Jak se vlastně schvalují dotace obcím?

Publikováno 21. 09. 2008 v rubrice Rada a zastupitelstvo « zpět « úvod

Dne 17. září 2008 se v hotelu Akademie na Hrubé Vodě konalo veřejné jednání Zastupitelstva obce Hlubočky. V rámci diskuse si vzal slovo neznámý člověk, který se představil jako Aleš Mádr z místní organizace ČSSD z města Velká Bystřice. Oznámil, že po dohodě s panem poslancem Tesaříkem (ČSSD) se rozhodl navštívit toto zasedání zastupitelstva.
ČSSD

Naprosto veřejně sdělil, že „jednání je drsné” a že oznámí panu Tesaříkovi, že v takové situaci a v takovém složení nemůže dát stát do takto rozhádané obce dotaci. Zaregistroval, že dnešní zastupitelstvo nedovolilo pátého člena rady obce, a pokud se zastupitelstvo nedohodne, může nám říct na velké procento, že riziko takového zastupitelstva získat nějakou dotaci - bohužel. Načež opustil jednací místnost. Po krátké chvíli, kdy se přítomní „vzpamatovávali”po tomto politickém zneužití veřejného zasedání zastupitelstva obce, pokračovala diskuse. Velice trefně „vystoupení” zástupce ČSSD z Velké Bystřice následně komentoval zastupitel pan Krajčovič (za SOS) slovy: „ještě teď mně běhá mráz po zádech”.

Chtěl bych upozornit, že vedení obce zpracovalo několik projektů, na které požádalo o dotace a že v první fázi schvalování dotací opravdu neuspělo. Podle vystoupení zástupce místní organizace ČSSD ve Velké Bystřici pana Aleše Mádra se tedy nejedná o rozhodování podle potřeb občanů či obce, ale jedná se pouze o rozhodování politické. Pozorně si přečtěte stanovisko pana Mádra: „oznámí poslanci panu Tesaříkovi, že v takovéto situaci a v takovémto složení nemůže stát dát do takto rozhádané obce dotaci.”

Je snad ČSSD, nebo pan poslanec Tesařík zástupcem státu, který rozhoduje o dotacích ? Jak má tedy vypadat to správné složení zastupitelstva obce, aby tato obdržela dotaci? Obec Hlubočky je jednou z největších obcí v Olomouckém kraji. Je dokonce větší než sousední město Velká Bystřice, ve které je pan Mádr členem místní organizace ČSSD. V Hlubočkách nemá ČSSD svou organizaci. Naznačil tím tedy pan Mádr, že pokud půjdou občané nebo zastupitelstvo „na ruku ČSSD” mohou si být jisti dotacemi na pracně a nákladně zpracované projekty? Nejedná se snad o nějakou „politickou korupci”?

Jak je tedy dle bedlivého pozorovatele pana Mádra z místní organizace ČSSD Velká Bystřice jedno zasedání zastupitelstva obce „drsné a rozhádané,” tak jeho vystoupení mělo bohudík jeden pozitivní jev. Alespoň na malou chvíli stmelilo mnohé „rozhádané” zastupitele a některé přítomné občany k vyjádření společného nesouhlasu s tímto zneužitím veřejného zasedání zastupitelstva k politické předvolební agitaci a možná i „drzého vydírání”. Ačkoliv se opravdu blíží volby do krajského zastupitelstva, nikdo ze členů politických stran, zastoupených v tomto Zastupitelstvu obce Hlubočky (KSČM, ODS, SOS), si nedovolil takového zneužití zasedání, jakého si dovolil pan Mádr.

