Jarní návštěva New Yorku

Publikováno 28. 04. 2011 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

New York. Jedno z největších měst světa a čím dál častější cíl turistů. Vždyť jen vloni jich toto kosmopolitní město navštívilo téměř padesát milionů. Letos jsem se jedním z nich stal i já.

New York - jižní část ManhattanuJeště přednedávnem mohl průměrný Čech o návštěvě New Yorku více méně jen snít, dnes je však cesta přes hranice otevřená a při dobré konstelaci a včasném nákupu lze letenku na východní pobřeží USA pořídit za velmi slušnou cenu. Neodolal jsem proto pozvání mého kamaráda Mojmíra a bez delšího váhání vyrazil s několika přáteli na dlouhou cestu.

Letadlem za devět a půl hodiny

Jeden z několika mrakodrapů Donalda TrumpaOdlétali jsme z Vídně. Na internetu se často dočtete, jak ponižující může být kontrola zavazadel při odletu do Spojených států, nicméně my jsme nic takového nezažili - vše proběhlo klidně a rychle. Let samotný trvá asi devět a půl hodiny (zpátky díky rotaci Země o hodinu méně) a pokud vám nevadí mírná stísněnost, dá se cesta bez úhony přežít.

Na letišti JFK v New Yorku jsme ještě museli projít pasovou kontrolou. Osobně jsem měl štěstí, že na mě vyšel velmi vstřícný imigrační úředník, takže celá procedura trvala snad jen dvě minuty, ovšem byli také lidé, kteří u přepážky strávili čtvrt hodiny i více. Pak už jen vyzvednout zavazadla a hurá k východu, kde na nás čekal Mojmír.

Obrovský automobilový provoz

Uzoučká Wall Street, centrum finančnictvíPrvní, co člověka překvapí, je vysoká vlhkost vzduchu, což je ovšem pochopitelné, protože New York leží u moře. A hned následuje další věc - obrovský automobilový provoz. Pokud se vám zdá, že je třeba v Olomouci nebo Praze hodně aut, není to nic ve srovnání s Amerikou.

Místní šesti až osmiproudové hlavní silnice jsou neustále plné automobilů a opravdu nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin - i když jsme někam jeli v noci, byl provoz stále velmi hustý. Američané berou auto jako svůj druhý domov, takže jsou často k vidění řidiči, kteří za volantem obědvají a ještě u toho stačí vyřizovat telefonáty.

Cesta na Long Island

Mojmír bydlí na Long Islandu, což je téměř dvě stě kilometrů dlouhý ostrov rozprostírající se východně od centra New Yorku - Manhattanu. Než jsme se po dálnici dostali z letiště k němu domů, uplynulo téměř půldruhé hodiny. Cestou jsme míjeli obrovská nákupní centra, kterých je na tomto přelidněném ostrově opravdu nespočet.

Flatiron Building - jeden z prvních mrakodrapů světa

Ovšem co jiného čekat u jedné z nejkonzumnějších společností světa? Vždyť v každé větší vesnici musí být alespoň jeden dobře zásobený supermarket - a v něm minimálně jeden fastfood. To je zde prostě nepsané pravidlo. Lidé moc nešetří energiemi a také nejsou zvyklí třídit odpady, i když to se díky masivní osvětové kampani začíná přeci jen trošku zlepšovat.

Mrakodrapy na Manhattanu

Manhattan jsme spatřili až druhý den. Už první pohled z dálky na vysoké mrakodrapy je uchvacující. A když pak člověk stojí v hlubokých kaňonech newyorských ulic, připadá si tak nějak menší. Jeden z našich prvních cílů byla vyhlídka na vrcholu GE Building, součásti komplexu Rockefellerova centra. Tento mrakodrap ze třicátých let minulého století není ten úplně nejkrásnější ani nejvyšší, je z něj však úchvatný výhled na celý Manhattan.

Nejznámější destinace v New Yorku

Architektonicky úchvatné Guggenheimovo muzeum

Severně leží Central Park, jižně se zase tyčí zřejmě nejkrásnější výšková stavba - Empire State Building. Zatajuje se vám z toho všeho dech, a pokud máte závratě, točí se vám i hlava, protože se nacházíte v téměř třísetmetrové výšce. Stejně uchvacující je však také například interiér vlakového nádraží Grand Central z 19. století nebo architektonický skvost - Guggenheimovo muzeum.

Nemohli jsme vynechat ani procházku po Broadwayi, kde jsme se nechali unést davy lidí, zejména na Times Square, nejrušnější části celého města.

Socha SvobodyNavštívili jsme také finanční čtvrť, v jejímž středu až do 11. září 2001 stála takzvaná “Dvojčata”. Dnes zde na Ground Zero panuje čilý stavební ruch a nová Věž svobody již dostává obrysy. Nedaleko odtud je i místo spojené s finančními úspěchy a krachy - Wall Street. Jen o pár set metrů východně se člověku znovu zatají dech, když spatří nádherný Brooklynský most a pak i sochu Svobody, symbol nadějí, které Amerika tak snadno nabízí i odebírá.

New York - kosmopolitní město

Čínská čtvrť v New Yorku

Na Manhattanu jsme si také prošli čínskou a italskou čtvrť, ale i další obytné části města, kde již domy nejsou tak vysoké a připadáte si zde více jako doma. A tento pocit pak ještě zvýrazní například barmanka v klubu, která se mezi řečí svěří, že její rodina pochází z Hané. Svět je malý, jak se říká.

Na ulicích i v podzemce si pak začínáte víc všímat lidí kolem vás; tu zaregistrujete Inda ve vysokém turbanu, pak zase skupinky Arabů či Latinoameričanů. Často se stane, že kolem sebe vůbec neslyšíte angličtinu. A to je na New Yorku úžasné - jeho kosmopolitnost a poměrně velká tolerance k cizincům.

Mohl bych zde psát ještě dlouho, ale povídání nikdy nenahradí osobní zážitek. A proto doporučuji, pokud máte trochu peněz a času nazbyt, určitě si New York nenechte ujít. Nebudete litovat!

Text a foto: Mgr. Radim Zetka

Video: New York, New York

Mapa: New York


Zvětšit mapu

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.