Finanční výbor - co to je a k čemu slouží?

Publikováno 16. 03. 2009 v rubrice Rada a zastupitelstvo « zpět « úvod

Finanční výbor zřizuje dle zákona č. 128/2000 Sb. o obcích zastupitelstvo obce jako svůj iniciativní a kontrolní orgán. Jeho hlavním úkolem je kontrolovat hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce.

Jeho úkolem je provádět kontroly ve všech organizacích, jejichž zřizovatelem je obec, což jsou ZŠ a MŠ v Mariánském Údolí a ZŠ a MŠ Hlubočky. Od roku 2009 přibude i Školní jídelna Hlubočky. Dále finanční výbor kontroluje organizace či zájmové spolky, kterým obec poskytuje příspěvek na činnost.

Ilustrační fotoJsou to např. tyto organizace: FK Hlubočky, Stanice mladých techniků MÚ, oddíl Junáku, Minikár klub. Dále FV kontroluje hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce. U všech těchto organizací se prověřuje dodržování rozpočtové kázně a zdali byly svěřené finanční prostředky vynaloženy v souladu se smlouvou o poskytnutí příspěvku.

Před každou kontrolou sestavím plán kontroly, kde jsou vyjmenované body, které se budou kontrolou prověřovat. Výstupem každé kontroly je zápis, který musí na svém jednání projednat ZO.

Předsedou finančního výboru musí být dle zákona o obcích vždy jeden ze zvolených zastupitelů. V tomto volebním období pracuje finančí výbor ve složení:

Členové finančího výboru:

 • Bc. Jana Pastorová (předsedkyně)
 • Ing. Jana Pokorná
 • Margita Koutská
 • Dagmar Klvaňová
 • Ivanka Výmolová
 • Josef Hrbek

Posledním, sedmým členem byla paní Hana Šumberová, která na funkci člena FV rezignovala.

V roce 2008 proběhly tyto kontroly:

 • Kontrola hospodaření FK Hlubočky za rok 2007. Dle plánu kontroly se prověřovaly dotace (příspěvky) poskytnuté od OÚ Hlubočky a správnost jejich vyúčtování, cestovní náhrady a namátková kontrola členění příjmů a výdajů pro účely zjištění základu daně.
 • Kontrola hospodaření Stanice mladých techniků. Dle plánu kontroly se prověřovalo využití příspěvku poskytnutého obcí Hlubočky na provoz SMTe.
 • Kontrola hospodaření MŠ Hlubočky. Tato kontrola byla zaměřená především na inventarizaci majetku. Dále byla provedena namátková kontrola hospodaření běžného roku.

Veškeré zápisy z kontrol jsou založeny na OÚ a v případě, že mají občané zájem, můžou přijít do těchto zápisů nahlédnout.

Bc. Jana Pastorová, předsedkyně výboru

Rubrika: Rada a zastupitelstvo | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (9)

 1. Petr Kupka (16.03.2009 - 21:28) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Pěkný přehled o činnosti finančního výboru. Takhle když se budou prezentovat všechny výbory apod, tak budou občané alespoň vědět o jejich činnosti, což je dobře pro obě strany. Děkuji vám za něj. Srdečně zdravím.

 2. vlasta (17.03.2009 - 18:03) odpovědět IP: 90.183.75.76

  Teda vážený pane šéfredaktore. Tak já sice nepracuji na žádném výboru, ale představa, že bych o své práci ještě měla referovat v nějakém tisku, mě vážně děsí. My státní zaměstnanci nemáme život jako vy, pane šéfredaktore. Občas si sednout k počítači, vykouřit si cigaretku a napsat článek, kterým popíchnu všechny kolem. Máte vy to žurnalisti lehký život. Upřímně-též jsem zvažovala tuto profesi, ale nakonec jsem se rozhodla jinak, protože nevidím smysl studia vysoké školy pro něco tak jednoduchého, jako je právě žurnalistika. Já pracuji celý den a chápu tímto lidi, kteří pak doma znaveni padnou k televizi a nemají už na práci ani pomyšlení. Prosím, nenavažujte se zde do lidí, kteří poctivě pracují, obzvláště, pokud vykonáváte tak jednoduché povolání, jako je novinařina. S pozdravem Vlasta Prchatkova

