Kolaudace cyklostezky Velká Bystřice - Hlubočky

Publikováno 18. 07. 2009 v rubrice Co se děje v obci, Informace z okolí « zpět « úvod

kolaudace cyklostezkyVe čtvrtek dne 16. 7. 2009 se uskutečnila kolaudace cyklostezky Velká Bystřice - Hlubočky. Zúčastnil se jí místostarosta Městského úřadu Velká Bystřice Mgr. Slavotínek, starosta obce Hlubočky RNDr. Dosoudil a její místostarosta Filípek, pracovníci Městského úřadu Velká Bystřice a realizačních firem Strabag a INSTA CZ.

Účastníci prošli trasu vybudovaného díla a podle schváleného prováděcího projektu zkontrolovali a zhodnotili jeho správnost a kvalitu. Cyklostezka byla jako celek zkolaudována a může sloužit veřejnosti. Její kvalita byla vyhodnocena jako velice dobrá a naši občané se o tom mohou přesvědčit sami při jejím používání. Převážná část nákladů byla financována z prostředků Evropské unie.

Pro informaci občanů uvádím, že tato trasa cyklostezky je první etapou rozsáhlého plánu rozšíření cyklostezek v našem regionu, neboť se počítá s jejím pokračováním až do Moravského Berouna.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Co se děje v obci, Informace z okolí | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (12)

 1. Petr Plíska (07.08.2009 - 15:15) odpovědět IP: 77.48.155.39

  K tomuto bych ještě přidal pár varovných informací:

  Na začátku (resp. na konci) cyklostezky v pravoúhlé zatáčce u Restaurace V údolí (U Potkana) v Mar. Údolí zůstal po stavebních pracech neodklizený písek. Kamarádka tam před pár dny jela ráno do práce, sklouzlo jí to a zlomila si nadvakrát nohu. Teď leží po dvou operacích v nemocnici. Kdo za to odpovídá? Písek na cyklostezce se chová jako ledovka v zimě!

  Další věc je ta, že cyklostezka je relativně úzká, využívají jí také inline bruslaři a chodci – mnohdy se psy nebo kočárky. Na trati jsou dost ostré a nepřehledné zatáčky, v noci je stezka neosvětlena, v některých místech jsou nebezpečné betonové obrubníky… Dávejte si proto pozor a jezděte tam opatrně!

  Problém se objevil i v Hlubočkách na cestě přes „Orát“, který sice není součástí této cyklotrasy, ale je také hojně využíván cyklisty. Někdo tam údajně krade betonové části a vznikají tak díry v cestě. Tato trasa je v noci osvětlena, ale člověk, který s tímto nebezpečím nepočítá, se může na kole nepříjemně zranit.

 2. zetková (07.08.2009 - 22:39) odpovědět IP: 88.146.150.2

  Petře, dík za varování, o té dívčině jsem slyšela. Ještěže je blízko zdravotní středisko.
  Jinak moje poznatky : 14 dní po kolaudaci by už měly ty záměty písku zmizet, je to docela fujtajbl. Cožpak místní nebo ti, kteří tu jezdí denně, většinou o nástrahách vědí, ale nechtěla bych po stezce jet prvně potmě nebo v mlze. Ono těch kritických míst je více.

  Začnu u Potkána - v zatáčce, kde si kamarádka vyzkoušela tvrdost zdejšího podloží, by mělo být zrcadlo a upozornění na prudkou zatáčku. Fiktivní mostek za kapličkou by měl být osvětlen nebo zřetelně označeno jeho zábradlí. Dále u výjezdu na silnici - zrcadlo je diskutabilní, ale varování nutné. Sjezd z mostku přes potok - udělat plynulý, je skok přímo na silnici. U zahrádek před Burkem - značka s upozorněním na zatáčku na stezce nestačí - potmě platné jak hadovi noha. Na straně u Bystřičky - opět důrazné upozornění a snad i zrcadlo, je to o hubu i pro místní, ne tak pro spěchající nebo “závodníky”, kteří by se mohli eventuelně kochat na cestu ze dna Bystřičky. Docela se “povedl” nepruhledný plot za tenisovými kurty, ale….

  Bohužel, jsme v údolí plném zatáček a kliček, ale zkusme zabránit eventuelním úrazům. Možná to půjde vyřešit. Já osobně jsem své poznatky řekla ing. Polzerovi, i když on u kolaudace nebyl. Možná na stránky hlubocky.eu zavítá i pan starosta nebo místostarosta, i když prvně jmenovaný (v jiné souvislosti) na jednání ZO veřejně prohlásil, že “on to nečte”.

