Geocaching - hra pro všechny

Publikováno 13. 04. 2010 v rubrice Příroda, Tipy na výlet « zpět « úvod

Možná jste na svých toulkách v blízkém i vzdálenějším okolí potkali někoho, kdo v ruce drží jakýsi přístroj, takřka nevnímá svět okolo a občas třeba skočí do houští, aby se odtud po chvíli vydrápal s blaženým úsměvem na rtech. Ne, ve velké většině případů opravdu nejde o žádné podivné individuum, kterého byste se měli bát - jde o takzvaného „kačera“, který právě ulovil svůj poklad.

Keška - ulovený pokladŽe tomu nerozumíte? Podáme vám tedy vysvětlení. Onen kačer (někdy zvaný též „kešer“) hraje hru zvanou „Geocaching“. Ta vznikla v roce 2000 v Americe a její princip je vcelku prostý - pomocí přístroje umožňujícího navigaci s využitím satelitního systému GPS hráči hledají různé umně maskované schránky (anglicky „cache“). Jde většinou o plastové nádoby různých rozměrů, v nichž musí být přítomna alespoň listina („logbook“), do které se úspěšný lovec podepíše. Schránky zakládají sami hráči a často je umisťují na místa, která jsou něčím zajímavá. Popis cache (takzvaný „listing“) pak obsahuje informace o daném místě, jeho zvláštnostech a zajímavostech.

Jak a proč začít s geocachingem?

Socha Sv. Kryštofa u Olomouce - ideální místo pro keškuAby se člověk mohl pustit do hledání pokladů, musí se nejprve zaregistrovat na oficiálních internetových stránkách této hry (www.geocaching.com). Jejich základní rozhraní je bohužel pouze v angličtině, avšak informace o schránkách na našem území jsou psány v češtině. Na českém internetu existuje také spousta webů, které podají vyčerpávající informace i těm, kteří cizím jazykem nevládnou (např. www.geocaching.cz). Druhou, stejně zásadní položkou je přístroj pro příjem signálu GPS. Lze sice využít dnes již běžné automobilové přístroje, daleko lepší variantou je však pořídit si turistickou „džípíesku“, jejíž koupě příliš nezatíží váš rodinný rozpočet. Stejně dobře může posloužit GPS a příslušná aplikace v mobilním telefonu. Pro začátek si ale vystačíte i s fotomapami na webu.

Geocaching je vhodný i pro dětiDůvodů, proč začít s geocachingem, může být několik. Soutěživější kačeři provozují tuto hru pro body, někteří se snaží najít krabičku jako první, aby se později mohli chlubit tzv. FTF (First To Find, tedy první nálezce), jiní si touto hrou oživují výlety. Kešky jsou totiž ukryty nejen u významných kulturních či přírodních památek, ale také na místech méně známých, která jsou ovšem neméně zajímavá. A cíl v podobě krabičky s „pokladem“ se stane lákadlem i pro děti.

„Mysterky“ s hlavolamy

Při lovu si občas člověk musí sáhnout na dno Pro milovníky hlavolamů je pak určen speciální typ keší, tzv. „mysterky“. U nich je nutné nejdříve vyluštit šifru nebo kvíz, abyste se dozvěděli, kde jsou ukryté. Když se luštění nedaří, můžou si kačeři vzájemně poradit třeba na jednom z mnoha setkání, která se v rámci geocachingu pořádají. Tyto „eventy“ mohou mít podobu posezení v hospůdce, kde si hráči vzájemně sdělují dojmy, nebo jde o organizovanou prohlídku, kdy se člověk může dostat i na místa běžně nepřístupná. My jsme se např. podívali do věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze.

Ekologický CITO eventEkologické CITO eventy

Zvláštním typem setkání jsou pak ekologické CITO eventy, kdy se kačeři sejdou, aby nějaké místo vyčistili od odpadků. Takto se před necelými dvěma lety uklízelo třeba na pozapomenutém vojenském hřbitově v Olomouci-Černovíře. Ať už to tedy někdo dělá pro body nebo pro dobrý pocit, může být geocaching také ušlechtilá činnost.

V České republice se geocaching začal rozšiřovat někdy kolem roku 2001 a v současné době u nás funguje cca 16 tisíc keší. Na jednoho aktivního hráče připadá zhruba jedna schránka. Nejvíce keší je v Praze, ovšem olomoucké geokačerstvo nijak nezaostává a nyní je Olomouc na třetím místě v celkovém počtu ukrytých pokladů.

Geocaching v Hlubočkách

Geocaching v praxi - je tam ukryta keška?I v naší obci a jejím okolí je ukryto několik schránek, a pokud jsme vás tímto článkem nalákali, abyste se přidali ke komunitě hráčů této hry, tak si už informace o hlubočských keších jistě najdete sami. Prozradíme jen, že některé schránky se nacházejí např. na Cukráku, Posluchově, v okolí hradu Hluboký, u KD Na Letním…

Rubrika: Příroda, Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. zetková (13.04.2010 - 16:01) odpovědět IP: 88.146.150.2

    Perfektní je hledat třeba na Václaváku v Praze u muzea a lamozit tam po zábradlí, kde před vámi hledají kešku dvě postarší Skandinávky. Moje první setkání s geocachingem, jen jako přihlížející.

    Velice zajímavá a poučná hra, fakticky.

    Příbuzná pisatelů.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.