Jen tak si zajet na koncert The Plastic People of the Universe

Publikováno 27. 07. 2011 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Ta zvěst mi v Chrudimi připadala neuvěřitelná. Plastici že vystoupí v Posluchově, o němž ani netuším, kde leží? Nežertoval kamarád Dan, tamní novousedlík, když mě pozval na jejich koncert? Nezahraje v tamním hostinci spíš jejich revival?

Koncert Plastic People of the Universe na PosluchověO žádném sice nevím, ale vzhledem k proslulosti kapely bych se nedivil, kdyby existoval. Pátrání na internetu přineslo úlevu. Je to tak! Mám poprvé v životě šanci vidět legendu domácího undergroundu, která tolik let ležela v žaludku strážcům té jediné správné, komunistické kultury.

Jsem vášnivý rocker, ale vyznávám poněkud odlišnou muziku. A tak hlavním důvodem, proč jsem se v sobotu 23. července 2011 na koncert vydal, byla zvědavost. Prostě jsem si chtěl Plastiky jen tak trochu poslechnout. Jak asi znějí naživo? A kolik lidí přilákají?

Koncert Plastic People of the Universe na PosluchověMožná se ptáte, jaký dojem ve mně kapela zanechala. Nezastírám: když kolem desáté dohrála, měla mě v hrsti. Ostatně už o přestávce jsem věděl, že bez trika PPU se na dvěstěkilometrovou cestu domů nevydám. Tak přesvědčivá, až uhrančivě silná to byla muzika! A samozřejmě i texty: často jde o zhudebněnou poezii spřízněných básníků, zejména Egona Bondyho či J. H. Krchovského. Plastikům žádná televizní idylka nepřistřihne názorová křidýlka, tím jsem si naprosto jist…

Samostatnou zmínku si zaslouží skvělá atmosféra. Jak tma houstla a kapela se dostávala do žhavější nálady, rostla skupina natěšených lidí u pódia. Až nakonec úplně zmizel volný prostor mezi muzikanty a rozdováděnými fanoušky. To bych v běžném koncertním sále či hale nikdy nezažil. Magická noc v Posluchově! A protože Dan právě toho dne slavil narozeniny, nemohl asi dostat lepší dárek.

Stejně jako když mojí maličkosti zahráli o měsíc dřív v Drážďanech milovaní Status Quo. Že je neznáte? Máte šanci to změnit: zkraje listopadu tihle hardrockoví veteráni z Anglie vystoupí v Olomouci.

Miloš Pelikán

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie: Plastic People na Posluchově 23. 7. 2011

Foto: Petr Plíska

Rubrika: Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Petr Plíska (27.07.2011 - 17:12) odpovědět IP: 77.48.155.242

    Děkujeme Miloši Pelikánovi za pěkný článek a doplňujeme ještě pár informací od pořadatelů:

    Na koncert přišlo cca 200 platících diváků. A jelikož nejen návštěvníci, ale i samotní Plastici mají Posluchov v oblibě, je pravděpodobné, že příští rok se uskuteční toto vystoupení znovu (již potřetí).

    Shodou okolností několik dní před tímto koncertem na Posluchově Česká televize odvysílala díl Originálního videjournalu věnovaný Plastic People of the Universe a českému undergroundu. Zájemci si ho mohou pustit v archivu pořadu na webu ČT.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.