Kříž Machanků v Hřebíkové

Publikováno 06. 12. 2011 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

Kříž Machánků v listopaduTento Kamenný kříž stojí v místní části Hřebíková při lávce přes Bystřici vedoucí od nádraží do bývalé dělnické kolonie a je chráněn dvěma vzrostlými lipami. Na základě vročení jej lze považovat za jeden z nejstarších a také nejhonosnějších dochovaných křížů v Hlubočkách.

Oproti podobným památkám v obci je rozměrnější a má komplikovanější stavbu, neboť vedle samotného kříže sestává ještě z podstavce spočívajícího na kamenných kvádrech. Podstavec je dále členěn římsami, z nichž ta větší je ohraničená stylizovaným akantovým a listovým vlysem, zatímco menší představuje stylizovanou golgotskou skálu, ve které krucifix vězí. Tato výzdoba odpovídá historizujícím tendencím v umění druhé poloviny 19. století, které byly reakcí na modernizaci a rozmach průmyslu.

Kamenná deska s nápisem

Kamenná deska s nápisem

Na přední straně podstavce zeje mělký výklenek, z nějž byla zřejmě násilím vyňata kamenná deska s dnes neznámým nápisem. Na zadní straně podstavce je vytesán německý nápis: Gewidmet von FRANZISKA und ANNA MACHANEK 1857 (Věnováno Františkou a Annou Machankovými 1857).

Dárkyně kříže

Kdybychom se ptali, kdo byly ony dárkyně, museli bychom pátrat ve starých matrikách. Pokud vyjdeme z údajů na rodinné hrobce na neředínském hřbitově v Olomouci, můžeme snad Annu Machanek, rozenou Wagner, považovat za manželku Karla Ignáce Machanka, zakladatele podniku Moravia.

K tomu nás opravňuje shoda jejich životních dat: (1802–1867) u Anny a (1803–1875) u Karla Ignáce. Františku Machanek, rozenou Wolletz, jejíž datum narození není známo, můžeme snad považovat za matku Karla Ignáce. Zemřela roku 1856, tedy rok před stavbou kříže, ale přípravy k jeho vztyčení jistě trvaly delší dobu.

Jeden, nebo dva kříže Machanků

VedutaDovolíme si ještě jednu spekulaci. Dochovala se dvě historická zpodobení této památky. To mladší je ze 30. let minulého století a kříž stojí na stejném místě jako nyní, spolu s dvěma stromky – lípami, kterým je dnes asi 80 let (viz veduty V.). Starší vyobrazení vzniklo ještě v nachylujícím se století devatenáctém. Je jím olejomalba s vedutou celého závodu, zvaného tehdy „Nägelfabrik“, na níž rozeznáváme kamenný kříž, blížící se podobou tomu našemu (výřez).

Kříž u továrnyOdpovídá členění podstavce i kříže, i když ten na olejomalbě je robustnější. Nechápejme však malířovo zobrazení doslovně, např. fundament komína s jeho ozdobnými prvky zpodobil s jistou licencí, jak dokládá fotografie stejného místa z roku 1904, na které však už kříž nevidíme. Na obraze stojí kříž přibližně v místech vedle hasičské zbrojnice v dnešní Ztracené ulici.

Letopočet vzniku kříže zapadá do sledu významných událostí, ke kterým na tomto místě došlo. Roku 1854 kupuje Karel Ignác Machanek zpustlý josefský hamr a pouští se do stavby závodu, který je dokončen již roku následujícího. Nutno podotknout, že v té době nebylo v okolí nic, než louky a mokřady. Vztyčení kříže lze chápat jako vzdání díků za zdařilý podnik a zároveň zřízení místa k modlitbě pro dělníky, jejichž práce nebyla bez rizika.

Protože se na počátku 20. století v těchto místech nadále stavělo, lze se domnívat, že bylo pro kříž vybráno méně exponované, a přitom nedaleké stanoviště u Bystřičky. Také je ovšem možné, že tento konstrukt je mylný a na obraze jde o jinou, později zaniklou památku. Snad se v budoucnu najde doklad, který by doložil jednu z variant.

Poděkování firmě Mora Moravia, jmenovitě panu Václavu Lakomému, za umožnění přístupu k obrazu a Státnímu okresnímu archivu Olomouc.

Marek Bohuš, foto autor

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Marek Bohuš (04.01.2012 - 0:10) odpovědět IP: 176.97.246.45

    Zaznamenali jsme na tento článek o kříži ohlasy, z nichž jeden je dokonce zahraniční. Napsal nám pan K. z Krakova, který dlouhodobě pátrá po svých předcích. Potvrzuje popis rodinného vztahu Anny a Franzisky, který jsme v textu načrtli a doplnil je o časové i místní údaje: Franziska Machanek rozená Woletz se narodila roku 1773 v rodině mlynáře v Luběnici u Těšetic a roku 1794 se provdala za Ináce Františka Machanka do Olomouce. Byla matkou Karla Ignáce Machanka (1803 - 1875; zakladatele továrny v Hřebíkové), který se roku 1824 oženil v Šumperku s Annou Wagner. Dárkyněmi kříže tedy byly skutečně matka a manželka Karla Ignáce Machanka.
    Podle vzpomínky hlubočského rodáka bývala ve výklenku na přední straně kříže břidlicová deska se jménem Machanek.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.