 3. Jirka (24.08.2009 - 6:53) odpovědět IP: 82.113.46.241

  Včera navečer jsem měl možnost projet si cyklostezku tzv. za plného provozu. Byl docela pěkný podvečer. Cyklostezka je opravdu dobrá, jede se po ní skvěle. Bohužel to už nelze říci o chování některých v té chvíli přítomných na cyklostezce. Mnoho lidí s dětmi a psi na podvečerní procházce, se bez jakýchkoliv zásad a pravidel pohybuje jak chce, nějaká pravidla “pravá či levá ” na co, oni se přece vyhnou. Někteří na psa vodítko ani nepotřebují. Někteří chodci s kočárky jdou suvereně středem a vy ostatní nějak předpovídejte co udělám… Je to opravdu tragédie. Někteří účastníci (cyklisty a online bruslaře) nevyjímaje prostě ani nevnímají okolí, chci zastavit, tak prostě zastavím, co je a kdo je za mnou mne nezajímá. Cyklostezka je opravdu dobrý počin, rád po ní jezdím, zejména v pracovní dny brzy ráno či navečer. Víkendy rozhodně zatím vynechám, mám pocit, že se tam brzy stane něco nepříjemného (ačkoliv to nikomu nepřeji). Možná by stálo za to, lidem připomenout pravidla, až se opravdu něco stane, bude už pozdě.

  1. Josef Hrbek (01.07.2011 - 12:33) odpovědět IP: 88.146.150.236

   Dobrý den.

   Po cyklostezce jezdím téměř denně, je dobře, že byla vybudována, nicméně souhlasím s názorem Jirky ze dne 24. 8. 2009, že uživatelé stezky jsou “nevychovaní” a vznikají tak nebezpečné situace zejména v nepřehledných zatáčkách u tenisových kurtů v Burku.

   Určitě by stálo za zvážení např. umístění zrcadel do zatáček, konkrétně u Restaurace v Údolí, dále do prudkých zatáček mezi zahrádkami za parcelou bývalého učiliště a tenisovými kurty, odrazek na most přes řeku Bystřici ve směru od Velké Bystřice, kde je v noci problém most “trefit”, přestože jede cyklista dobře osvětlen, případně rozdělení obousměrné cyklostezky - a za to bych se přimlouval ze všeho nejvíc - v polovině plnou bílou čárou a vyznačením směru provozu na cyklostezce, jak tomu je např. v Uničově.

   Třeba by si maminky s kočárky, bruslaři, chodci i cyklisti zvykli, že mají stezky užívat především ve “svém pruhu” a eliminovalo by se tak riziko možného vzájemného střetu cyklistů s ostatními uživately cyklostezky, jak se tomu v mnohých případech stává.

   Děkuji za připomínky a vaše názory na celou věc.

   Josef Hrbek

   1. zetková (02.07.2011 - 21:49) odpovědět IP: 88.146.150.2

    Ahoj, Pepo ! Jestli sis všiml, už před rokem jsem na tomto místě upozorňovala na některá tvá dnešní připomínkovaná místa. Odpověď ? Prý v Bystřici mají zrcadla proto, že cyklostezka vede po místních komunikacích. Myslím si ale totéž, co ty. Podepisuju se pod tvé připomínky a zeptám se, co by se dalo dělat.
    Přiznám se, že v sobotu, neděli a o svátcích jezdím radši po státní silnici, protože za víkendového provozu je to na cyklo- takzvaně o hubu.
    Moc se mi líbí návrh udělat dva pruhy - tam a zpět. A ostatní taky. Držme si palce.

    1. Josef Hrbek (30.07.2011 - 10:21) odpovědět IP: 88.146.150.236

     Zrcadla v nepřehledných místech cyklostezky jsou již umístěna, je to špica a moc děkuji!

     Ještě rozdělit cyklostezku napůl plnou bílou čárou a bude to bezva…..!

     Josef Hrbek

     1. Josef Hrbek (23.04.2012 - 6:07) odpovědět IP: 176.97.242.60

      Cyklostezku v nepřehledných úsecích nově na dva pruhy rozdělila profi bílá čára. Špica. Určitě se tak zvýší bezpečnost provozu na cyklostezce, zejména vnoci.

