Dechovka v údolí aneb 1. ročník dechovkového festivalu u nás

Publikováno 15. 05. 2013 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Když nás koncem loňského roku oslovil předseda kulturní komise PaedDr. Aleš Prstek s tím, jestli bychom mohli udělat předběžnou kalkulaci dechovkové akce, byli jsme zpočátku mile překvapeni. Měla to být jedna ze tří větších akcí – po Folku na Letním a Muzice pro nezaujaté uši.

VlčnovjankaOchotně jsme se ujali úkolu obvolat kapelníky, zjistit ceny za vystoupení a především najít společný termín, který by všem vyhovoval. Když jsme se ale dozvěděli, že máme žádat o dotaci my, dostavily se obavy, zda všechna starost zůstane jen na nás. Opak však byl pravdou.

Před několika lety by nás ani ve snu nenapadlo, že by se něco takového, jako je festival dechovek, mohlo u nás uskutečnit. I když areál amfiteátru Na Letním k tomu přímo vybízí. Zvláště dny minulého týdne byly teplé a slunné, okolí KD krásně upravené s vůní čerstvě posečené trávy. Deštivý konec týdne však vzal všechny naděje, že by se akce mohla konat venku.

Video: Dechovka v Údolí

Autor videa: Jaroslav Polcer

VěrovankaKonala se tedy v neděli 12. května 2013 v kulturním domě. Jeho správkyně paní Klementová vyšla, jako ostatně vždy, ve všem vstříc. Domluvila občerstvení pro návštěvníky a nakonec obětovala celou neděli, aby vše klapalo. Spolu s členy kulturní komise připravili krásné zázemí, včetně veselých barevných poutačů – Dechovka v údolí –, které, jak doufáme, v budoucnu ještě využijeme.

Kapely se sjely, jak bylo naplánováno, ve složení Vlčnovjanka, Věrovanka a Hanačka z Břestu. Moderátor pan Vladimír Hrabal mohl tedy ve 13.30 hod. přivítat návštěvníky, kteří zaplnili sál asi ze dvou třetin – 142 platících. Mohlo jich být více, ale koneckonců i méně. Lze-li to přičítat špatnému počasí nebo tomu, že to byl 1. ročník, ukáže až čas. Nebo některé maminky v den matek čekaly doma na své děti. Ty naše nám pomohly s organizací a i to byl pěkný dárek.

Hanačka z BřestuVšem zainteresovaným tímto moc děkujeme, oni vědí, kteří to jsou (od návrhu plakátu, propagaci, přípravu a výzdobu sálu, přípravu sladkého pohoštění pro muzikanty, hasičům za občerstvení pro návštěvníky, po prodej vstupenek, dokumentaci – video a fotografie a následný úklid).

Docela nás mrzelo, že autobus, který využilo 32 lidí, jel zbytečně na Hrubou Vodu i do Hluboček, protože odtud nikdo nepřijel.

Ať už se děje v kulturním domě Na Letním cokoliv (tedy přesněji jakákoliv akce), ale ať se něco děje. Bylo by skutečně škoda, aby tak krásný kulturní dům, který nám všichni závidí (v dobrém slova smyslu), byl nevyužitý.

Za pořadatele manželé Mikiskovi

Fotky: Dechovka v údolí – 1. ročník

Foto: Anna Mikisková, Petr Plíska, Jaroslav Polcer

Rubrika: Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (10)

 1. elis (16.05.2013 - 5:21) odpovědět IP: 194.213.41.2

  Nic, absolutně nic není v té naší vesnici pro mladé. (kromě občasného rocku u Korca - ale to nezajímá všechny!!!). Já chápu že je 99% lidí v naší obci důchodci! Na každým kroku. Ale sakra tak jsou tu i mladí ne snad? !!!! Samá dechovka a taková kravina ale diskotéka ne! To prostě tady neexistuje. Pravda důchodci by skučeli, že nemůžou večer od 7 spinuškat. Tak raději se nic takového nepořádá že!!!!!

