Koncerty vážné hudby v kostele

Publikováno 25. 01. 2013 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Duchovní hudba v proměnách staletíV minulém roce jsme uspořádali tři koncerty vážné hudby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Hlubočkách. Při pořádání koncertů bylo nutné brát na zřetel i další akce, které v kostele byly pořádány, především pak lití a instalaci nového zvonu a dále Noc kostelů. V neposlední řadě jsme nechtěli pořádat koncerty v době, kdy probíhala údržba krovu věže a úprava zvonové stolice.

Tradičně první koncert se koná u příležitosti Velikonoc. Tentokrát jsme ale dali příležitost hudbě, která zní v době před Velikonocemi. Tedy v době postní. Za varhany usedl pan Jan Gottwald, který doprovodil sopranistku paní Anetu Szukovskou. V době, kdy byl tento koncert plánován, uvažovala ZUŠ Žerotín vyučovat výuku zpěvu na místní pobočce. Zpěv měla vyučovat právě paní Szukovská.

Sbor MadrigalDruhý z koncertů byl věnován Dni české státnosti a konal se 28. října 2012. Na koncertě vystoupily sbor Madrigal pod vedením paní MUDr. Evy Maňáskové a sbor při Chrámu sv. Gorazda v Olomouci. Na programu tentokrát byla převážně sakrální hudba ruských autorů, N. N. Kedrov, I. Ivanov, G. Lomakin, D. Christov, S. Rachmaninov, D. S. Bortňanskij.

Poslední z řady koncertů se tradičně koná ve vánoční době. Tentokrát to bylo 30. prosince 2012, kdy zazněla Missa Brevis od Jiřího Pavlici v podání rozšířeného vekobystřického chrámového sboru a hudby Radima Černína. Tedy co do počtu největší počet účinkujících, přibližně čtyřicet amatérských zpěváků doplněných o profesionální hudebníky a zpěváky.

Jiří Preč

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.