Informace občanům Hluboček o postupující digitalizaci televizního vysílání

Publikováno 27. 10. 2011 v rubrice Zprávy z úřadu « zpět « úvod

Hlubočky - CukrákPodle poslední informace Českých radiokomunikací ze dne 27.10.2011 dojde v naší obci k vypnutí analogového vysílače „Cukrák“, a to v nočních hodinách v pondělí 31.10.2011.

Po tomto datu již tedy nebude možné na celém území obce přijímat analogové vysílání žádného televizního programu.

Obecní úřad Hlubočky

Mohlo by vás zajímat:

Rubrika: Zprávy z úřadu |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (4)

 1. Petrlík Radomil (04.11.2011 - 13:22) odpovědět IP: 80.188.29.162

  Dobrý den vážení,

  v souvislosti s digitalizací Vás tímto žádám o info, jak daleko je digitalizace našeho dokrývacího vysílače v Hlubočkách, resp. kdy bude možné příjímat programy z MUX2 a MUX3 ? V současnosti v místní části Hrubá Voda zast. jsem schopen naladit jen MUX1 na kanále č.29. Ani nově spuštěné vysílání z Pradědu zde nechytnu. Požádal jsem tedy Radiokomunikace o vysvětlení a dnešní odpověď Vám přeposílám níže. Děkuji za odpověď, Petrlík

  Dobrý den, pane Petrlíku,

  vzhledem k tomu, že MUX2 a 3 se z Kojálu vysílají na vyšších frekvencích oproti MUX1, patrně proto tyto signály nelze ve Vaší oblasti přijímat. Vliv by mohla mít i přijímací anténa a její frekvenční charakteristika. Proto Vám doporučujeme obrátit se na odbornou anténářskou firmu, aby ověřila sílu a kvalitu uvedených signálů, případně změřila signály z vysílače Tlustá hora u Zlína (MUX1 na 33. kanále a MUX2 na 49. kanále). Pokud žádný DVB-T signál nebude dostatečný, ještě by mohlo přicházet v úvahu vybudování dokrývacího vysílače pro Hlubočky. Obvyklý postup je takový, že se místní obecní úřad obrátí na Českou Televizi se žádostí o dokrytí předmětného území signálem jejich multiplexu. Pokud se Česká Televize rozhodne kladně a požádá naši firmu o vybudování dokrývacího vysílače, obvykle se na stejném místě vybuduje i dokrývací vysílač pro MUX2 a 3. Obraťte se tedy na Váš Obecní úřad v Hlubočkách, zda už v této věci podnikli nějaké kroky a s jakým výsledkem.

  S pozdravem

  Richard Chylík
  oddělení dohledu vysílacích a distribučních sítí

  ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s.
  U Nákladového nádraží 3144
  130 00 Praha 3
  T +420 844 900 001
  F +420 242 418 854
  M +420 603 458 223
  http://www.radiokomunikace.cz

