Hlubočské nokturno při Noci kostelů

Publikováno 04. 06. 2011 v rubrice Co se děje v obci, Kultura, Z historie obce « zpět « úvod

Kostel Božského srdce Páně v HlubočkáchVyznavači nočního života měli v pátek 27. 5. 2011 sraz v kostele Božského Srdce Páně v Hlubočkách. Nešlo o žádné znesvěcení, jen se zde konala „Noc kostelů“.

Před rokem jsme informovali o průběhu tohoto rozvíjejícího se celoevropského podujetí v chrámu Stětí sv. Jana Křtitele ve Velké Bystřici a vyjádřili jsme naději, že se za rok snad uskuteční také u nás v Hlubočkách. Farníci se nedali pobízet a přidali se ke stále rostoucímu počtu míst, kde svatyně toho dne nejen otevřely navečer své vstupy, ale nabídly také návštěvníkům bez ohledu na víru a vyznání umělecký, kulturní, vzdělávací, zkrátka nitro povznášející program.

Kulturní program v kostele

Koncert žáků ZUŠ Žerotín - kytary a flétnyTen začal po úvodní mši a sestával z výstavky fotografií a jiných dobových dokumentů o dějinách kostela a o životě farnosti, z vystavení farních kronik, ve kterých bylo možno listovat, ze dvou koncertů a přednášky o varhanách i s demonstrací nástroje. Vše bylo zakončeno výkladem pana faráře Josefa Opluštila o symbolice kostela a jeho částí probíhajícím v potemnělém prostoru chrámu, který protínal jen kužel světla svítilny, směřující kam bylo třeba ukázat.

Organolog Jan GottwaldKytary, flétny, varhany a violoncello

První z koncertů zazněl v podání skupiny KYFL, jejíž KYtary a FLétny v rukou žáků ZŠU Hlubočky pod vedením Miroslava Demela ozvučily loď kostela skladbami doby renesance, klasicismu a dalšími. Jako druhé v pořadí přišly na řadu varhany, na něž hrál Jan Gottwald, ke kterému se přidávala s violoncellem Kristýna Čermáková.

Přednáška o kostelních varhanách a zamyšlení při svíčkách

Přednáška o kostelních varhanáchPo skončení koncertu seznámil interpret Jan Gottwald, arcidiecézní organolog a znalec těchto nástrojů, návštěvníky s historií hlubočských varhan z uničovské dílny M. Braunera (podrobný článek o tomto neobyčejném nástroji, stejně jako text o dárci varhan, princi Karlu von Hohenlohe – Langenburg, se připravují a budou zveřejněny v brzké době). Po přednášce následoval výstup na kůr, kde mohli návštěvníci nahlédnout do útrob varhan, prohlédnout si píšťaly, olověné potrubí, pedály i vyzkoušet, jak tahat měchy.

Účast na akci, jež byla připravena s velkou péčí, nebyla sice masová, ale kdo přišel, nelitoval. Jako bonus mohl zažít světelnou show, působenou přecházející bouřkou, jejíž blesky efektně prosvětlovaly vitráže v oknech.

Nakonec ještě jedna pozvánka pro abstinujíci flamendry: Již více než deset let se koná Evropská noc pro netopýry. Nejdostupnější bude ta, organizovaná v Horce nad Moravou v centru Sluňákov. Uskuteční se 2. září 2011 od 18 hodin.

Autor: Marek Bohuš

Mohlo by vás také zajímat:

Video: Noc kostelů v Hlubočkách 2011

Autor: Jaroslav Polcer

Fotogalerie: Noc kostelů v Hlubočkách 2011

Autoři: Petr Plíska, Marek Bohuš

Rubrika: Co se děje v obci, Kultura, Z historie obce | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.