Publikováno 29. 07. 2009 v rubrice Černá kronika, policie a hasiči « zpět « úvod

Pokud v dnešních  dnech pozorujete, že se v hlubočské hasičárně cosi děje, pak věřte, že se v ní pořád něco děje. V současné době probíhá úprava zbrojnice v rámci rozvojového programu ROP. Dojde také ke zvětšení výjezdových vrat, úpravě sociálního zařízení, kuchyňky, výměně oken a k několika dalším úpravám. O tom se však něco dozvíte v příštím článku, dnes nebudu prozrazovat vše.

Hasiči JPO II - Hlubočky DuklaOd začátku roku hasiči nezaháleli

Výjezdová jednotka využila zimní období, ostatně jako každý rok, k teoretické přípravě a povinnému školení členů zásahové jednotky. Postupně také proběhlo na stanici hasičského záchranného sboru školení velitelů, strojníků, osob pracujících s motorovými pilami a nositelů dýchací techniky. Ti navíc absolvovali výcvik na polygonu - tentokrát specializovaný na vyhledávání osob v budovách.

Zásahy a výjezdy

Také jsme měli několik zásahů, chcete-li přesné číslo, tak 21. Hned 1. 1. 2009 byly dva zásahy a 2. 1. 2009 další. Už jsme se obávali že se naplní pranostika „jak na nový rok tak po celý rok“, ale naštěstí se situace uklidnila.

Požár louky v Burku 15. 6. 2009K požárům jsme vyjížděli 7x, z těch větších poznamenávám 16. 2. 2009 požár auta, 22. 3. 2009 požár střechy v hostinci Pod Vráblem, 8. 5. 2009 požár odpadu v továrně a opět si lidé nedali říci a na suché trávníky vzali zápalky na místo hrábí. Dopravní nehoda se v tomto výčtu objevuje celkem 4x a bohužel se nevyhnula ani naší jednotce. Souhrou nešťastných náhod a  spěchu došlo k tomu, že jsme přišli o dodávkový vůz Volkswagen, který bohužel do dnešního dne nebyl plnohodnotně nahrazen.

Přírodní události

Pomoc při povodních v Bernarticích 30. 6. 2009Další oblastí naší činnosti je pak odstraňování následků přírodních událostí. Při těchto událostech jsme asistovali celkem 5x a šlo o čerpání vody či odstraňování spadlých stromů. Do této kolonky patří i naše pomoc při záplavách v okrese Jeseník, kdy jsme asistovali při pomoci v obci Bernartice dne 29. 6. 2009 či lokální záplava v Hlubočkách dne 1. 7. 2009, kdy na poměrně malém prostoru cca 5 km délky obce spadlo významné množství srážek a došlo k rozvodnění několika potoků a zatopení sklepů.

Nakonec zbyly takzvané technické pomoci, kdy jsme například odstraňovali vosy a zachraňovali zraněného psa. Těchto zásahů bylo celkem 5, pokud počítám správně.

Hasičský ples 24. 1. 2009Hasiči a kultura

Spolek hasičů - to ovšem nejsou pouze zásahy. Dne 24. 1. 2009 jsme uspořádali Hasičský ples, první po dlouhých 19 letech, a dle ohlasů celkem zdařilý. Ano, vím, že hudba nebyla zcela ideální, ale to chceme napravit na II. Hasičském plese. Doufám, že se nám podaří tuto událost zařadit mezi tradice v naší obci.

V letošním roce nás dosud opustili dva členové, bratr Jiří Běhal a bratr Walter Schudek. Oba byli dlouholetými členy našeho sdružení. Čest jejich památce. Oproti tomu je potěšitelné, že roste zájem nových členů a výjezdová jednotka je doplňována „mladou krví“. Nemohu také zapomenout na hasičskou svatbu, která se u nás konala. Dne 7. 2. 2009 si řekli své „ANO“ dva členové našeho sboru,  Alena Žižková a Zdenek Sova.

