Církevní restituce

Publikováno 10. 06. 2008 v rubrice Názory občanů « zpět « úvod

Nejen politiky, ale i prosté občany rozdělují názory na vracení majetků nebo na finanční kompenzace církvím. Jde o všechny církve v ČR a  o  1 - 2% majetku státu.

Kostel Božského srdce Páně v HlubočkáchPro restituce hovoří základní pravidlo  „co bylo ukradeno, musí být i vráceno”, jde o nápravu křivd. Stát nebyl, není a ani nebude řádným hospodářem svěřeného majetku. Ubudou mu starosti se správou nemovitostí. Finanční vyrovnání? Část majetku církví byla státem převedena nebo prodána a případné vrácení tohoto majetku by mohlo napáchat následné křivdy na současných majitelích.

Proti hovoří politická zásada levicových stran a typická česká vlastnost  závist. Občané nesouhlasící s restitucemi by si měli uvědomit, že ze svých daní nepřímo přispívají nejen na činnost církví, ale i na některé údržby jejich majetku. Pokud by církve část vráceného majetku prodaly, budou o tom zvažovat se znalostí věci a pečlivěji než státní úředníci.

Na rozhodnutí čekají mnohé obce, které nemohou nakládat se zablokovaným církevním majetkem. Je velice dobře, že se zástupci církví i státu dohodli na společném stanovisku a nyní záleží pouze na tom, zda zdravý „selský” rozum zvítězí i v parlamentu.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Názory občanů | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.