Den Země v ZŠ Hlubočky

Publikováno 29. 04. 2013 v rubrice Příroda, Školy a školky « zpět « úvod

Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy student Harvardovy univerzity zorganizoval sérii environmentálních protestních setkání a výukových programů. První Den Země slavil úspěch; ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. Dnes slaví Den Země víc než miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším světským svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

Sázení liliovníkuSázení liliovníku

Také na Základní škole Hlubočky jsme svátek oslavili. Byl hezký sluneční den, pondělí 22. 4. 2013, a my jsme se o půl dvanácté všichni sešli naší školní zahradě. Nejdříve jsme přivítali zástupce naší obce: pana starostu Ivo Černíka a paní Věru Bombíkovou. Paní ředitelka nám pověděla zajímavé informace o liriodendronu tulipifera (liliovníku tulipánokvětém), o stromu, který potom společně s panem starostou a paní Bombíkovou zasadila.

Den Země v ZŠ HlubočkyDověděli jsme se, že se květů dočkáme až za deset let a že jeho název je odvozen od lyry, kterou připomínají tvarem jeho listy. Liliovník jsme zakoupili za peníze získané sběrem textilu a zasadili jsme ho jako náhradu za liliovník, který jsme v zimě museli skácet z bezpečnostních důvodů.

Následně se žáci účastnili zábavného přírodovědného kvízu, který pro ně připravili deváťáci. Za správné odpovědi získali lízátko. Kdo chtěl, mohl na školním dvoře hrát různé hry, nebo si mohl prohlédnout výstavu prací a projektů vytvořených v pracovních činnostech a ekologii, nebo obdivovat rozkvetlou školní zahradu. Den se také díky krásnému počasí vydařil a doufáme, že se většině účastníků líbil.

Za žáky 9. třídy Michaela Peřinová a Veronika Grauerová

Rubrika: Příroda, Školy a školky | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.