Do Hluboček míří rychlý internet

Publikováno 06. 03. 2010 v rubrice Co se děje v obci « zpět « úvod

Na podzim roku 2009 schválilo Zastupitelstvo obce Hlubočky vybudování internetové optické sítě. Nyní se tento projekt začíná realizovat. Pojďme se tedy podívat, jaké výhody to pro místní obyvatele přínáší.

Poskytovatel připojení k internetu Přáslavice.Net nabízí přístup k celosvětové síti především v Hlubočkách-Dukle, Mariánském Údolí, Přáslavicích, Doloplazích, Velkém Újezdě a vesničkách v okolí. Počet připojených domácností a komerčních subjektů již lze počítat ve stovkách a dostupností služeb lze tohoto provozovatele přirovnat ke špičkám v tomto oboru podnikání.

Ilustrační fotoTechnologicky je v Hlubočkách nejvíce zastoupené bezdrátové připojení v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. Tento způsob připojení v době vysokorychlostního internetu však znamená poměrně velké omezení pro další rozšiřování nabídky o datově náročnější služby. Poskytovatelé připojení k internetu se proto v poslední době uchylují k budování optických sítí, které zajistí vysokou dostupnost a kvalitu poskytovaných služeb, ale především nabízí řádově daleko vyšší přenosovou rychlost.

Provozovatel sítě Přáslavice.Net připravuje vybudování optické sítě v Hlubočkách-Dukle a v Mariánském Údolí, přičemž v Dukle již začaly vznikat první spoje před nastoupením letošní zimy.

Jaké výhody takovýto technologický skok přinese občanům Hluboček? Pokusíme se vysvětlit dále.

Co je to optická síť?

Současné antény pro bezdrátový internet v Mariánském Údolí

Optická síť je systém vysokokapacitních propojek mezi panelovými a rodinnými domy, které budou realizovány formou optických kabelů.

Co je to optický kabel? Proč je výhodnejší než bezdrátové (anténní) spoje?

Optický kabel se skládá z několika žil optických vláken, které jsou tvořeny směsí skla a plastů, nehrozí zde tedy žádné rušení současných anténních rozvodů televize, rozhlasu či jakýchkoliv jiných služeb ostatních poskytovatelů. Rovněž kvalita služeb dodávaných prostřednictvím optického kabelu nemůže být ovlivněna zmíněnými rádiovými vlnami, a dokonce ani povětrnostními vlivy, které často výrazně snižují kvalitu obrazu u televizního vysílání.

Jaké služby optická síť Přáslavice.Net nabídne již v době realizace?

Ilustrační fotoV době realizace budou mít uživatelé k dispozici vysokorychlostní internet bez omezení stažených dat a s rychlostí 5 MBit za měsíční poplatek 277 Kč. Zřizovací cena přípojky u bytové jednotky činí kolem 400 Kč. Jedná se však o jednorázový poplatek za připojovací kabel zakončený účastnickou zásuvkou u vchodových dveří bytové jednotky. Pro srovnání zákazníkům připojeným klasickou bezdrátovou technologií nabízí síť Přáslavice.Net za stejnou cenu rychlost pouze 3 Mbit. Pro všechny způsoby připojení nabízí uvedené rychlosti s agregací 1:10.

Agregace je pojem, který značí maximální počet uživatelů, který může danou rychlost sdílet při největší zátěži v místě připojení (obvykle 18:00 – 22:00 v pracovní dny, 9:00 – 23:00 v dny pracovního klidu a svátky). Na tuto informaci je třeba dávat pozor, různí poskytovatelé se pyšní vysokými rychlostmi, ale tuto „přednost“ často vyvažují vysokou agregací na jednoho uživatele.

Přáslavice.Net dále nabízí pomoc s výběrem poskytovatele hlasových služeb a nejvýhodnějšího tarifu, případně zajistí dodání potřebného zařízení. Tuto službu můžete využívat bezplatně k internetovému připojení nebo za měsíční poplatek 77 Kč, pokud internetovou přípojkou od tohoto poskytovatele nedisponujete.

Jaké služby plánuje poskytovatel Přáslavice.Net dále provozovat prostřednictvím zmiňované optické sítě?

Skříň na rozvod internetuJak už bylo výše řečeno, optický kabel nabízí svou vysokou kapacitou široké možnosti využití. Do budoucna je zde otevřen prostor především pro rozšířenou nabídku televizních programů. Dále se logicky předpokládá další navyšování rychlosti internetových přípojek při zachování stávajícího měsíčního poplatku. Kapacita plánovaných spojů je určena s dostatečnou rezervou, aby byla schopna pokrýt požadavky zákazníků na dodávané služby i v budoucnu.

Nabídka služeb poskytovaných v rámci plánované optické sítě je zcela na jejich uživatelích a jejich požadavcích. Provozovatel sítě Přáslavice.Net se snaží vyjít maximálně vstříc všem požadavkům svých zákazníků, co se kvality a nabídky dodávaných služeb týče.

Pohled na střechy sídliště v Mariánském ÚdolíJak bude probíhat realizace projektu?

V první fázi budou propojeny panelové domy na sídlištích v Mariánském Údolí, Hlubočkách a vysílačů sítě. Propoje mezi nimi budou realizovány formou prověsů na úrovni střech jednotlivých domů. Tloušťka takovýchto spojů činí 7×4 mm, v uvedené výšce by tedy neměly být výrazně patrné pouhým okem a neměly by tedy jakýmkoliv způsobem narušovat estetičnost okolního prostředí ani panelových domů samotných.

Optická přípojka pak bude umístěna ve vlastní rozvodné skříni vedle anténních rozvodů v nejvyšším patře těchto panelových domů. Odtud budou následně kabelem rozvedeny uživatelské přípojky do bytových jednotek vlastníků, kteří budou mít zájem o využívání služeb optické sítě.

V druhé fázi budou následně na hlavní trase optického spoje připojeny i zájemci v rodinných domech v závislosti na vzdálenosti a technických možnostech připojení. Nově vznikající stavby by již měly disponovat optickými spoji pokládanými do země spolu s inženýrskými sítěmi.

Jaká bude cena optických propojek a kdo je bude hradit?

Optické spoje propojující panelové domy na sídlištích v Mariánském Údolí, Dukle a vysílače sítě vybuduje poskytovatel připojení Přáslavice.Net na vlastní náklady, rovněž bude hradit náklady na údržbu těchto propojení a případné opravy.

Máte dotazy k tomuto projektu? Chcete si prohlédnout, jak takový optický kabel vypadá fyzicky?

Ilustrační fotoProvozovatel sítě Přáslavice.Net vám zodpoví veškeré dotazy, neváhejte jej tedy kontaktovat. K nahlédnutí je rovněž k dispozici technická specifikace optických kabelů, které se na takovéto spoje běžně požívají, a mapy s vyznačenými alternativami tras, po kterých budou spoje realizovány. Optické sítě jsou v dnešní době technologickým maximem, které poskytovatelé nabízí ve svém portfoliu. Stejně tak i dodávané služby se často liší cenami i šířkou nabídky, zde by měla optika přinést příjemné změny pro koncové uživatele.

Jaké služby budeme využívat prostřednictvím této technologie za pár let lze jen hádat, ale jisté je, že konkurenční prostředí bude motivovat poskytovatele pevného připojení k dalšímu rozvíjení aktivit kolem doplňkový služeb.

Miroslav Klement, Jan Baroš - www.praslavice.net

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Co se děje v obci | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.