Historické pohlednice z Hluboček IV. díl

Publikováno 22. 04. 2011 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

Díky vstřícnosti Moravsko-slezského vlastivědného muzea v Klosterneuburgu u Vídně (Mährisch-Schlesisches Heimatmuseum), které redakci na požádání poskytlo obrazový materiál, týkající se Hluboček ze svého sbírkového fondu, vám můžeme představit sérii devatenácti snímků naší obce. Většina z nich není pro čtenáře Zpravodaje nová, ani neznámá, ale jsou mezi nimi velmi zajímavé kusy.

Historická fotka nádraží na Hrubé VoděValná část fotografií ukazuje okolí nádraží na Hrubé Vodě, kam lidé jezdili do letoviska, jež se německy nazývá „Sommerfrische“, jak čteme na pohlednicích. Snímky zobrazují hostinec, který se proměňoval a rostl, neboť jeho kapacita brzy nestačila zájmu rekreantů.

Měnilo se také jeho jméno, nejprve to bylo pohostinství „Gastwirtschaft“ Karl Göttinger, později hotel Fisterhof, což v překladu znamená „Bystřický dvůr“ (šířeji se budeme tématu věnovat příště).

Proměňovalo se rovněž okolí – ve svahu vidíme růst břidlicové haldy, jejichž materiál v pozdějších dobách posloužil po rozemletí jako druhotná surovina.

Hřebíkárna (Nägelfabrik) v Hlubočkách Dukle roku 1903Často zpodobovaným motivem je hřebíkárna (Nägelfabrik) v Hlubočkách, jejíž stavební vývoj pohlednice ukazují. Nejstarší fotografie je z roku 1899.

Velmi zajímavý je pohled na Klosovu pilu (Klosmühle) od zákrutu Bystřice, stejně jako pohled na kolonku, kde se právě staví vilka Dehmelových, dnešní školka.

Samotná ves nebyla pro turistický ruch zřejmě tolik zajímavá, fotografové zachycovali většinou pohled z návrší ke kostelu.

Děkujeme tímto Moravsko-slezskému vlastivědnému muzeu v Klosterneuburgu za ochotu, s jakou obrazový materiál poskytlo.

Autor: Marek Bohuš, zdroj: www.mshm.at

Historické pohlednice z Hluboček IV. díl:

Seriál Historické pohlednice z Hluboček - všechny díly:

  1. Historické pohlednice z Hluboček I. díl
  2. Historické pohlednice z Hluboček II. a III. díl
  3. Historické pohlednice z Hluboček IV. díl
  4. Historické pohlednice Hluboček V.

Všechny historické pohlednice a průmyslové veduty pohromadě naleznete na stránce Historie obce Hlubočky.

Pokud byste chtěli i vy zveřejnit své historické i současné fotografie nebo pohlednice s tématikou obce Hlubočky, můžete nám je zaslat na redakční email: zpravodaj.hlubocky@centrum.cz.

Rubrika: Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.