Knihovna v Posluchově končí

Publikováno 28. 06. 2012 v rubrice Co se děje v obci, Kultura « zpět « úvod

Zastupitelstvo obce Hlubočky na svém jednání 25. 6. 2012 rozhodlo u zrušení pobočky místní knihovny na Posluchově. Myslím, že k tomuto „barbarskému“ činu je potřeba sdělit několik bližších informací.

Ilustrační fotoObec Hlubočky má knihovnu v části Hlubočky-Ves, která v tuto dobu čítá 2.662 svazků, a pobočku na Posluchově se 421 svazky. Každoročně do knihovny přibývá cca 85 knih, další knihy je možné zapůjčit ve spolupráci s Městskou knihovnou v Olomouci – ročně cca 40 knih. Knihovna v Hlubočkách měla v roce 2011 evidováno 63 čtenářů, kteří si za rok zapůjčili 1.882 knih, na Posluchově se jednalo o 5 čtenářů a 88 zapůjčených knih.

Málo čtenářů a vysoké náklady

Z hlediska nákladů, které kromě hodnoty knih a odměny knihovnici představují zejména náklady na elektrické akumulační topení, vychází cena jedné zápůjčky knihy na cca 500 Kč. Z toho je zřejmé, že pro obec by bylo levnější knihy čtenářům koupit, než jim je půjčovat v knihovně.

Knihovna na PosluchověZejména v posledním období prudkého rozvoje využívání internetu, vydávání (a často i nelegálního kopírování) elektronických knih na úkor knih tištěných a odklonu naší mladé generace od čtení k televizní a elektronické zábavě (mnohdy je třeba říci, že bohužel), zájem o služby klasické knihovny prudce upadá.

Zvážíme-li, že 90 občanů z Posluchova má do knihovny ve Vsi mnohdy blíže, než lidé z Mariánského Údolí, Dukly či Hrubé Vody, nemohlo být rozhodnutí zastupitelů jiné, než že činnost knihovny na Posluchově ukončí a knihovnické služby i pro posluchovské občany plně zabezpečí knihovna ve Vsi.

Co bude s prostorami knihovny?

Otázkou samozřejmě bude, jak využít prostory knihovny pro další činnost. K tomu se obrátíme v nejbližší době na obyvatele Posluchova (ale nejen na ně) s anketou na využití prostor rušené knihovny, ale i celého Domu složek na Posluchově pro jejich potřeby. Součástí ankety bude i dotaz na možné využití bývalé prodejny potravin (poté skladu) u rybníčku (autobusové zastávky).

Ing. Antonín Plíska, místostarosta

Obecní knihovna v Hlubočkách - Vsi

Obecní knihovna v Hlubočkách Vsi

  • Otevírací doba: Po, St 15–18 hod.
  • Adresa: Olomoucká 17, Hlubočky 783 61
  • Kontakt: 585 359 015 – obec
  • Vedoucí: Rostislav Kubáč

Další informace:

  • Cena za Internet: zdarma
  • Registrační poplatek za 1 rok: děti 20,- Kč, dospělí 50,- Kč
  • Studijní místa: 2
  • Typ: neprofesionální knihovna
  • Registrační číslo MK ČR: 1741
Rubrika: Co se děje v obci, Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.