Koncert vážné hudby v Hlubočkách aneb když rozum radí ne a srdce by chtělo

Publikováno 12. 10. 2010 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Koncert v kostele - Vladimír Třebický a Jan GottwaldS řadou otázek a s obavami jsme se rozhodovali, zda uspořádat v naši obci koncert vážné hudby. Rozum radil raději do toho nejít a srdce naopak chtělo. Jak se rozhodnout? Nakonec jsme se společně s obcí rozhodli koncert uspořádat.

Naše pozvání přijal pan Jan Gottwald, arcidiecézní organolog, a pan Vladimír Třebický, sólista Moravského divadla v Olomouci. Pana Gottwalda nebylo těžké přesvědčovat, protože má k naši obci blízko. Vyučuje zde hudbu na klávesy a díky jeho iniciativě v letošním roce proběhla oprava varhan v hlubočském farním kostele.

Koncert v kosteleProtože šlo o první koncert po velmi dlouhé době, pamětníci žádný podobný nepamatují, domluvili jsme se, že budou provedena díla převážně od českých autorů, respektive skladby které jsou všeobecně známy. Přiznávám, že naší snahou bylo oslovit co nejvíce potenciálních posluchačů a tím si ověřit, zda má smysl podobné akce pořádat. Z programu jen namátkou uvedu Biblické písně a Ave Maria od Antonína Dvořáka, Legenda sv. Václava od Stanislava Vrbíka a Preludium a fuga f-moll, BWV534 od J. S. Bacha.

Ptáte se jak to celé dopadlo? Nad očekávání dobře. Kostel byl zcela zaplněn. Vstupenky nebyly a vstupné se nevybíralo, a proto přesnou účast neznáme. Účinkující i organizátoři byli mile překvapeni. Opravdu jsme si mysleli, že budeme hrát přesilovku, a ono to dopadlo přesně naopak. Ohlasy návštěvníků byly jen pozitivní a nešetřily chválou. Bezesporu varhany a zpěv k prostorách kostela jsou výjimečným zážitkem.

Co dodat? Snad jen vyzvat vás, kteří máte zájem o tento druh hudby, abyste nám řekli své připomínky a náměty a tím nám pomohli rozhodnout se, zda v podobných akcích pokračovat a kam směřovat.

Jiří Preč

Fotogalerie: Koncert vážné hudby v kostele:

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.