Hasiči v Sierningu slavili s Hlubočáky převzetí nového auta

Publikováno 05. 06. 2011 v rubrice Tipy na výlet, Černá kronika, policie a hasiči « zpět « úvod

Hasiči v Sierningu dostali nové vozy do výbavyV březnu přišel do naší hasičárny dopis a v něm byla vložena pozvánka na hasičskou slavnost a dopis od našeho kamaráda Honzy, že jsme zvaní do rakouského Sierningu na slavnostní převzetí nového požárního automobilu do služby.

Honza Haghofer je naše spojka na rakouské přátele, narozen v Olomouci v polovině minulého století, ale již několik desítek let, když se jeho rodiče vrátili do Rakouska, žije v Sierningu. Jeho česká maminka ho naučila česky a tak nám teď tlumočí při našich vzájemných návštěvách. A tak jsme 21. května 2011 v brzkých ranních hodinách vyrazili do Sierningu dvěma osobníma auty v počtu jedenáct osob.

Hlubočští hasiči s kolegy ze SierninguS našimi přáteli jsme se setkali v jejich hasičárně. Právě se vše chystalo na oslavu a v boxu na konci hasičárny, který se používá jako opravárenské místo a myčka, se střídalo jedno auto za druhým. Teprve na místě jsme zjistili že auta se budou předávat dvě. Hasiči ze Sierningu dostanou valník s jeřábem na podvozku Steyr a hasiči z Hilbernu, což je víska v okolí Sierningu, která pod něj spadá, dostanou nový zásahový cisternový vůz Magirus na podvozku MAN.

Sídlo hasičů v SierninguExkurze do rakouské hasičárny

Společně jsme prošli hasičárnu, někteří z nás tu již byli, ale větší část ne, tak abychom věděli jak taková hasičárna dobrovolných hasičů v Rakousku vypadá. Budova byla postavena a slavnostně otevřena v roce 2006. Tvoří ji celek složený ze třech částí. Budova pro posádku je třípatrová a skýtá veškeré podmínky, které hasiči potřebují.

V nejvrchnějším patře je klubovna mladých hasičů, místnost určená pouze dětem a jejich vedoucím, vybavena velkým stolem a lavicemi, gaučem, pingpongovým stolem a celou řadou maličkostí. Tiše jsme s Petrem záviděli a nahlas přemýšleli jak bychom takovou místnost využili my. V druhém patře je velká školící místnost s audiovizuální technikou a kancelář velitele a jeho dvou pomocníků(1. a 2. komandant).

Klubovna mladých hasičůV přízemí je šatna mužstva, velín s počítači, řídícím pultem, spojovací technikou a kuchyňka. V přízemí je ještě místnost s kompresorem a dílna pro doplnění lahví dýchacích přístrojů, sklad a stání pro historický vůz. Na tuto budovu navazuje garáž se stáním pro 5 vozidel s dílnami. Na konci potom stojí věž s výcvikovou stěnou, dílnou na opravu hadic a boxem na mytí a opravu automobilů.

Slavnostní předávání hasičských aut

Svěcení nových automobilůPo té co dorazila ještě skupina přátel z německého Tögingu, jsme odjeli na hotel na oběd a připravit se na slavnost. Ta začala v pět hodin na náměstí před magistrátem, kde se sešlo velké množství lidí a všichni hasiči ze Sierningu.

Obě auta, která se předávala, byla vyzdobena a celou scenérii doplnili ještě dva historické vozy. Slavnost zahájil velitel hasičů br. Walter Heubusch a po té se vystřídali další řečníci a přestávky doplňovala řízná dechovka. Slovo si potom vzal kněz – člen hasičského spolku, který pronesl několik modliteb a posvětil nové automobily, aby hasiče dovezli včas a v pořádku k zásahům.

Rostislav Jahn obdržel Bronzový kříž za zásluhyRostislav Jahn obdržel Bronzový kříž za zásluhy

Potom přišel čas ocenit všechny, kteří se zasloužili o novou techniku a o rozvoj sboru. Oceněný byl i náš člen, bývalý velitel SDH Hlubočky br. Rostislav Jahn. Byl oceněný medailí Bronzový kříž za zásluhy městečka Sierning za dlouholetou spolupráci a tak se stal prvním občanem Hluboček, kterému se dostalo takovéto pocty.

Předávání medaile za zásluhy

Předávání ocenění

Poté k řečnickému pultu přistoupili hosté, mezi nimi hasiči z Tögingu a také náš zástupce, starosta SDH br. Vlastislav Jahn. Pronesl zdravici a předal dary. Také měl milou povinnost předat bratru Heubuschovi medaili za zásluhy, kterou mu udělilo Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska.

Poznávání Sierningu

Vzpomínka na návštěvy rakouských hasičů v HlubočkáchPotom již následovalo slavnostní ukončení hymnou Hornorakouských hasičů a následovala volná zábava. Při ní ovšem nebylo příliš času posedět s hostiteli, kteří měli plno dalších povinností, a tak jsme zatím zvědavě prohlídli nové vozy a udělali krátkou procházku po náměstí a jeho okolí.

Ochutnali jsme také místní dobroty a jejich pivo. Když se setmělo přesunuli jsme se do hasičárny a tam se teprve mohla naplno rozproudit diskuze a vzpomínka na jejich poslední návštěvu u nás při oslavách 125. výročí. Na hotel jsme se dostali až pozdě v noci.

Hasičské muzeum v St. FlorianuHasičské muzeum v St. Florianu

Druhý den jsme se sešli opět na jejich zbrojnici a po delší diskuzi jsme vyrazili na oběd a po té navštívit hasičské muzeum v St. Florianu. Už jsme několik muzeí s hasičskou tematikou navštívili, ale tohle bylo určitě největší co jsme viděli jak rozlohou, tak i celou řadou exponátů. Bylo to celkem zajímavé a poučné odpoledne, ale dlouhá cesta k domovu už volala, tak jsme se rozloučili, naši přátelé nám ukázali cestu na blízkou dálnici a my jsme vyrazili k domovu.

Hasičské muzeum v St. Florianu

Setkávání a zkušenosti

Setkání vždy obohatí naše zkušenosti a znalosti z našeho hasičského prostředí, a přesto že to nebylo naše první setkání, určitě i tentokrát jsme se dozvěděli ledacos nového. Hlavně člověka potěší i taková maličkost, že i když má na sobě člověk uniformu českého hasiče, tak rakouští občané si hasičů natolik váží, že uctivě zdravili i nás, cizozemce. A to i například během naší procházky po setmělém městě.

Nástup hasičů ze Sierningu s hostyU nás je jméno hasič často slovem s nepříliš sympatickým významem. Ale doufáme, že si jednou začnou práce hasičů vážit ne jenom lidé v ohrožení, ale veškeré obyvatelstvo. Hasiči si to určitě zaslouží.

Ing. Zbyněk Brázdil, SDH Hlubočky

Mohlo by vás také zajímat:

Topoľčianky - partnerská obec Hluboček na Slovensku

Mapa: Sierning - Rakousko


Zvětšit mapu

Rubrika: Tipy na výlet, Černá kronika, policie a hasiči | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

  1. vanous (19.06.2011 - 16:30) odpovědět IP: 88.146.150.2

    komunisti na vylete

    1. Piňďa (21.06.2011 - 21:52) odpovědět IP: 217.170.97.33

      Nesmíš to brát podle toho jednoho soudruha :-)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.