Geologické muzeum za našim domem

Publikováno 08. 04. 2011 v rubrice Příroda, Tipy na výlet, Z historie obce « zpět « úvod

V minulosti jsme se zde věnovali tématu těžby a využití břidlice a budeme se mu věnovat i nadále, neboť je se zdejším krajem úzce spojeno a nedá se pominout ani vyřídit jedním článkem. K vydání se chystá  sborník o břidlici a dokonce se točí filmový dokument, který by tuto pozoruhodnou horninu představil z co možná různých úhlů pohledu.

Dnes přinášíme odkaz na webovou prezentaci “Interaktivní mapa významných paleontologických lokalit Olomouckého kraje” Lukáše Čermáka, která vznikla jako studentská práce vedená Tomášem Lehotským na katedře geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Jejím předmětem jsou geologicky zajímavé lokality na Prostějovsku, Přerovsku, Jesenicku, Šumpersku a Olomoucku. Pro nás je přitažlivá především kapitola Olomoucko, která obsahuje mj. dokumentaci míst, kde se těžily nerostné suroviny v Hrubé Vodě, Jívové, Domašově n. B. a Lošově.

Materiál je zpracován velmi pečlivě: zahrnuje mapy geologické, topografické i situační plány lokalit, polohu míst podle GPS, odkazy na odbornou literaturu a hlavně mnoho kvalitních fotografií vzorků. Vedle dalšího na nich můžeme poznávat pozůstatky vyhynulých organismů z geologické minulosti Země.

Blízká i vzdálenější naleziště, která tato ptezentace představuje, se mohou stát inspirací k cestám za poznáním.

Materiál přinášíme se souhlasem autora.

Mapa - břidlicové štoly na Hrubé Vodě

Mapa - štoly na Hrubé Vodě

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Příroda, Tipy na výlet, Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Marek Bohuš (09.07.2016 - 20:32) odpovědět IP: 176.97.246.45

    Viděli jste už zkamenělé dinosauří výkaly? Šlápoty veleještěrů, ve kterých se koupe malé dítě? Kameny provrtané mlži, nebo chodbičky červů v dlažbě kostela? Vlastivědné muzeum Olomouc vystavuje do 21.srpna ichnofosilie tzn. zkamenělé stopy živočichů. Mnohé exponáty pocházejí z našeho okolí (Hrubá Voda, Domašov, Jestřabí, Jívová, Nepřivaz…).

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.