Hlubočky z nadhledu

Publikováno 17. 11. 2011 v rubrice Z historie obce, Zajímavosti « zpět « úvod

Letecké snímky jsou dnes už běžnou součástí většiny mapových portálů na internetu. Podívat se na svůj dům z ptačí perspektivy je tak velmi jednoduché. Stačí pár kliknutí myší.

Letecký snímek PosluchovaPrvní snímek „ze vzduchu“ vznikl již v roce 1858. Francouzský fotograf zvaný Nadar jej pořídil z balónu. Fotoaparáty pak postupně byly vynášeny do oblak pomocí draků, speciálních plošin, dokonce i holubů. Důležitým krokem vpřed však byl rozvoj letectví. Letecké snímky byly využívány již během první světové války jako doplňující materiál k běžným mapám. V současnosti se často můžeme setkat také se snímky satelitními, které jsou pořizovány družicemi, a i přes jejich velkou vzdálenost od zemského povrchu mohou poskytovat velmi kvalitní obrazová data, na kterých rozlišíte domy i lavičky v parku.

Areal Mora a Honeywell

Areál firem Mora a Honeywell

Letecké snímkování u nás

Hrubá VodaV Česku se se snímkováním začalo ve 30. letech 20. století a bylo většinou prováděno armádou, resp. předchůdcem dnešního Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce. Tato instituce se dnes také stará o rozsáhlý archiv. Až do roku 1989 byly snímky utajovány a nezřídka dokonce upravovány tak, aby nebylo možné identifikovat polohu vojenských objektů.  Dnes jsou však již tyto materiály dostupné a kopii leteckého snímku si dokonce můžete zakoupit.

Pokud se vám však nechce utrácet, a přesto byste se na historické snímky rádi podívali, nabízí se několik možností. Mnoho větších měst má staré (foto)mapy na svých mapových serverech, jako například Hradec králové. Také Olomouc nedávno zveřejnila několik historických leteckých snímků na oficiálních stránkách města, podívat se lze zde.

Hlubočky - CukrákNejrozsáhlejším zdarma dostupným zdrojem však je ortofotomapa (mapa sestavená z leteckých snímků a dále upravená), zobrazující Česko v  50. letech 20. století. Najdete ji na Národním Geoportálu, zde (v menu vpravo pod Podkladové mapy, Ortofotomapa 50. léta, doporučuji také zapnout Popisky). Snímky Hluboček pocházejí z roku 1954. Jedním kliknutím se můžete přepnout na aktuální snímky a srovnávat, jak vypadala naše obec bez panelových sídlišť, obdivovat strakatou mozaiku polí, hledat rozdíly nebo se jen tak virtuálně procházet Hlubočkami.

Hlubočky - Dukla

Petra Morkesová

Zdroj informací: Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Aerial_photography

Mohlo by vás také zajímat:

Video: Hlubočky z ptačí perspektivy

Rubrika: Z historie obce, Zajímavosti | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

 1. Petra Morkesová (19.11.2011 - 12:31) odpovědět IP: 88.146.150.239

  PÁR TIPŮ NA FOTOMAPY
  Mapy.cz - http://www.mapy.cz/ - letecké snímky z roku 2003, 2006 a současné
  Google Mapy - http://maps.google.cz/ - satelitní snímky, navíc Google Earth a StreetView
  Mapy 1188 - http://mapy.1188.cz/ - možnost zapnutí katastrální mapy nad fotomapou
  Ovi Maps 3D - http://maps.nokia.com/3D/ - fotorealistické modely měst, mimo jiné i Prahy

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.