Hrad Hluboký

Publikováno 10. 01. 2008 v rubrice Tipy na výlet, Z historie obce « zpět « úvod

První zmínka o Hlubočkách (německy Hombok) je z r. 1368. O čtyřicet let později obec patřila k panství blízkého, ale dnes dávno zaniklého hradu Hluboký, který se nachází na vrcholku nad hotelem Akademie na Hrubé Vodě. Prvním vlastníkem hradu se stal olomoucký biskup Jan VII. Volek. Po jeho smrti v roce 1351 král Karel IV. tento hrad daroval svému bratrovi, moravskému markraběti Janu Jindřichovi.

Majitelé se dále střídali a od roku 1425 se zmocnili hradu husité, kteří odtud a také z kláštera v Dolanech, podnikali mnoho nájezdných výprav za účelem oslabení města Olomouce.

Hrad Hluboký se tak stal důležitou součástí blokády Olomouce. Tento stav však netrval dlouho. V létě roku 1426 přitáhlo k hradu císařské (Zikmundovo) vojsko, které, pod vedením zemského hejtmana Haška z Valdštejna, hrad pomocí děl dobylo.V důsledku toho byl hrad tak silně poškozen, že již v té době z něj zbyly takřka ruiny.

Možná podoba hradu HlubokýLegenda o hradu Hluboký

Podle legendy zbylá přeživší husitská posádka údajně unikla podzemní chodbou, která měla ústit ve vzdálenosti asi 1,5 km v místech dnešní restaurace „U Supa”. Tato štola, pod názvem „Klára”, se pak pozdějších dobách stala základem pro těžbu břidlice. Poslední krvavá šarvátka se prý udála v hostinci „Pod Vráblem,” kde ustupující husité překvapili Zikmundovy opilé vojáky, kteří se tam po vítězném dobytí hradu oddávali bujarým oslavám.

Následně Zikmund udělil hrad lénem Janovi Pňovskému ze Sovince a od roku 1437 byl ve vlastnictví Žerotínů. Poslední zmínka o hradu je uvedena v zemských deskách olomoucké kapitule z roku 1612.

Pustý zámek

Dochovalé zbytky Hradu HlubokýExistence hradu upadla později zcela v zapomnění. To, co z něj zbylo, bylo nazýváno „Pustý zámek” a teprve roku 1955 byl umístěn do severozápadní části katastru dnes už zaniklé obce Nepřívazy, asi 700 m západně od železniční stanice Hrubá Voda.

Dosud se zde zachoval ve skále hradní příkop, val, skromný zbytek věže, která chránila vstupní bránu (na jihovýchodě), malá část hradby na severu, a v její blízkosti zbytek zdi paláce, který vyplňoval severozápadní část hradního areálu.

Redakce

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie: Hrad Hluboký

Autor fotografií: Miroslav Ulrych

Hrad Hluboký na mapě:

Rubrika: Tipy na výlet, Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.