 2. Miloš Linhart (07.11.2011 - 14:56) odpovědět IP: 90.179.164.17

  DOBRÝ DEN
  prosím o přesné,aktuální infomace,týkající se pokrytí dig.pozemního vysílání Hlubočky.
  Od 1.11. dle informací z Vašehio internet. zpravodaje a dle reakcí obyvatel přestal vysílat vysílač “cukrák” ¨programy v analogové formě.
  Digitální vysílání z převaděče je nyní umístěno dle mých informací na některém ze sídištních domů na
  ulici Gagarinova.
  Prosím o zodpovězení následujících otázek:
  Kde přesně je tento vysilač umístěn a jaké má pokrytí. Zvláště je-li pokryta spodní oblast Hluboček v okolí řeky Bystřice.
  Na kterém kanále vysílá (nebo převádí signál) Multiplex 1
  Z jakého důvodu není možné zajistit spuštění MULT.2 ?
  dle telef.hovoru se toto v nejbl.době neočekávává, byla dána žádost na Č.Radiokomun.Úřad?
  Nebo na kterou fy.,nebo kompetentího člověka se mohou lidi obracet v této problematice?
  Prosím o kontakt.
  Jako prodejce elektro a obyvatel Hluboček jsem stále častěji oslovován občany v okolí. Tedy povětšinou z Hluboček - Vsi. až po Duklu.
  Při instalaci DVBT se silnější anténou se v některých místech chytne M1 i M2(M3) z Brna.
  Jde mi o to,že pokud se investovalo za převaděč na sídliště,jestli to nabylo zcela zbytečné,když to nepokryje níže položená místa,na což byl cukrák daleko lepší.A v dnešní době M1(ČT1 - ČT2,ČT4,ČT24) asi nebude nikomu vyhovovat,takže musí investovat do lepší antény,nebo satelitu,tak znovu mě udivuje,na co se řeší převaděč na sídlišti bez blízké vize rozšíření vysílání o další programy…
  Děkuji za Váš čas a pochopení.
  Linhart Miloš 608660670
  elektro.linhart@seznam.cz

  1. Antonín Plíska (09.11.2011 - 9:27) odpovědět IP: 88.146.150.12

   K uvedeným otázkám pánů Linharta i Petrlíka je možno uvést:
   Po dlouhých jednáních od počátku roku 2011 s ČTÚ, ČRa, ČT, Novou i Primou se zpočátku alespoň ČT rozhodla, že vzhledem k 58% pokrytí Hluboček (na Hrubé Vodě nikdo ani nebyl měřit) vybuduje svůj dokrývač, obě další stanice nevylučovaly, že se k digitalizaci Hluboček později při ukončení digitálního vysílání připojí. Od počátku jsme požadovali, aby byl dojednán společný postup všech televizních stanicí a ČRa. V běžné veřejné zakázce (kdo bude nejlevnější, ten vyhraje) vyhrála firma, která si umístila svoje zařízení na střeše panelového domu v Mar. Údolí a začala vysílat na 54 kanále, přičemž analogový signál ČT byl na Cukráku posléze ČRa vypnut. Nova i Prima se potom ale slovně vyjádřili tak, že pro tak malý počet diváků v Hlubočkách - příjemců reklamy - nemá pro ně smysl investovat do převaděče a vysílání. ČRa nejsou charitní organizace (zvláště se zahraničními majiteli) a požadují za měsíc vysílání jednoho multiplexního kanálu 20 000 Kč. Pokud vysílání tedy nechtějí platit televizní stanice, mohla by to jistě zaplatit i obec, ale ročně za 480 000 Kč, což rada obce samozřejmě odmítla, nehledě na pokrytí obce, kdy např. Hrubá Voda je stále mimo hru s pozemním příjmem signálu vzhledem ke svým přírodním podmínkám.
   Takže kdo má alespoň trochu slušný signál DVBT z Brna či Pradědu (popř. i Zlín??), měl by si nechat posoudit svou anténní soustavu a dle potřeb ji upravit, pokud někomu stačí ČT, je možné ladit místní dokrývač ČT, ale konečné a nejkvalitnější řešení je satelitní přijímač s kvalitním příjmem cca 20 českých a slovenských televizních stanic bez placení.
   Převaděč v Mar. Údolí tedy řeší jen a pouze program ČT - ale taková je dnešní komerční doba, peníze (moje) jsou až na prvním místě. Pokud by někdo chtěl kontaktovat Novu a Primu, tak je nejlépe se obrátit na jejich obchodní ředitele. Zástupcům obce se je ale přimět k jejich dohodě s ČRa (případn jinou firmou - viz ČT) nepovedlo. Televizní vysílání totiž obec nezajišťuje ani nefinancuje.

   Antonín Plíska, místostarosta

   1. Petrlík Radomil (09.11.2011 - 10:21) odpovědět IP: 80.188.29.162

    Díky za info, přestože není nikterak pozitivní. Zařídím se podle toho.

Zanechte komentář