Ideální průmyslové veduty Hluboček a Mariánského Údolí I.

Publikováno 25. 11. 2009 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

Za dobu své existence byly průmyslové závody v Hlubočkách a Mariánském Údolí poměrně často zpodobovány. Tato esteticky působivá grafická reklamní ztvárnění průmyslových objektů sloužila v té době k propagačním účelům tím, že měla na adresáta učinit velkolepý dojem a podtrhnout důležitost továrny.

Řeč je o tzv. ideálních vedutách, které měly ukázat nikoliv idealizovaný, ale budoucí ideální stav podniku. Od tohoto ideálu jsou veduty vzdáleny různou měrou. V některých případech je rozlehlost plánovaného podniku taková, že lze takový ideální budoucí stav sotva brát vážně.

Veduta MoraviaS vedutami se setkáváme na tzv. merkantiliích, což byly nejrůznější tiskoviny jako například hlavičkové papíry, účty, faktury, ceníky, akcie apod. A právě na jedné faktuře se nám dochoval pohled na továrnu v Mariánském Údolí v rané fázi jejího vývoje. Autor zvěčnil tehdejší železárny pravděpodobně z pravého břehu Bystřice směrem proti proudu.

Obraz byl poté reprodukován patrně technikou kamenotisku. Faktura je datována dnem 2. června 1862 a představuje v regionálním kontextu brzký výskyt tohoto žánru, neboť na střední Moravě se podobné veduty začaly vyskytovat až od 70. a 80. let 19. století.

Ivo Hlobil ji charakterizuje takto: „Vyniká detailním zobrazením továrního areálu na břehu neregulované Bystřičky, včetně miniaturizovaného znázornění povozu s dvěma koňmi a Božími muky… v dekorativním podélném zarámování druhého rokoka. Z početných komínů se na znamení prosperity gründerského kapitalismu valí hustý kouř.”

Dodejme, že na břehu říčky lze rozeznat ještě jeden objekt. Jedná se snad o zvonici patřící k továrně, která ohlašovala začátek a konec směny? Zajímavá jsou také sdělení v kartuších umístěných v horních rozích. Na první čteme, že kancelář (comptoir) firmy sídlí v Olomouci na Dolním náměstí. Na druhé stojí, že pobočka má sídlo ve Vídni na Univerzitním náměstí.

Dnes jsou veduty pro své pečlivé řemeslné provedení i vzácnost předmětem sběratelského zájmu. Pro badatele a zájemce o historii jsou pak také dokladem dřívější podoby lokalit, jež zpodobují a které doznaly značných změn. V tomto případě nás od doby vzniku veduty dělí 150 let. Proměnu může každý posoudit sám.

Záhlaví tiskopisu firmy J.C. Machanek & Comp., k.k. priv. Homboker Maschinnägel- und Blechwaaren-Fabriksgesellschaft (c.k. privilegovaná hlubočská tovární společnost na strojní výrobu hřebíků a plechového zboží; 2. červen 1862)

S použitím článků I. Hlobila a V. Kollmanna Marek Bohuš

Rubrika: Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.