 2. Anna Klementová (20.05.2013 - 7:08) odpovědět IP: 85.70.117.79

  A zase “ti důchodci” a zase ta “dechovka”! Jenže za tímto počinem stojí mnoho příprav a práce, překonání lenosti, kus osobní statečnosti vzít odpovědnost za uspořádání takovéto akce a v neposlední řadě, získat svým krásným příkladem a milým chováním návštěvníky a spolupořadatele akce.
  Tak milá/ý Elis máte možnost! Obec Hlubočky poskytuje i dotace na uspořádání kulturních akcí . Stačí se informovat na patřičných místech, představit svůj záměr, získat dotaci, nebo investovat své peníze (tak jako u dechovky) a zajistit vše potřebné pro hladký průběh akce. Přeji Vám mnoho úspěchů.
  Škoda, že si nevážíte našich seniorů. A LÉTA BĚŽÍ……….
  Manželům Mikiskovým a také všem, kteří se podíleli na “Dechovce v údolí” patří velký dík!

 3. David (23.05.2013 - 8:30) odpovědět IP: 109.80.173.98

  Souhlasím s paní Klementovou. Pravděpodobně každý má možnost realizovat nějakou kulturní akci a pravděpodobně s poskytnutím finanční podpory ze strany obce. Souhlasím i s Elis, jelikož v Hlubočkách se opravdu nic neděje - kulturní akce pro mladé tu jednoduše nejsou, jediné na co se dá zajít, tak je Jukebox u Koryho (100% pravda)
  Na druhou stranu by ale i obec měla sama kulturní akce pro různé cílové skupiny uskutečňovat, jelikož i to souvisí s tím proč obyvatelstvo v Hlubočkách stárne (upozorňuji, že nemám nic proti stáří), jelikož kdo by chtěl z dnešní mladé populace zůstat v nechutné komunistické obci, jejíž zastupitelé a pracovníci dělají s nejvyšším nasazením pouze to, aby nic dělat nemuseli? Osobně se strašně těším na volby do zastupitelstva, ale doufám, že dojde k rapidní obměně, jinak budu snad i zvažovat stěhování s celou svou rodinou.
  I když v Hlubočkách žiji od narození - sociálně-kulturní úroveň naší obce jde pěkně do pr.dele.
  Pošleme všichni všechny komunisty k šípku. Této ohavné smečky se zbavíme jedině účastí u voleb 2014. Pokud to nevyjde - nezbývá než čekat, kdy i stáří bude minulostí.

 4. marie (24.05.2013 - 8:35) odpovědět IP: 217.170.97.34

  Dobrý den,plně souhlasím s panem Davidem dobrý komentář také už se těšíme na nové volby a doufám,že už ti co tam jsou zmizí nic pro občany této obce nedělají jen pro své známe a pro sebe tam jde vše silnice no vlastně Hlubočský tankodrom nic se neděje odpoledne mrtvo žádný dělník tak jsem zvědavá,kdy konečně dojde k nápravě asi by bylo nutné aby občané vletli na obecní uřad a udělali pořádek sami. Podívejte se jak to klape ve V elké Bystřici co tam už se vše udělalo co se tam pořádá akcí to je pan starosta ,který je na svém místě.A Pan Plíska ten až už jde na zasloužený odpočinek a přenechá to schopnějším lidem vůbec nechápu jak ten se tam mohl prosadit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Romana H. (26.04.2015 - 7:23) odpovědět IP: 193.86.104.2

   Dobrý den.Já nesouhlasím ani s jedním.Jsem taky mladá a nejsem z Hluboček. i když manžel tam jezdí do práce spousty kilometrů.Vloni v prosinci jsme byli s rodiči na vánočním koncertu dechovky ve vašem kulturním domě a byl to tak silný zážitek.Už se těším na letošní festival dechovek.A vám mladým vzkazuji.vykašlete se tady psát a odsuzovat komunisty a staré lidi,co mají snahu pro druhé něco udělat.je to jen vaše výmluva.Zvedněte zadky a uspořádejte si to sami.pak uvidíte.co vše to obnáší.Já pořádám taky sice jen srazy.ale není to taky jednoduché vymyslet vše okolo.aby ostatní měli krásné vzpomínky.Kecat a psát umí každý.S pozdravem Romana

 5. Pol (28.05.2013 - 18:08) odpovědět IP: 176.97.246.90

  Souhlasím s Marií i s Davidem hlavně s tím stěhováním i když čest dobrovolníkům, kteří tyto akce pořádají ať je to dechovka nebo cokoli jiného, protože obec nedělá raději nic Hlavně že v anketě které kulturní akce v obci upřednostňujeme vedou akce pro děti a mladé a hle 1.6 dětský den a zase nic ať si opravdu vezmou příklad z Velké Bystřice.