Uvidíme, zda se bude pan poslanec Tesařík veřejně distancovat od tohoto vystoupení člena místní organizace ČSSD ve Velké Bystřici v sousední obci - v Hlubočkách. Všem občanům Hluboček i Velké Bystřice bych chtěl vzkázat, aby tento „incident” jednoho politika nebrali jako důvod k nějaké nevraživosti sousedních obcí a zachovali i nadále vzájemné velmi přátelské vztahy.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Rada a zastupitelstvo | Téma: , ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (3)

 1. Martin Tesařík (22.09.2008 - 13:44) odpovědět IP: 89.24.36.78

  Na základě upozornění redaktora Bubeníčka jsem si přečetl jeho článek a dozvěděl se tak o vystoupení pana Mádra v Hlubočkách. Pan Bubeníček mi v článku položil několik otázek. Pominu základní pravidlo novinářské práce, že při přípravě článku je nutné získat nejprve informace z obou stran, a teprve pak článek zveřejnit, což se v tomto případě nestalo. Nicméně musím konstatovat, že vystoupení pana Mádra na ZO považuji za skandální. V žádném případě nebyl oprávněn vystupovat mým jménem, ani se neúčastnil ZO po dohodě se mnou. V žádném případě také neprezentoval stanovisko České strany sociálně demokratické. Ačkoli na tomto incidentu nenesu žádný podíl, jménem ČSSD se omlouvám.
  Martin Tesařík

  1. Leopold Bubeníček (22.09.2008 - 16:01) odpovědět IP: 85.70.111.150

   Vážený pane poslanče,
   děkuji za Vaši rychlou a upřímnou odpověď, včetně distancování se od vystoupení pana Mádra. Jsem přesvědčen, že Vaši omluvu za jeho vystoupení přijmou i občané Hluboček. Co se týče hledání a zkoumání názorů různých stran, jsem nucen Vám oznámit, že zveřejněná slova pana Mádra j s o u autentická a pokud tedy hledáte etiku v tomto politování hodném případě, pak jste asi měl nejprve reagovat na vzniklý problém a následně kritizovat postup redaktora. Já jsem to udělal. Více bych se nechtěl vyjadřovat. Přeji Vám pěkný den.
   Leopold Bubeníček

 2. Aleš Mádr (01.10.2008 - 19:54) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Vážení spoluobčané,

  Navštívil jsem 15. zastupitelstvo Vaší obce v roce 2008, veřejně jsem vystoupil v diskusi a řekl svůj názor na stav státní samosprávy ve Vaší obci. Proto, aby si nikdo „nepřihříval polívčičku“ na účet ČSSD, píši tato slova. Zastupitelstvo mělo na programu především volbu pátého člena rady obce. Po čtyřhodinovém zasedání však pátý člen zastupitelstva zvolen nebyl. Návrhy na chybějícího pátého člena byly, ale navrhovaní kandidaturu odmítli. Proč ji odmítli, jen tuším. Navrhovaní si však musí uvědomit, že dobrovolně kandidovali v obecních volbách, získali mandát od voličů, a tak dostali možnost rozhodovat o dalším vývoji obce.
  Hlubočky jsou středně velká obec v podhorské oblasti, obec s rozšířenou působností, a jako taková, má šanci získat bohaté dotace, především do služeb pro občany, zemědělství, sportu a dalšího rozvoje obce. Dá se říct, že tyto dotace jsou limitovány rokem 2013, kdy se předpokládá jejich omezení. Avšak za situace, kdy je zastupitelstvo rozhádané a nedokáže pracovat spolu a pro své občany, je poskytnutí dotací velmi rizikové. A to především proto, že pokud se dotační projekt nepodaří dotáhnout do konce, dotace se musí vrátit, což s sebou nese velké nebezpečí v podobě zadlužení obce. Pro omezení rizika musí být dotační projekt kvalitně napsán, dobře personálně obsazen a zastupitelstvo se musí na podání žádosti shodnout. Vypracování dotačního titulu obec předem něco stojí, a když se nepodaří dotaci získat, jsou to zbytečné náklady. To je ale stejné pro všechny obce a všichni o tom vědí předem.
  Během zastupitelstva jsem si vyslechl i veřejně vynesená slova zastupitele, že si někdo na něčem „mastí kapsu“. Vyslechl jsem si, jak jeden zastupitel slovně a veřejně uráží druhého zastupitele a žádá, aby to bylo v zápise ze zastupitelstva. Rovněž jsem si vyslechl, že si občan z Hrubé Vody stěžuje, že obec pro ně nic nedělá. Tak to beru jako bohatou diskusi a střet názorů běžného života.

  Tip pro občany: Udělejte si čas a přijďte na zastupitelstvo Vaší obce.

  Mgr. Aleš Mádr,
  předseda MO ČSSD Velká Bystřice

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.