Jaká byla letošní muzika a výstava pro nezaujaté lidi?

Publikováno 02. 12. 2010 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Letos se již po osmé uskutečnila nekonformní Muzika pro nezaujaté uši a po páté Výstava pro nezaujaté oči. V sobotu 20. listopadu 2010 byly prostory Kulturního domu Na Letním v Mariánském Údolí připraveny pro všechny nezaujaté lidi, kteří se přišli podívat na vernisáž spojenou s muzikou a nově také s divadlem.

Úvodní slovo si vzali Vítězslav Novák a Marie Fialová, kteří celou akci zahájili, přivítali návštěvníky a představili cca 25 zúčastněných autorů.

Výstava pro nezaujaté oči

Vernisáž Výstavy pro nezaujaté očiVýtvarníci vystavovali své práce rozdělené dle výtvarných technik v klubovně, tělocvičně (podium letního kina) a foyer. K vidění byli stejně jako v minulých ročnících malby, kresby, grafiky, fotky a sochy, doplněné o akční umění a performance. Autoři byli z řad místních a regionálních výtvarníků, studentů pedagogické fakulty, ale i ze zahraničí – zastoupené zejména „Slovanským bratrstvem“ původem ze Slovinska a Chorvatska. Vizuální zastoupení zde měla také videoprojekce zaměřená na krátké animované filmy a animace.

Divadlo O.li.v.yMuziku pro nezaujaté uši zahájilo divadlo O.li.v.y

Vernisáž tentokrát nezačala koncertem kapel, jak tomu bylo v minulých ročnících. Hned v úvodu totiž přišlo na řadu vystoupení mladého alternativního divadla O.li.v.y. Představení plné improvizovaných gagů a vtipných momentů zapojilo do svého děje i přítomné publikum, které se skvěle bavilo a naladilo se pozitivně na další hudební program.

Zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z kapely Al-YamanAl-Yaman

Kapela Al-Yaman přijela do Mariánského Údolí z Prahy, její zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib ovšem původem pochází až z dalekého Jemenu na arabském poloostrově, z města Aden na jihu země. Tyto exotické kořeny Al-Yaman ve své tvorbě nezapře. Na koncertě předvedli svůj osobitý divoký ethno styl s arabskými vlivy, doplněný o elektronické taneční prvky. Obsahově vyjadřuje duchovní zpovědi a osobní vzpomínky ze života zmiňované zpěvačky.

Kill the Dandies!Kill the Dandies!

Pražská skupina Kill the Dandies! vznikla jako nástupce kapely Moimir Papalescu and the Nihilists. Jejich retro styl připomíná kombinaci punku, rock ‘n’ rollu a rocku 60. let s výraznými a záměrně hlasitými zvukovými stěnami, kterými své publikum vůbec nešetří. Posluchače Na Letním zaujala především femme fatale české klubové scény - zpěvačka La Petite Sonja.

Afterparty s bubínkyAfterparty

Závěrečná odpočinková afterparty patřila akustickému vystoupení a improvizovanému složení bubínků, kytary a zpěvů, při kterém zazněly převážně převzaté písně z repertoiru skupin U2, Čechomor apod.

Na vernisáž přišlo 150 návštěvníků

Světlana Šumberáková - malířka z Mariánského ÚdolíNa muziku a výstavu se tentokrát přišlo podívat přibližně 150 návštěvníků, dalších asi 60 lidí navštívilo samotnou výstavu, která byla otevřena pro veřejnost během týdne po vernisáži.

Bohužel prostory kulturního domu jsou hojně využívané pro různé další kulturní, soukromé, sportovní i komerční akce, není jej tedy možno využít dlouhodobě jako galerii. V tomto ohledu můžeme jen tiše závidět sousední Velké Bystřici, kde byla nedávno otevřena nová krásná GalerieZet v západním křídle Zámku.

Hlavní pořadatel pan Vítězslav Novák vyzdvihl ve svém úvodním slově na vernisáži poděkování obci Hlubočky za poskytnutý finanční grant na tuto akci. A je potřeba to zmínit i na tomto místě, protože bez podpory obce by se podobný počin mohl uskutečnit jen stěží.

Výtvarná díla vystavovali:

  • Malba: Zuzana Dvorská Šípová, Michaela Čapková Johnová, Jan Knitl, Petra Navrátilová, Radek Tomanec, Roman Urubek, Petr Mokroš, Ivo Krkoška, Monika Kozlíková
  • Socha: Hanka Šebelová, Lubomír Otisk, Alena Davídková
  • Fotografie: Petr Palarčík, Marek Bohuš, Lenka Šimečková, Petr Plíska, Jolana Lažová, Antonín Mikšík
  • Kresba: Fabián Horváth, Marie Fialová
  • Grafika: Vítězslav Novák, Vladimír Pospíšil

Zahraniční hosté:

  • Slovanské bratrstvo (performance, akční umění), Pablo Taran de Regil, (projekce, fotografie) Michael Esson (malba, asambláž).

Mohlo by vás také zajímat:

(ppl)

Video: Muzika a výstava pro nezaujaté lidi 2010

Autor: Ondřej Musil, hudba na pozadí: Kill the Dandies!

Fotky z vernisáže:

Fotky ZŠ Mariánské Údolí z Výstavy pro nezaujaté oči

Autorka: Ludmila Erbesová, ZŠ Mar. Údolí

Videoklip: Al-Yaman - Muashahat

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Poli (03.12.2010 - 14:43) odpovědět IP: 193.85.172.4

    Skvělý článek,super akce a prima atmosféra….příště zas!Díky za to!!

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.