  1. Berta Rychlá (20.03.2009 - 20:17) odpovědět IP: 90.183.248.253

   Vlasto!
   Padni doma k televizi a pusť si seriál. Mám ten dojem, že to děláš dost často. Nesmíš se pak divit, že se ti narovnávají mozkové závity. A zase něco chytrého napiš, ani nevíš, jak Vás státní zaměstnance máme rádi a také se rádi zasmějeme.

  2. Milan Bosák (21.03.2009 - 20:49) odpovědět IP: 90.178.204.214

   Dobrý den, Vlasto.

   Nedá mi to, než reagovat na Váš příspěvek. Svoji reakci pojmu všeobecně.

   Jak někdo může konstatovat, že je ta či ona škola jednoduchá,
   když ji sám nenavštěvuje, nebo nenavštěvoval? Každý z nás
   přece studuje to, co ho láká …

   Porovnávat dvě různé profese … ta je důležitější než támhle ta = velmi krátkozraké.
   Každý, kdo vykonává svou práci zodpovědně ví, že jakákoliv práce
   není jednoduchá, či méněcenná.

   Ten dělá to a ten zas tohle …
   http://www.youtube.com/watch?v=4MK_vNkiPRk&feature=PlayList&p=DE3CB1A610F287E4&playnext=1&playnext_from=PL&index=28

   S pozdravem
   Milan Bosák

 3. vlasta (17.03.2009 - 18:09) odpovědět IP: 90.183.75.76

  Dobrý den-ještě bych ráda podotkla něco k článku “Šípy, jež nedoletí k cíli”. Obávám se, že by tam totiž má poznámka ve shluku komentářů zanikla. Pane šéfredaktore, jak jsem již psala výše, co vás na té žurnalistice učí??? Jejich slova jsou jako šípy, které nedoletí k cíli…to snad nemyslíte vážně…copak žijeme v době Fráni Šrámka??? A ještě to podbarvíte fotkou terče…to si chcete hrát na seriózní noviny??? Teda pane Kupko, měl byste se nad sebou ještě zamyslet a ještě něco zpětně dostudovat. S pozdravem Vlasta P.

  1. Jirka (17.03.2009 - 20:01) odpovědět IP: 82.113.46.241

   Problémy světa nemohou vyřešit skeptikové a cynici, jejichž obzory jsou omezené viditelnou realitou. Potřebujeme muže a ženy, kteří dokážou snít o věcech, které nikdy nebyly.

   J. F. Kennedy

   1. Josef Hrbek (18.03.2009 - 0:11) odpovědět IP: 88.146.150.236

    Ahoj Jiří!

    Zkus lidem vysvětlit, že potřebují něco, co si nedokáží ani představit…!!

    A právě v tom tkví naše budoucnost…!

    Josef Hrbek

  2. Petr Kupka (18.03.2009 - 1:40) odpovědět IP: 77.48.27.78

   Vážená paní nebo snad slečno Vlasto, musím vás požádat, abyste respektovala níže uvedená pravidla, konkrétně bod.5, jelikož vaše příspěvky nijak nesouvisí s tématem článku.V případě, že tak neučiníte, budou vaše komentáře bez milosti smazány.Což platí i pro ostatní účastníky diskuze. Děkuji za pochopení.
   http://www.hlubocky.eu/tisteny-zpravodaj/pravidla-vydavani/

 4. Bubeníček (18.03.2009 - 5:28) odpovědět IP: 85.70.111.150

  S názorem Vlasty nemohu souhlasit. Je správné, že se prezentují činnosti komisí a výborů, úředníků samospráv i státních, placených m.j. i z našich daní. A právě naopak Vlasto, my se budeme snažit, aby naši občané byli informováni co nejvíce o činnostech těchto pracovníků. Informaci paní Bc. Pastorové chválím a věřím že ji budou následovat i další.
  Bubeníček