Javory, Traband, Jakub Jan Ryba aneb kultura v kostele

Publikováno 20. 01. 2011 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Jak to vše jde dohromady? Jednoduše, v kostelech nezní vždy jen duchovní hudba, ale i hudba, která dokáže jiným pomáhat, nebo alespoň dokáže oslovit lidi, kteří finančními prostředky jsou ochotní podpořit dobrou věc. O to jsme se právě pokusili.

Benefiční adventní koncert

Benefiční adventní koncert - Schola Náklo28. listopadu 2010 několik muzikantů z Nákla, kteří raději hrají, než vymýšlí název své skupiny, ochotně věnovalo neděli bystřické charitě. Tato skupina zahrála a zazpívala řadu skladeb z repertoáru skupin Javory a Trabant. Krásné texty a hudba určitě dokázaly oslovit všechny přítomné.

Koncert byl organizován jako benefiční a veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován Charitě. Osobně se domnívám, že takovou hubu poslouchá řada našich občanů. Proto je škoda, že propagace přesněji nevysvětlila o jaký druh hudby půjde. Určitě by se nás sešlo víc, ale i tak to nebylo na Hlubočky špatné.

Vánoční mše Jakuba Jana RybyVánoční mše Jakuba Jana Ryby

I když již tak trochu mimo hlavní vánoční čas - 9. ledna 2011, zazněla v kostele Česká vánoční mše od J. J. Ryby. Šlo o koncertní provedení, tedy nebyla sloužena mše. Opět mám problém přesně říci, jak se toto hudební těleso a sbor jmenují. Základ tvořil Velkobystřický chrámový sbor, který byl rozšířen o řadu hostů. Základ orchestru byl tvořen Příležitostním orchestrem pana Radima Černína.

Vánoční mše Jakuba Jana RybyNastudování skladby vedl a na dirigentský stupínek se postavil právě pan Černín, člen Moravské filharmonie Olomouc. Tedy přibližně padesát zpěváků a muzikantů nám připravilo krásný zážitek na závěr vánoční doby. Je s podivem, kolik dobrých muzikantů a zpěváků se pohybuje v našem okolí. Všem jim patří dík.

V jednom z předešlých příspěvků jsem napsal, že je to vždy tak trochu překvapení pro pořadatele, kolik posluchačů se sejde. V tomto případě se nám potvrdilo, že známé skladby a jména interpretů dokáží zaplnit kostelní lavice.

Kulturní rok 2010 v kostele

Kostel Božského srdce Páně v HlubočkáchTento koncert byl symbolickou tečkou za kalendářním rokem 2010. Rokem, který přinesl řadu událostí do našeho farního kostela. Především musím vzpomenout vydařenou oslavu 100 let od jeho vysvěcení, kterou s námi slavil mší svatou i olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. V rámci doprovodného programu jsme mohli navštívit řadu vystoupení. V neposlední řadě nás těší navázání užší spolupráce s obcí Hlubočky, která nám pomohla k uspořádání několika koncertů. Obci a všem účinkujícím srdečné díky.

Jiří Preč, Farnost Velká Bystřice a Hlubočky

Mohlo by vás také zajímat:

Video: Oslavy 100 let od vysvěcení kostela

Autor videa: Jiří Frýdek

Video: Vánoční zpívánky dětí v kostele

Autor videa: Jaroslav Polcer

Fotogalerie: Vánoční mše Jakuba Jana Ryby v kostele

Foto: Petr Plíska

Rubrika: Kultura | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. zetková (20.01.2011 - 21:22) odpovědět IP: 88.146.150.2

    Původně jsem zasedla k PC s tím, že se rozepíšu o krásném zážitku, který mně a hojným návštěvníkům poskytlo koncertní provedení vánoční mše J.J. Ryby v hlubočském kostele. Jirka do svého článku, či lépe zamyšlení, shrnul ale skoro vše, opakovala bych se tedy. Ale přesto si alespoň poděkování neodpustím. Je dobře, že se v naší obci konají podobné kulturní akce a ze srdce všem pořadatelům děkuji. Také účinkujícím, mezi nimiž jsme poznali mnohé naše sousedy a bývalé spolupracovníky. A vůbec nevadilo, že se další rok už naplno rozeběhl, měli jsme aspoň možnost vrátit se v myšlenkách o pár dnů zpět.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.