„Dostal/a jsem čaj – co s ním?“

Publikováno 30. 01. 2009 v rubrice Zajímavosti « zpět « úvod

Odpověď na tuhle otázku závisí na tom, jaký čaj jste dostali, a na chuti každého z vás. Pro začátek je dobré vyzkoušet univerzální návod a pak jej upravovat dle vlastní chuti.

Čaj - ilustrační fotoVětšina čajů je vícenálevových. Proto je vhodné zvolit na jeho přípravu nádobu o menším objemu (nejlépe do 0,5l; já používám konvičky do objemu 0,25l) s pokličkou. Pokud možno nevychladlé lístky (z vychladlých lístků i jednotlivých nálevů se uvolňují volné radikály, které mohou být karcinogenní) lze opakovaně zalévat.

Jak poznáte poslední nálev? Lístky se rozvinou, přestanou vonět a u řady druhů lehce změní barvu. Dalším měřítkem pro „poslední nálev” může být jednoduše to, že vám už nechutná nebo ho více nechcete pít.

Na přípravu jsou nejjednodušší červené čaje. Zalévají se vodou o teplotě 100°C a vydrží zhruba 3 nálevy.

Složitěji zní příprava modrozelených čajů. V podstatě na nich ale mnoho nezkazíte i v případě, že se jim rozhodnete věnovat méně pozornosti. První nálev se obvykle vylévá. Je takzvaně očistný a není v něm tolik povzbuzujících látek. Buddhisté jej „obětují” Buddhovi, čajomilci obvykle Mistru Ju Lu. První nálev se přelévá lehce odstátou vodou, zhruba o teplotě 80-90°C, postupně se může teplota vody a doba luhování prodlužovat. Z původní 0,5 minuty třeba i na minut 5.

Čaj - ilustrační fotoNejsložitější a nejvíce zkušeností vyžaduje příprava čaje zeleného. Vydrží obvykle 3-6 nálevů, z nichž každý se luhuje zhruba dvě minuty. Nejrychleji stárnou, tudíž není dobré je dlouho skladovat. Zalévají se vodou o teplotě 60-80°C. Nejkvalitnější japonské čaje se mohou zalévat už 40°C vodou. Při zalití teplejší se začínají uvolňovat třísloviny, po kterých čaj hořkne.

Čajové chutě jsou velmi individuální. Zatímco někdo preferuje jemné květinkovo-ovocné chutě oolongů, jiný si pochutná jen na pořádně silných červených čajích. Silnější čaj si připravíte, když dáte větší množství lístků (optimum: 5-7g na 0,25l), zalijete jej teplejší vodou nebo necháte déle luhovat. Poslední způsob je nejméně vhodný, protože po určité době se z čaje začínají uvolňovat tlumivé látky a místo vytouženého povzbuzení se můžete dočkat zkracování intervalů mezi zíváním.

Lenka Havlíková

Seriál o čaji - všechny díly:

 1. Čaj - nápoj zdravé mysli
 2. Čajový zeměpis
 3. „Dostal/a jsem čaj – co s ním?“

Rubrika: Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

 1. Patrik (02.02.2009 - 14:29) odpovědět IP: 90.183.75.76

  Prosím, dost bylo čaje! Ty články jsou jakoby se autorka nechala inspirovat návodem jak sestavit postel z Ikey. Chybí jen slovíčko Imbus…Je to nuda, a ruku na srdce, kdo z vás strká do vody teploměr, aby změřil teplotu a používá více nálevů? Já nevím, jak autorka, ale já makám od nevidím do nevidím, prostě vstanu, chytnu pytlík, zaliju vřící vodou z rychlovarné konvice a jsem jenom rád, že najdu nějaký čistý hrnek. A nejlepší je stejně Pigi. Děkuji ale panu Kupkovi za spoustu jiných, přínosnějších článků.

 2. Ladislav Kostroň (02.02.2009 - 21:51) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Čau Hombre
  Ruku na srdce, Patriku, ty čaji fakt nerozumíš.
  Články Lenky jsou super, jen tak dál holka.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.