Folk Na Letním - jaký byl 7. ročník festivalu?

Publikováno 25. 07. 2011 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Vždycky jsem si myslela, že sedmička je šťastné číslo, tedy pro většinu lidí . Teď jsem trochu nejistá. Posuďte sami…

V sobotu 16. 7. 2011 se uskutečnil 7. ročník hudebního festivalu Folk Na Letním v amfiteátru v Mariánském Údolí a dalo se očekávat, že bude úspěšný po všech stránkách. Vystoupilo 7 kapel z různých koutů naší země + jedna kapela domácí (z pohledu olomouckého regionu), místnímu publiku dobře známá. Do třetice všeho dobrého - samotný festival trval 7 hodin. Jak to tedy všechno probíhalo.

Country MízaCountry Míza

Přehlídku zahájila kapela Country Míza ze Vsetína. Muzikanti ve svém podání dopřáli posluchačům country muziku s bluegrassovými prvky v klasickém nástrojovém provedení. Část jejich repertoáru tvoří převzatá muzika, ale upravují si ji a aranžují podle vlastního uvážení a přítomným návštěvníkům se to líbilo.

Madalen

Madalen

Country muziku vystřídala muzika acoustic-folk mohelnické kapely Madalen. Známá, ostřílená a oblíbená kapela, která hraje na velkých i malých festivalech po celé republice již od roku1992 (Na Letním tato kapela hrála také, a to v roce 2006), zaujala diváky a posluchače svým vícehlasým podáním vlastní tvorby. I když nebyly přítomné tři dívčí hlasy, jak je pro Madalen typické, výborně dvojhlas Věrky Štaiglové a Katky Vepřekové doplňoval svým třetím hlasem kapelník Honza Štaigl.

4zdi

4zdi

Po této lahodné muzice se poprvé v Mariánském údolí prezentovalo folkové seskupení 4zdi, které dojelo až z Pelhřimova. Kapela se zajímavým názvem se začala sice významněji prosazovat až v roce 2005, ale v dalším roce již byla známa širšímu záběru posluchačů. díky jejich klipu, který byl odvysílán v pořadu ČT - “Na moll”. V rubrice „TOP Na moll“ mu diváci svými hlasy přisoudili dvakrát první a jednou druhé místo. Částečně zaplněný amfiteátr kapela velmi příjemně naladila a Zuzka Holubová svým zpěvem nadchla nejedno posluchačské ucho.

Domino

Domino

Přišel čas pro již zmíněnou domácí kapelu, tedy olomoucké Domino. Kvalitní zpracování lidových písní především ze Sušilovy sbírky, ale i amerických tradicionálů a spirituálů je milé všemu posluchačstvu v širokém dalekém okolí i mimo hranice regionu, neboť Domino je zváno na trampské, folkové i multižánrové festivaly po celé republice.

Vrkoč

Následovalo seskupení opět ze Vsetína s poetickým názvem Vrkoč. Kapela od počátku svého založení předkládá posluchačům pouze vlastní autorský repertoár, ve kterém zaznívají ozvěny lidových písní, country, bluegrassu i rocku a někdy se objeví také náznak swingu. Návštěvníci festivalu žánrovou pestrost jejich písní včetně humorných textů přijali s nadšením.

Stráníci

Stráníci

Po vsetínském humoru se na pódiu předvedlo z loňského roku známé manželské duo Stráníci z Českého Jiřetína (okr. Most) , které svou pozvánku předložilo festivalu společnou písní s Dominem. Se Stráníky měl vystoupit i ex-člen Nezmarů Jarda Matějů. Místo něj se objevil muzikant s foukací harmonikou Láďa Zítka. Jejich společné vystoupení, které mělo bluesový šmrnc, strhlo k hlasitým souhlasným projevům nejen mne.

Stráníci jsou známí tím, že si zvou ke společným vystoupením mnohé muzikanty a okořeňují svůj folkový sound tu další akustickou kytarou, tam kontrabasem nebo celou kapelou jako Marien či Domino. Spojení se Zítkovou foukačkou se mi zdálo nadmíru šťastné a okouzlilo mne.