  1. Anna (24.06.2013 - 12:08) odpovědět IP: 176.97.242.4

   Paní nebo slečno Marie, je potřeba vědět, že všechny pořádané akce v obci, jak sportovní, tak i kulturní jsou hrazeny z velké části z obecního rozpočtu a podporovány obcí Hlubočky. Dokonce i ty školní, neboť zřizovatelem škol a školek je obec. Navíc spoustu práce s přípravami, které nejsou vidět zajišťují právě zaměstnanci obce. Jistě se Vám líbil “Pohádkový les” a další…
   Cestu bych snad do kultury nepletla, i když po ní jezdím denně, ale to je jiná kapitola.

   1. Pol (25.06.2013 - 17:44) odpovědět IP: 176.97.246.90

    Paní nebo slečno Anno,jen se zeptám co na Pohádkovém lese zaměstnanci obce zajišťovali? Podle mně to bylo sdruženi Broučci, anebo to zajištováni zaměstnanci obce opravdu nebylo vidět, kromě reklamního znaku obce a uvolněni nějakého toho obecního rozpočtu a podpory.

 6. marie (10.06.2013 - 17:11) odpovědět IP: 178.72.253.230

  proč se stále nic neděje,kde je ta slíbená nová cesta proč si stále ničíme svá auta,možná by pomohlo začít jezdit orátem proč všichni jen nadáváte a nic pro to neuděláte vždyt to je hruza samá díra nebo vedení obce už rezignovala protože dobře vědí,že tak neschopné už nikdo volit nebude

 7. IKI (01.07.2013 - 22:12) odpovědět IP: 213.192.8.6

  Vážení “komentátoři” z Hluboček - Mariánského údolí !
  Byl jsem účastníkem zde prezentovaného festivalu a jel jsem kvůli tomu více než 50 km. To neuvádím proto, abych vzbudil Váš obdiv, ale proto, aby bylo zřejmé, že nejsem obyvatelem ani Mariánského údolí ani nejbližšího okolí. A tak jsem navštívil nyní i webovky s prezentací uvedené akce. A nestačím se divit nad Vašimi komentáři k této akci. Čekal bych hodnocení vlastního průběhu akce (ať již kladné či záporné) t.j. návštěvnosti, organizace, hudby jednotlivých kapel, pohoštění apod.. Místo toho tady čtu výlevy nespokojenosti s přemnožením důchodců v obci, existencí neschopných komunistů na obecním úřadě, rozbitou cestou přes obec a to vše doplněné pověstnou třešničkou - agitaci k volbám v příštím roce. Jestli máte, zde se vyjadřující pisatelé, neukojitelnou touhu po kritice dění ve Vaší obci, tak to v rámci demokratické svobody slova a názorů dělejte, ale tam, kde je na to to pravé místo. Ne jako hodnocení úspěšné dechovkové akce. Nebo si myslíte, že všichni ti, které tak konstruktivně kritizujete, jsou příznivci dechovky a budou si prohlížet zrovna tuto stránku webu a číst si Vaše, možná oprávněné, žehrání na poměry ve vaší obci? Nebo se potřebujete vyjevit ze svých frustrací a je Vám jedno,kde to uděláte? Tak se příště, než začnete něco někam psát, zkuste alespoň minimálně zamyslet nad relevantností svého počínání, abyste se před jinými návštěvníky webu spíš neztrapnili. Všichni “dechovkáři” Vám za to budou velmi vděční.

  A co se týče festivalu - na to, že to byl první ročník a všichni organizátoři to dělali poprvé, tak je jisté, že se akce rozhodně povedla, potěšila spoustu přítomných příznivců dechovky, kteří se jistě již těší, že příští rok budou moci přijet na druhý ročník. Všem organizátorům patří dík!