Letní Bílý kámen

Publikováno 09. 08. 2012 v rubrice Přehled akcí « zpět « úvod

Ano – a je jedno, jestli si jeho účastníci k tomu odšlápnutí zvolí dobré jízdní kolo nebo jen dobré turistické boty. V tento den vyrážíme do vojenského výcvikového prostoru již na jednadvacátou, v České republice naprosto ojedinělou cykloturistickou akci.

Ohlédnutí za minulým ročníkem

Loňský první Letní Bílý kámen byl pro pořadatele i účastníky testem, zda dva Bílé kameny v roce pořádat, či zůstat na původní verzi jedné prvomájové akce. Jak se jednoznačně ukázalo, Letní Bílý kámen je žádoucí, protože mnozí z těch, co ho absolvovali, ho hodnotili jako vůbec jeden z nejúspěšnějších v celé historii těchto oficiálně povolených toulek po krásách libavského vojenského újezdu. Úžasná pohoda na všech tratích pramenila především z toho, že všechny byly volně průjezdné a nikde nedocházelo k nežádoucí kumulaci většího množství cykloturistů – což byl jeden z důvodů, proč armáda povolila pořádání dvou akcí v jednom roce.

Zatímco loňský jarní Kámen doslova uplaval v dešti, v létě koncem srpna nás potrápilo tropické vedro – i na libavských pláních v nadmořské výšce 500–600 metrů se teploty pohybovaly kolem 28 °C. Tato vedra a hlavně předpověď život ohrožujících bouří a větrných smrští odradila řadu zájemců především z řad méně zdatných turistů a cyklistů. Přesto se této poprvé dvakrát v roce povolené akce nakonec zúčastnilo téměř půldruhého tisíce věrných Bílokameníků.

Mnoho z nich se na libavské prérie a do zadumaných lesních hvozdů vrátilo i letos na jaře a přivedlo spoustu svých kamarádů – na desítce vstupních stanovišť jsme jich napočítali téměř pět tisíc –, z nichž mnozí se již tehdy těšili na Letní Bílý kámen.

Ten bystřičtí pořadatelé připravují ve spolupráci s armádou, vojenskými lesníky a dalšími institucemi s příslovečnou pracovitostí již řadu týdnů. Účastníkům můžeme slíbit, že pokud vyjde alespoň trošku zářijové počasí, mají se na co těšit. Libavská příroda v termínu pozdního léta s prvními náznaky přicházejícího podzimu je doslova kouzelná a bylo by hříchem tuto možnost nevyužít.

Trasy

Pro “kameníky” připravujeme tuto akci v identickém rozsahu jako na jaře: na víc jak sto kilometrů povolených tras je možno nastoupit jak z tradičních Mrskles, od Smilovského mlýna u železniční zastávky Hrubá Voda-Smilov, z centra Města Libavá, od kostela ve Staré Vodě, v troskách bývalé vesnice Nové Oldřůvky, z potštátského Kovářova, velmi oblíbeného Zeleného kříže, těsně nad pramenem Odry u osady Kozlov a ve směru na vojenský prostor z vesnic Velký Újezd a Daskabát.

Autokarový zájezd

Jako loni zajišťujeme pro starší lidi a rodiny s dětmi pouze jeden autokar, který vypravujeme z Olomouce. Zájemci se až do obsazení všech míst mohou přihlásit již dnes v turistické cestovní kanceláři Adrenalin Centrum (Ostružnická 25, tel. 585 316 029, mobil 605 526 480, e-mail: info@adrenalincentrum.cz), cena včetně vstupenky a mapy je 190,- Kč, děti 130,- Kč.

Přístupná místa

Pro účastníky bude v den konání zpřístupněn poutní kostel ve Staré Vodě, libavský větrný mlýn s expozicí o životě původních obyvatel tohoto kraje i odsvěcený kostel v centru Města Libavá – a samozřejmě mohou libavský kraj shlédnout z generálské pozorovatelny nad Velkou Střelnou.

Informace a omezení

České dráhy upozorňují účastníky, že v době konání Kamene je uzavřen provoz železnice mezi zastávkami Hrubá Voda a Domašov – náhradní autobusová doprava nebude zajišťovat přepravu cyklistických kol.

Pořadatelé již dnes důrazně upozorňují na zákaz rozdělávání ohňů na celém území VVP a kouření mimo prostory občerstvovacích stanic; nebezpečí požáru v pozdně letním vysušeném terénu je několikanásobně vyšší než v jarním období. Pokud by v době konání Kamene došlo na tomto území k zahoření, v jeho plamenech by stoprocentně shořely všechny naděje na získání povolení k jeho dalšímu pořádání.

Je už všeobecně známé, že na Kámen nesmí žádná auta či motocykly, jediný dopravní prostředek účastníků je kolo, přívěs s miminem či kůň. Ukáznění psi na vodítku nejsou překážkou. Pro cyklisty je na území VVP již léta povinná cyklopřilba, po úhradě vkladu 30,- Kč získá každý účastník barevnou mapu s historickými fotografiemi tohoto území. Ze vstupních stanovišť se můžete vydat mezi 7. a 16. hodinou, nicméně už do 16:00 musí všichni účastníci prostor opustit i proto, že je lovná sezóna a v této době na celém území VVP probíhá intenzivní odstřel zvěře.

Všechny ostatní informace o Letním Bílém kameni, včetně průběžně zveřejňovaných nejnovějších zpráv, naleznou zájemci na webové adrese www.akcebilykamen.cz, kde je možno s pořadateli komunikovat a přihlásit se k zasílání všech nových informací přímo na e-mailovou adresu účastníka.

Věříme, že počasí první zářijové soboty odmění všechny cyklisty i turisty stejně jako loni celodenním sluníčkem a naprostou pohodou pohybu v kraji zcela mimo civilizaci…

Za pořádající město Velká Bystřice a Auto-velo-klub Velká Bystřice – J. Jerry Koš, jednatel AVK

Rubrika: Přehled akcí | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Kalendář akcí a událostí v Hlubočkách:

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.