Digitalizace TV v Hlubočkách - Cukrák bude digitální

Publikováno 31. 05. 2011 v rubrice Co se děje v obci, Zprávy z úřadu « zpět « úvod

Počátkem roku 2011 jsme prostřednictvím webu a obecního zpravodaje psali o postupu digitalizace televizního signálu v Hlubočkách.

Vysílač v Hlubočkách (Cukrák)V tu dobu jsme byli informováni, že k vypnutí našeho analogového převaděče dojde až koncem roku a do té doby na základě měření Českého telekomunikačního úřadu rozhodnou České radiokomunikace společně s televizními společnostmi, které si přenos svých pořadů k nám divákům u radiokomunikací objednávají a platí jej, o dalším postupu. Přitom jsme chtěli o rozhodnutí vědět co nejdříve, abychom mohli občany Hluboček zavčas informovat o opatřeních, které budou muset v této souvislosti realizovat.

Proto nás nemile překvapil počátkem května e-mail redaktora České televize, který standardním postupem informoval asi sto obcí regionu o vypnutí analogových převaděčů k 30. 6. 2011, přičemž si občané našich obcí mohou naladit digitální vysílač Praděd, který naši oblast bez problémů pokrývá.

Protože jsme již počátkem roku jednali s ČT, že jejich krásné „pražské“ mapy o pokrytí signálu v našem údolí nefungují, požadovali jsme neprodlené provedení měření úrovně signálu, které bylo původně vzhledem k ukončení analogu koncem roku přislíbeno až ve 2. pololetí.

Současné digitální pokrytí je nedostatečné

Po jeho provedení se skutečně ukázalo, že úroveň signálu v obci je nedostatečná, že Praděd se téměř nikde nedá přijímat, ponejvíce brněnský Kojál, velmi částečně i vysílač Javořina. Celkově ale jen 52 % území je signálem pokryto a to je ještě otázka síly signálu, neboť velmi často se stává, že se obraz „rozpadá“.

Během roku bude převaděč v Hlubočkách digitalizován

Po tomto měření se ČT rozhodla k přebudování stávajícího analogového převaděče v Hlubočkách (Cukrák) na digitální vykrývač, který bude umožňovat přijímat pozemní digitální televizní signál prvního veřejnoprávního multiplexu (ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24). České radiokomunikace nyní jednají i s druhým soukromým multiplexem (mimo jiné NOVA, PRIMA, BARRANDOV a jiné soukromé televize a radia), aby nový vykrývač přenášel i tyto programy.

Jaká je současná situace v televizním signálu?

 • Analogový převaděč bude v obci fungovat pravděpodobně až do konce srpna letošního roku a bude plynule nahrazen („přepnut“) na digitální vykrývač. Předpokládáme, že kromě veřejnoprávních programů České televize a Českého rozhlasu se k tomuto řešení přikloní i soukromé televizní a rozhlasové stanice.
 • Pokud nebudete mít v tuto dobu k dispozici novější typ digitální televize či satelitní příjem, budete si muset k tomuto datu opatřit set-top box pro příjem digitálního signálu či přímo televizi s digitálním tunerem.

V současnosti vám bohužel ještě nemůžeme dát zcela závaznou a konkrétní informaci zejména o datu přeměny, i když ji neustále urgujeme. Jakmile tyto informace dostaneme, budeme občany Hluboček neprodleně informovat.

PhDr. Ivo Černík - starosta, Ing. Antonín Plíska - místostarosta

Zajímavosti:

Rubrika: Co se děje v obci, Zprávy z úřadu |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (4)

 1. Petra (31.05.2011 - 18:20) odpovědět IP: 88.146.150.239

  Obávám se, že při vytváření krásných „pražských“ map o pokrytí signálu vůbec nebyla uvažována výšková členitost území. Přitom taková analýza není nemožná, ani když se mapa vytváří “od stolu z Prahy”. Holt soudruzi udělali někde chybu…
  Snad tedy bude vše dotaženo do konce a Cukrák bude opravdu digitální.

 2. Jaroslav (01.06.2011 - 5:49) odpovědět IP: 88.146.150.2

  Prosím o doplnění čísla televizního kanálu, na kterém bude signál šířen. Děkuji.

  1. Antonín Plíska (01.06.2011 - 14:51) odpovědět IP: 217.170.100.2

   Bohužel v tuto dobu nejsme schopni odpovědět, protože České radiokomunikace nás o těchto technických věcech neinformovaly.

 3. Lucka H. (17.10.2011 - 16:58) odpovědět IP: 188.175.69.142

  Vážení Soudruzi!

  Cítím, že je mou povinnosti Vás upozornit na bezpráví, které je na nás konáno našimi zastupiteli. Bylo nám řečeno, že budeme schopni příjmat digitální signál všech programů na naších set-top boxech. Avšak opak je pravdou, jak sme se před nedávnem dozvěděli… budem moci sledovat jen 4 veřejnoprávní TV…a ten kdo by chtěl mít ten ”luxus” ze sledování Novy a Primy jako doteď si bude muset, za nekřesťanský peníz, pořídit satelit, nebo kabelovou TV. Řekněte mi co mám teď dělat se svým absurdně drahým set - top boxem, na který nemůžu nic chytit, ať moje babička otáčí anténu na kteroukoliv stranu? Vraťte mi peníze, nebo sjednejte nápravu.

  PS: Nedělám si p*del!

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.