Hody v Posluchově

Publikováno 27. 06. 2011 v rubrice Co se děje v obci, Kultura, Z historie obce « zpět « úvod

Na svátek Nejsvětější Trojice, který letos připadl na neděli 19. června, se v Posluchově konaly hody. Zdejší kaple, která je právě Nejsvětější Trojici zasvěcena a náleží k farnosti na Svatém Kopečku, byla místem mše, která se zde koná pouze jednou za rok.

Před mší svatouNa polích okolo vesnice pomalu zraje obilí, červenají se třešně a u Zdiměře kvete liliovník. V neděli se černé bouřkové mraky střídaly se slunečním svitem a možná někoho od cesty odradily, ale i kdyby přišli všichni obyvatelé Hluboček, bylo by jich méně, než čerstvě vykulených žabek, které zaplavily Posluchovskou náves.

Před jedenáctou hodinou se začali scházet a sjíždět hodovníci, kteří si mohli před mší kapli prohlédnout. Návštěvník v ní má pocit, jako by se zde zastavil čas.

Mše svatáKřížová cesta na zdech je opatřena původními německými texty, německá je i pamětní mramorová deska v předsíni z doby výstavby, která oznamuje, že vše bylo „Zbudováno k uctění Nejsvětější Trojice v letech 1891 až 1892 obcí posluchovskou“ (Erbauet zur Ehre der allerheiligsten Dreifaltigkeit J. J. 1891 - 1892 von der Ortsgemeinde Posluchau).

Obvyklé kostelní varhany zde zastupuje menší harmonium pod kůrem, vyrobené vídeňskou firmou T. Kotykiewicz - P. Titz, které doplňuje dřevěný vyřezávaný oltář na opačné straně komorního prostoru. Tento pozoruhodný nástroj by zasloužil samostatný článek.

Jiným mistrovským dílem nesporných kvalit byly koláčky od místních žen, které hosté po mši ochutnali.

HarmoniumAč byl Posluchov mezi válkami nejmenší obcí olomouckého okresu, přece zbudováním své kaple předstihl mnohem větší a významnější Hlubočky s Mariánským Údolím. Tak jako museli farníci z Hluboček a Hrubé Vody až do kostela ve Velké Bystřici, případně Jestřabí, chodívali posluchovští až na Svatý Kopeček. O projektu svatostánku více v Dějinách Hluboček, kde jsou mj. jmenováni jeho mecenáši, kníže Jan z Lichtensteina, bratři Max a Oswald Machankové, císař Franz Josef I. a další z řad místních obyvatel.

Marek Bohuš, foto autor

Fotogalerie k článku

Rubrika: Co se děje v obci, Kultura, Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.