Kříž pod Eruptivou

Publikováno 02. 08. 2011 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

V naší obci a jejím okolí stojí množství kamenných křížů. Bývalo jich ještě více, ale některé byly poškozeny, či zcela zničeny a nezbyla po nich ani památka. Nesou-li nápisy, jsou v německém jazyce, případně s českým překladem jako např. Kabilkův kříži u Posluchova.

Kříž pod Eruptivou

Před časem jsme přinesli článek o centrálním hřbitovním kříži z roku 1908 s překladem nápisu. Chtěli bychom postupně zmapovat tyto drobné památky a snažit se proniknout také k motivaci jejich vztyčení.

Čtenářům, kteří neovládají němčinu, zprostředkujeme sdělení, jež pro nás tyto památky mají. Z některých pomníků lze vyčíst autora kamenické práce, jiné jsou anonymní. Některé jsou „upovídané“ jiné se omezují jen na jména dárců, obvyklou formulku, nebo jen letopočet.

Kříž z první války

Kříž, který si přiblížíme dnes se nachází v Hřebíkové na rozcestí pod vilou Eruptiva při odbočce na Orát a stojí zde od roku 1916. Tento válečný rok byl zřejmě také důvodem jeho vzniku. V Hlubočkách nemáme sice pomník padlým v 1. světové válce, ale ty v okolních obcích svědčí o mnoha padlých.

Rozcestí počátkem dvacátých letV době vzniku tohoto kříže vypadalo okolí jinak, jak vidíme na výřezu z archivní fotografie. Snímek byl pořízen v roce 1920 nebo 1921, jak vyplývá z rozestavěné elektrárny. Kromě té je zde nádraží, tovární domy na ulici Fučíkově, Machankova vila, komíny továrny a pod cestou dřevěné baráky, které Moravii sloužily jako sklady. Místo těch dnes stojí rodinné a bytové domy, zmizely komíny. Jiné sklady se přibližně v té době budovaly v údolí nad křížkem. Sloužily k uchovávání civilních trhavin a jméno pardubického podniku Eruptiva, podle kterého se lokalita jmenuje, se později změnilo na známější Syntesia.

Rozcestí dnesKříž je vyroben z betonu, do kterého je vložena mramorová tabulka a zavěšen litinový korpus Krista, jenž působí poněkud disproporčně. Vede nás to k domněnce, že byl zvolen příliš malý, „konfekční“ korpus, určený snad na hřbitovní náhrobky. Takové se odlévaly i v Mariánském Údolí, jak dokládá katalog výrobků. Že by soška pocházela z místní produkce, je však jen spekulace.

Nápis

Do mramoru je vyryt nápis „WER MEIN JÜNGER SEIN WILL, NEHME SEIN KREUZ AUF SICH UND FOLGE MIR NACH“, což znamená: Kdo chce být mým učedníkem, vezmi na sebe svůj kříž a následuj mne.

TabulkaJedná se o zkrácený citát z Matoušova evangelia, který v úplnosti zní:

Tehdy Ježíš řekl svým učedníkům: „Jestliže chce za mnou někdo přijít, ať zapře sám sebe, vezme svůj kříž a následuje mne. Neboť kdo by chtěl svou duši zachránit, zahubí ji; kdo by však zahubil svou duši kvůli mně, nalezne ji.

Jesus sagte zu seinen Jüngern: Wer mein Jünger sein will, der verleugne sich selbst, - nehme sein Kreuz auf sich und folge mir nach. - Denn wer sein Leben retten will, wird es verlieren; wer aber sein Leben um meinetwillen verliert, wird es gewinnen. (Math 16,24-25)

V běžné češtině se setkáváme s obraty jako mít (s něčím) kříž, nést svůj kříž, které se do mluveného jazyka dostaly z bible.

Součástí desky byl i zasazený reliéf, který si bohužel nějaký „horlivý věřící“ odnesl na památku s sebou.

Marek Bohuš - foto autor a Archiv CD Logica

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Z historie obce | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.