Kunínská barokní perla

Publikováno 10. 06. 2011 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Řekne-li se Kunín, většině lidí se nejspíš jako první vybaví jogurty, smetana či jiné produkty z mléka. Málokdo však ví, že se v této obci nachází překrásný barokní zámek, přístupný veřejnosti. A po dálnici D1 jste tam z Hluboček za necelou hodinu.

Zámek Kunín a Kostel Povýšení svatého KřížeBohatá minulost

Zámek v Kuníně bývá označován za jeden z nejvýznamnějších barokních zámků v oblasti Moravy a Slezska. Na přání majitelů, hrabat z Harrachu, jej v polovině 18. století postavil architekt Johann Lucas von Hildebrandt, který se proslavil mimo jiné stavbou vídeňského Belvederu. Největší slávu zámku přinesla hraběnka Marie Walburga, která zde na přelomu 18. a 19. století založila vzdělávací a výchovný ústav. Zřejmě nejznámějším žákem školy byl František Palacký, rodák z nedaleké obce Hodslavice.

Průčelí zámkuZáchrana na poslední chvíli

Po druhé světové válce zámek chátral. Zkázu, kterou započali vojáci, dokonal čas i samotní obyvatelé Kunína. Po zřícení stropů musely být zbytky původních sbírek rozvezeny do okolních muzeí, hradů a zámků. Objekt poté postihl podobný osud jako mnoho dalších zámků u nás, a tak zde po válce postupně sídlil sklad léků, ubytovna či vývařovna.

Krytá chodba spojující zámek s kostelemPočátkem 90. let byl stav tak špatný, že se uvažovalo o demolici. V roce 1999 však naštěstí zámek odkoupila obec Kunín a díky obrovskému nadšení i velké porci štěstí se podařilo nemožné - zámek byl po necelých pěti letech opraven a zpřístupněn veřejnosti.

Bohužel ani poté nebylo zcela vyhráno. Voda z nedaleké Jičínky v roce 2009 zaplavila nejen park, ale také přízemí zámku. Od té doby se pokladna i většina expozic nachází v prvním poschodí.

Poškozena byla též dřevěná kuželna, postavená podle původního návrhu z 19. století. Naštěstí se ji ale podařilo opravit a za poplatek je možné si zde zahrát.

Kuželna v zámeckém parkuNávštěva zámku

Ještě mnohem více o náročných pracích při obnově zámku vám průvodci prozradí při prohlídce. Poutavé vyprávění o peripetiích, které vedly k objevení jednotlivých kusů původního vybavení, vás jistě ohromí. Stejně jako poslední část prohlídky, kterou je půda. Tady si můžete prohlédnout systém komínů, který je opravdu unikátní, a tak se zde říká, že kdo nebyl na půdě, jako kdyby v Kuníně nebyl.

Kuželkářská dráhaZa prohlídku stojí i nádherný park. Na zámku se také pravidelně konají různé zajímavé akce. Jmenujme například Slavnost růží, pořádanou na počest hraběnky Walburgy, kdy každý návštěvník, který donese růži, má vstup zdarma. Letos slavnost proběhne o víkendu 10. a 11. září.

Více informací najdete na stránkách zámku http://zamek.kunin.cz.

Text a foto: Petra Morkesová

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.