Sportovní výkony

Náš sbor je znám nejen svoji zásahovou činností, ale i sportovními výkony. V letošním roce jsme se opět zúčastnili postupové soutěže v požárním sportu. Okrskové kolo v Hlubočkách jsme jednoznačně vyhráli a obě družstva, jak mužů tak i žen, postoupila do okresního kola v Šumvaldu. Tam již byla konkurence o něco větší, ale vzhledem k tomu, že do krajského kola postupují dva týmy v každé kategorii, věřili jsme v postup. Naše ženy sice na favorizované běžkyně z Moravského Berouna nestačily, druhé místo si ale pohlídaly s přehledem. Týmu mužů pomohla trocha štěstí, a tak se mohli po zásluze radovat z prvního místa.

Pozvánka na hasičskou soutěž na sídlišti v Hlubočkách - Dukle 12. 9. 2009Pozvánka na akce

Držte nám tedy palce 22. 8. 2009 na krajském kole požárního sportu v Šumperku. Kromě těchto soutěží jsme zajeli také na některé pohárové soutěže v okolních obcích. Tyto výkony bych mohl hodnotit v meteorologickém slangu jako „občas jasno, občas polojasno se střídavými přeháňkami“. Zkrátka byly dny, kdy se nedařilo tak, jak bychom si přáli, ale byla i sobota, kdy jsme dokázali vyhrát dvě soutěže v jeden den. Ale utěšujeme se tím, že 12. 9. 2009 bude soutěž na sídlišti v Hlubočkách, a tak si nejlepší výkony schováváme pro domácí publikum. Tímto bych vás chtěl tedy pozvat na tuto sportovní událost.

Mladí hasiči

Mládež byla, je a bude v našem sboru vždy na výsluní našeho zájmu. V loňském roce vyhráli celý seriál Okresní ligy mladých hasičů a letos se opět pustili s celou vervou do bojů neméně úspěšně. Převaha prvních míst dává velkou šanci dosáhnout opět na metu nejvyšší a je jasné, že i kdybychom v podzimní části ligy neuspěli, umístění v lize bude velmi dobré. Ve hře Plamen jsme po nepovedeném závodu branné všestrannosti bojovali o druhé místo, naštěstí úspěšně. Z okresního kola jsme postoupili z druhého místa do krajského kola, které se konalo v Přerově. Tam se však k nám štěstěna otočila zády a na nás zbylo 7. místo.

O poznání větší radost nám udělala kategorie dorostenců. Z okresního kola postoupilo družstvo dorostenců z Hluboček hladce, protože na okrese je pouze jedno družstvo dorostenců a jedno družstvo dorostenek. Bojovalo se však v kategorii jednotlivců a zde byli úspěšní oba naši borci, Jiří Navrátil a Martin Pecko, 1. a 2. místo. Na krajské soutěži v Přerově byla 3 družstva dorostenců a asi 15 jednotlivců – dorostenců. Družstvo doplatilo na mladickou nezkušenost, přesto druhé místo považuji za úspěch. Ve svých 15 letech byli vyrovnaní soupeři družstvům s 18tiletými závodníky, přičemž požární útok vyhráli přesvědčivě. V jednotlivcích postupovali první 3 na mistrovství republiky. Martin Pecko bohužel na toto umístění nedosáhl a skončil na 4. místě, Jirka Navrátil exceloval, všechny disciplíny vyhrál a po zásluze obsadil 1. místo. Na mistrovství republiky se však při prvním běhu zranil, a tak nemohl zasáhnout do bojů o nejvyšší příčku.

Soutěže pro děti

Naše SDH bylo také pořadatelem soutěží pro děti. V zimě jsme uspořádali halovou soutěž pro mladé hasiče, abychom vyplnili období, kdy má hasičský sport prázdniny, nějakou sportovní aktivitou. Soutěž se líbila už taky proto, že přes zimu se toho moc neděje, což je škoda především pro děti. Tradiční letní dětskou soutěž zařazenou do ligy mladých hasičů jsme uspořádali 14. 6. 2009 v zahradě školky. Účast 30ti družstev je známkou toho, že o tuto soutěž je zájem. Přišla se podívat spousta dětí, které jak doufáme, tento sport nadchne a zapojí se do našeho kolektivu. V září zahajujeme cvičení a případní zájemci se mohou hlásit, cvičení je každé úterý od 16 hodin.

Jak vidíte život v hlubočské hasičárně je bohatý, což je dobře nejenom pro nás, ale i pro občany obce.