní festivalový program bude opět tradičně patřit folklorním souborům dospělých. Z Ostravy přijede folklorní soubor Hlubina, z Kyjova Slovácký soubor Kyjov, z Plzně soubor Mladina, ze Staré Vsi nad Ondřejnicí soubor Ondřejnica a ze Vsetína soubor Vsacan. Festivalový program doplní svým vystoupením domácí soubory Haná, Mladá Haná a Kanafaska, cimbálová muzika Strunky a folklorní soubor ze Slovenska a Mexika.

Doprovodné výstavy

Melodies of UzbekistanNávštěvníci festivalu budou mít dále možnost spatřit v nově zrekonstruovaném západním křídle zámku výstavu fotografií „MÁ VLAST 2011“, v „galeriizet“ to budou díla olomoucké výtvarnice Dagmar Havlíčkové „JEŽÍŠOVA MODLITBA“. V cukrárně Galerie bude po dobu festivalu otevřena výstava fotografií občanského sdružení Bwindi „DĚTI UGANDY“. Místní restaurace budou nabízet ve svých jídelníčcích během festivalu tradiční hanácká jídla.

Jarmark lidových řemesel

Po oba dny bude dále v prostoru nově opraveného Zámeckého náměstí připraven JARMARK lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.

Pořadatelem festivalu je město Velká Bystřice za spolupráce Folklorního sdružení ČR, Kulturního střediska Velká Bystřice a folklorního souboru Haná. Festival je pořádán za finanční podpory Olomouckého kraje, Ministerstva kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Záštitu nad festivalem převzal ministr zemědělství ČR Ivan Fuksa, hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivan Kosatík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Horák a primátor města Olomouc Martin Novotný.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Haná, Olomoucký deník, Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Informační centrum Borovice.cz, Literární noviny a Haló noviny. Festival podporuje OSA – ochranný svaz autorský, Tiskárna Lanškroun, Stavební společnost INSTA, SKANSKA a další sponzoři.

Marek Pazdera, zdroj: Mikroregion Bystřička

Přílohy:

Video: Jarmila Šuláková a Fleret na Lidovém roku 2008

Rubrika: Přehled akcí | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Kalendář akcí a událostí v Hlubočkách:

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.