Gotvald, řečený Gotyš

Publikováno 29. 04. 2010 v rubrice Názory občanů « zpět « úvod

Mám kamaráda, kterému přezdíváme „Gotyš“, protože se jmenuje Gotvald. Když někde diktuje své příjmení, říkává: „…s jedním té a jednoduchým vé“. Pokud však jeho příjmení zapisuje někdo pod třicet, Gotyš své pravopisné upřesnění vynechává. Co z toho plyne? Inu to, že náš byvší hlubočský „čestný kostlivec ve skříni“ zajímá už jen nás, starší a pokročilé a že se jedná o problém poněkud okrajový.

K této poznámce mne přiměl článek v Lidových novinách ze dne 27. března s titulkem „Gotwaldov už není, Gottwald ale titul má“. Píše se v něm, že zlínští politici zažili šok, když zjistili, že Klement Gottwald je stále čestným občanem jejich města. Citovaná primátorka Irena Ondrová se stejně jako většina občanstva mylně domnívala, že problém tohoto čestného občanství byl vyřešen už roku 1989, kdy město dostalo zpět svůj původní název. Radní proto schvalovali návrh, zrušit rozhodnutí, kterým K. G. v roce 1946 ocenění dostal, teprve nedávno. Současně rozhodovali, co udělat s bronzovou sochou prezidenta, umístěnou už dvacet let v depozitáři. Jak je dobře, že alespoň té sochy byly Hlubočky ušetřeny!

Znáte Klementa Gottwalda?

Jak ukazuje statistika v jiném listu, nejsme v tom se Zlínem zdaleka sami a čestnými občany se leckdy stávali jinačí sekáči.

A propos, věděli jste, že germánské rodné jméno „Gottwald“ vzniklo spojením starých německých slov got (bůh) + bald, kde bald znamená statečný, odvážný případně got + walt , kde walt znamená vládnout a odpovídá českým jménům začínajícím na Vladi- ?

Marek Bohuš

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Názory občanů |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.