Jeden den na Roland Garros

Publikováno 21. 07. 2008 v rubrice Sport, Tipy na výlet « zpět « úvod

Obouručný backhand v podání Tomáše BerdychaSnad každý tenista by chtěl jednou navštívit a na vlastní oči vidět některý ze čtyř největších tenisových turnajů světa - tzv. grandslamů. Patří mezi ně i Roland Garros - mezinárodní mistrovství Francie (French Open), které je považováno za neoficiální tenisové mistrovství světa na antuce.

A protože když se sejdou dva tenisoví nadšenci, nic není nemožné, rozhodli jsme se někdy v zimě s kolegou z práce, že v květnu nezůstaneme jen u televize, ale zkusíme to tentokrát „na živo”. Bylo jasné, že aby takový nápad prošel i doma, musíme vymyslet program i pro manželky, takže nakonec z toho byl čtyřdenní výlet do Paříže. Jeden den věnovaný pouze tenisu, zbytek krásám Paříže.

Roland Garros - Kurt Suzanne-Lenglen je už pořádný stadiónV únoru jsme přes internet rezervovali letenky i hotel (později v sezóně je téměř nemožné sehnat v Paříži nějaké odpovídající ubytování a i cena letenek drasticky stoupá) a přihlásili se do systému pro přidělování lístků. Samotný tenisový komplex Roland Garros je tvořen třemi hlavními kurty - tedy spíše stadióny - Philippe-Chatrier, Suzanne-Lenglen a kurt č. 1 a dále asi dalšími dvaceti tenisovými kurty s různou kapacitou tribun. Existuje několik druhů vstupenek, my jsme se rozhodli zkusit objednat vstupenky na jeden ze tří hlavních stadiónů (Philippe-Chatrier) v kombinaci s volným přístupem na všechny ostatní venkovní kurty. V případě poptávky převyšující nabídku jsou lístky přidělovány v loterii, takže nakonec z toho byl vstup na kurt Suzanne-Lenglen a všechny venkovní kurty. To znamenalo příležitost vidět jak tenis té nejvyšší světové úrovně, tak dostatek možností dostat se do bezprostřední blízkosti nejlepších tenisových hráčů i na menších venkovních kurtech.

I přes velkou rozlohu Paříže zde naštěstí mají dobře propracovaný systém metra a příměstských vlaků, takže není až tak velký problém dostat se z jedné části města do druhé. Roland Garros se nachází na jihozápadním okraji Paříže, a i přes dobré dopravní spojení to z hotelu na Montmartru (nedaleko známého Moulin Rouge) znamenalo i s přestupy téměř hodinu cesty metrem.

Dobré podání vyžaduje správnou koordinaci všech pohybůAčkoli byl teprve druhý hrací den, tedy začátek celého turnaje, překvapilo mne, kolik lidí mířilo stejným směrem. Trasu ze stanice metra až ke vstupu do tenisového areálu už nebylo nutné hledat, stačilo pouze jít stejným směrem jako ostatní. Pořadatelé ale měli organizaci dobře zvládnutou, a tak vstup i s dnes už obligátní osobní prohlídkou znamenal díky elektronické vstupence pouze minimální zdržení. Areál má dvě centrální místa, kde na velkých digitálních tabulích je možné sledovat aktuální stav na všech kurtech a návštěvník si může vybrat, kam se zajít podívat. Zatímco stadion Suzanne-Lenglen pro několik tisíc diváků je druhý největší, takže si na něm dostatečně vychutnáte atmosféru opravdu velkého tenisového turnaje, na venkovních kurtech sedíte či stojíte doslova pár metrů od postranní čáry a naprosto detailně můžete sledovat hráče, případně jej osobně povzbudit. A teprve tam si uvědomíte s jakým úsilím, vůlí, rychlostí a švihem je hraný každý úder, jak vyrovnaný tenis na této úrovni je, jak psychicky silný musí každý hráč být a jak málo rozhoduje v tenise o vítězství a prohře.

Ten den počasí tenisu přálo, protože na obloze nad Paříží byly sem tam mráčky, a proto i celodenní pobyt na slunci šlo bez úhony přežít. Navíc v areálu je mnoho nejrůznějších stánků s občerstvením, venkovních restaurací, zahrádek a posezení (na jídlo a pití si Francouzi opravdu potrpí) či tenisových obchůdků, takže stále je se na co dívat a kam zajít i mimo kurty. Ostatně vnitřní televizní okruh vám umožní sledovat dění na kurtech, i když tam zrovna přímo nejste přítomni.

Se západem slunce tyto tenisové hody skončily a my jsme se přesunuli na Montmartre do blízkosti hotelu. V každé uličce je spousta kaváren či vináren s nezbytným venkovním posezením, odkud můžete sledovat pulsující večerní život v Paříži, takže nebyl problém vybrat si jednu z nich a u pozdní večeře nad sklenkou dobrého francouzského vína ten velký tenisový zážitek podrobně dlouho do noci rozebírat.

Karel Šiška

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Sport, Tipy na výlet | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

 1. Rasto (23.04.2009 - 22:47) odpovědět IP: 62.65.188.35

  Dobry den,

  viete mi poradit, kde konkretne si mozem kupi listky na tohtorocne RG?
  Ako a kde si potom listky mozem vyzdvihnut?
  Dakujem
  RH

  1. Karel Šiška (01.05.2009 - 11:10) odpovědět IP: 77.48.27.38

   Dobrý den,
   lístky lze objednat přes internet - bližší podmínky viz: http://www.fft.fr/rolandgarros/billetterie_en/
   Je zde několik variant, můžete si poskládat lístek “na míru”, podle ceny. Doporučuji si vybrat nějaký hlavní stadion+všechny venkovní kurty (lze se pak mezi nimi celý den volně pohybovat a je možnost sledovat velké množství kvalitních zápasů-muži, ženy, čtyřhra…v bezprostřední blízkosti hráčů).
   Na ty tři největší stadiony bývá ale pravidelně převis poptávky, takže to losují a může se stát, že pokud Vás nevylosují na Vámi vybraný stadión, přidělí Vám místo na jiném. Venkovní kurty by měly být bez problémů.
   Lístky jsme obdrželi v elektronické podobě mailem (pdf) a při vstupu do areálu pak u speciálního turniketu po předložení vytiskli “klasické” vstupenky. Výhodou bylo to, že pro takto předplacené vstupenky mají samostatný vstup, v podstatě bez čekání a velmi dobře zorganizované, takže žádné problémy se vstupem.
   Určitě se dají koupit lístky i přímo na místě v nějaké pokladně, ale tam je asi nutné počítat s frontou a hlavně už zdaleka zřejmě nebude takový výběr.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.