Generál Laudon jede přes Bystřici (k výstavě Adama Dostála)

Publikováno 10. 03. 2011 v rubrice Informace z okolí, Kultura « zpět « úvod

František Zajíček a Adam DotálV úterý 8. března 2011 se v komorním prostoru Galerie Primavesi v Olomouci, jež je sama o sobě místem hodným návštěvy, uskutečnila vernisáž prací výtvarníka z Horní Loděnice Adama Dostála s názvem „Drobná grafika“.

Výstava, kterou zahájil galerista a architekt František Zajíček, představuje soubor grafik a asambláží z posledních osmi let, jejichž společným znakem je malý formát a lze je snad ve většině případů označit termínem užitá grafika (vánoční přání, PF, ex libris, logo).

LaudonPro milovníky krajiny Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů jsou veduty zobrazených obcí milým pozváním k jarnímu putování za známými i dosud neobjevenými místy našeho kraje (Dalov, Horní Loděnice, Jívová, Malý Rabštejn, Moravský Beroun, Stará Voda), které nám autor přináší v podobě jakoby z dávných časů. Starosvětské motivy svatých, andělů v oblacích i za pluhem (andělská orba), jež nám připomenou barokní obrázky z poutí nebo lidovou malbu na skle (sv. Jiří), se potkávají s motivy novodobými, jako je vrtule větrné elektrárny, vysílač nebo sloup veřejného osvětlení.

AktDůležitý je motiv proměny živé přírody během ročních období, připomínající pohled Ladův, což je dáno i výraznými, temně hnědými liniemi linořezu a linorytu. Koupající se dívky a akt zase evokují náměty Paula Gauguina nebo Henri Matisse.

Celkem můžeme na výstavě spatřit pět různých technik. Vedle linořezů, ručně kolorovaných akvarelovými barvami a vícebarevných linořezů vzniklých soutiskem několika matric, které převažují, jsou to také kombinovaná technika, fotografie asambláží – japonérie, jež připomínají orientální tušovou malbu a dále nalezené objekty.

TrilobitOněmi nalezenými objekty (ready mades) jsou součásti mobilních telefonů, které vypadají jako jacísi zvláštní prehistoričtí živočichové (trilobiti), takže se v nich kříží archaično s modernem podobně, jako ve výše zmíněných grafikách, na jejichž začátku (jak autor přiznává) je jen kus starého linolea a běžný ulamovací nůž. Matrice, ze kterých autor tiskne ručně, bez použití lisu, je možno si zde také prohlédnout.

Hlubočky dosud pozornosti Adama Dostála unikaly. Nemějme mu to za zlé, snad v budoucnu i toto místo zpracuje. Návštěvu galerie je možno spojit s prohlídkou výstavních prostor v sousedním, bývalém jezuitském konviktu.

Adam Dostál se narodil roku 1980 ve Šternberku a žije v Horní Loděnici. Jako malíř a grafik se zúčastnil několika desítek samostatných i skupinových výstav. Patří do okruhu výtvarníků Galerie Caesar v Olomouci, je hostem Spolku olomouckých výtvarníků a členem neformálních uměleckých sdružení v Horní Loděnici a ve Šternberku. Do loňského roku byl redaktorem Obecního zpravodaje Horní Loděnice.

Galerie Primavesi, Univerzitní 7, otevírací doba mimo pondělí ve všední dny od 14 do 17 hodin. Výstava končí 8. dubna 2011 a je prodejní.

A jak to bylo s generálem? Jel přes Bystřici, nebo nejel? Bylo to na kole, nebo na koni? Více se dozvíte na výstavě samotné.

Marek Bohuš, foto: autor

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Informace z okolí, Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.