Slávek Janoušek a Luboš Vondrák

Slávek Janoušek a Luboš Vondrák

Láďa Zítka mohl zůstat na pódiu, protože po Stránících přišlo folkové duo, které hrálo posluchačům v dobách nejsilnějších ročníků Porty v polovině 80. let Slávek Janoušek a Luboš Vondrák. Všichni tři vynikající muzikanti společně hráli a zpívali písničky především Slávka Janouška, které napsal v rozmezí téměř třiceti let. Zaznamenala jsem, že si mnoho diváků broukalo ty známější a na závěr si vytleskali od tria evergreen Imaginární hospoda. To už ale zpíval celý amfiteátr.

Epy de Mye

Epy De Mye

Vynikající muzika ale údolím zněla dál. Ze zákulisí se s energií hodnou tornáda vyřítila a po krátkém zvučení rozbouřila celý amfiteátr kapela zvící Epy de Mye, posílená o čtvrtého člena a jeho cajón. Virus Epydemycus byl ten den rozšířen v Kolíně, ve Vojtěchově u Bouzova a pokračoval až do Mariánského Údolí v tzv. sportovním Epyvíkendu. V důsledku to znamenalo, že při třetím vystoupení měla kapela spíše přebytek energie, než nedostatek, jak by se dalo předpokládat. A to ještě muzikanti prozradili, že vyhráli v Kolíně na Beat festivalu!

Zvukař odvedl dobrou práciJejich energie roztancovala mimo jiné i jednoho šikovného chlapce natolik, že si ho kapela pozvala na pódium a uvolnila mu prostor pro jeho úžasné break kreace. Roztančení diváci nechtěli konec vystoupení akceptovat, tak kapela přidala ještě tři kousky, které odehrála za téměř trvalého potlesku a tance a zařídila tak famózní ukončení celého festivalu.

Malá účast na festivalu

Takto to vypadalo v den „D“ na amfiteátru Na Letním v Mariánském Údolí. Krásné počasí, výborné kapely a jejich muzika, dokonale připravený a kultivovaný moderátor Petr Nakládal, naprosto bezchybný a skvělý zvuk Karla Toupala a pouhých 92 diváků, jejichž počet byl naštěstí posílen členy již vystoupivších kapel, kterým se v místním „amfiku“ moc líbilo a zůstali povětšinou až do konce.

Nezbývá než poděkovat obci Hlubočky za finanční podporu, kulturní komisi, Aleši „Quacku“ Kubisovi, Aleši Prstkovi a dalším nejmenovaným spolupracovníkům za uspořádání 7.ročníku festivalu Folk Na Letním a ptát se, proč je v tak pěkném prostředí, na tak dobře organizovaném a výbornými kapely obsazeném festivalu jen tak málo diváků? Je to v lidech nebo sedmička není tím pravým šťastným číslem?

Hana Sandy Štěpánková

Fotogalerie: Folk Na Letním 2011

Foto: Petr Plíska

Rubrika: Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (3)

 1. Kulturní komise (28.07.2011 - 18:04) odpovědět IP: 77.48.155.242

  Za kulturní komisi bychom rádi získali zpětnou vazbu od návštěvníků festivalu - i těch, kteří letos nepřišli. Proč byla tak malá účast, v čem je problém? Budeme rádi za smysluplné návrhy na vylepšení této folkové akce, tak abychom příště oslovili více lidí. Děkujeme.

 2. Láďa Zítka (03.08.2011 - 11:04) odpovědět IP: 86.61.132.213

  Ahoj.
  Napsali jste: “Jarda Zítka mohl zůstat na pódiu.” Nejmenuju se Jarda ale Láďa!
  Musím říct že zázemí prostředí i zvuk byl vynikající. Doufám že příště přijde více lidí.

  1. Petr Plíska (03.08.2011 - 11:19) odpovědět IP: 77.48.155.242

   Díky za upozornění a omlouváme se za špatně uvedené jméno - už je to opraveno…

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.