      Děkujeme.

      Cyklisté, pozor a bacha: za mokra to na nové čáře klouže, v zatáčce především!!

 4. Leopold Bubeníček (24.08.2009 - 8:28) odpovědět IP: 88.146.8.195

  Jirko, máte pravdu. Je otázkou, zda si pravidla někdo přečte a hlavně, zda se podle nich bude chovat. Dovolím si citovat ze stanoviska pana Vogla z MÚ Šternberk:

  “Dle základních pravidel pro jízdu na komunikaci platí, že se jezdí vpravo při pravém okraji pozemní komunikace. Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Toto pravidlo lze aplikovat také pro úpravu pohybu po stezkách, tzn. chodci a cyklisté pohybující se jedním směrem: cyklisté jedou vpravo a chodci jdou vlevo. Vzhledem k tomu, že in-line bruslaři se považují za chodce, tak i bruslaři se mají pohybovat vlevo. Toto pravidlo by se dalo jistě podpořit i umístěním dodatkové tabulky pod značku C 9a např. s textem “Chodci jděte vlevo” apod.
  Pro informaci uvádím citaci ze zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích.
  § 53 Chůze Odst. (4) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou “Stezka pro chodce a cyklisty” (C 9a), nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.
  § 57 Jízda na jízdním kole Odst. (5) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označena dopravní značkou “Stezka pro chodce a cyklisty (C 9a), nesmí cyklista ohrozit chodce jdoucí po stezce.
  Miroslav Vogl, zkušební komisař, odbor dopravy a silničního hospodářství MěÚ Šternberk ”

  Konec citátu. Leopold Bubeníček

  1. Jirka (24.08.2009 - 10:57) odpovědět IP: 82.113.46.241

   Díky za příspěvek, chci věřit, že si ho hodně návštěvníků těchto webovek nejen přečte, ale bude se i podle něj chovat. Je mi jasné, že chování všech účastníků je vždy o pravidlech, toleranci a ohleduplnosti, bohužel s tou jsem se včera nepotkal a na záladě toho vznikl můj příspěvek.
   Myslím si, že prevence je vždy lepší než řešení, nicméně, je to o lidech. Sám si myslím, že se až do chvíle, kdy se stane nějaký průšvih nic nezmění. A pak jistě bude mnoho kritiků a soudců…

   S pozdravem Jirka

  2. Martin (29.04.2012 - 0:35) odpovědět IP: 89.176.151.7

   jako bruslař jezdím vlevo na silnicích (spojky mezi stezkami) a už se stalo, že řidič automobilu uhnout nechtěl, protože si myslel, že ho mám objet já (nikdo další tam okolo nebyl), že nemám co dělat vlevo, tak jsem přejel nějaký výborný kanál a málem jsem skončil na trávě nebo pod koly automobilu. Od té doby jezdím vpravo, protože o tom, že bruslař je chodec, nikdo neví.

   1. Lukáš (29.04.2012 - 21:10) odpovědět IP: 193.85.36.10

    Milý Martine, o tom, že bruslař je chodec jsem doposud nevěděl. Dle mého názoru bruslař na silnici v žádném, ale v žádném případě nepatří! Natožpak na cesty v ČR, natožpak na cesty kde se sotva vyhnou dva automobily, natožpak do toho ještě bruslař, jehož tělesné rozpětí při skateingu je obrovské. Kámen na zemi, smítko v zatáčce,…. ubrzdíš to! Potřebujete extra cesty, ty tu nemáme! Jakpak to mají ošetřeno např. v Německu?

    1. Jirka (30.04.2012 - 5:24) odpovědět IP: 90.181.86.21

     Milý Lukáší,
     máme cyklo stezku, která je určena především cyklistům, ale i bruslařům a chodcům. Jel jsem po ní jak v pátek (dopoledne i odpoledne) tak v sobotu (dopoledne i odpoledne). Nějak nechápu proč na cyklostezce parkovala auta chatařů. Nezajímá mě zda je to 10 cm nebo 1,5 m do cyklostezky. Je to prostě cyklostezka.
     A promiň, řešit co by bylo “kdyby a jestli ubrzdíš, atd…” nemá smysl, to by nemělo smysl vycházet z domu a bát se že na člověka spadne střecha……
     Spíše by mne zajímalo, jak o víkendech, kdy teď na jaře opět začíná chatařká sezóna, preventivně působí Obecní policie na naší cyklostezce ?