Chatař vyfotil uprchlého makaka, opičák je zpátky v Hlubočkách

Publikováno 16. 11. 2010 v rubrice Co se děje v obci, Příroda, Zajímavosti « zpět « úvod

Před pár týdny jeho stopa zmizela v hlubokých lesích vojenského prostoru Libavá. Nyní se však jeden z dvojice makaků červenolících, kteří koncem června utekli ze zoo na Svatém Kopečku, vrátil do míst v okolí Hluboček, kde se oba samci zdržovali krátce poté, co unikli ze svého výběhu.

Martin Rak z chatové oblasti Suchý Žleb vyfotil makaka ve čtvrtek ráno, jak si na střeše pochutnává na jablkách.Na zahradě chalupy v Hlubočkách opičáka vyfotil majitel jedné z chat. “Přijel jsem na chatu ve čtvrtek ráno a koukám na sousedovu střechu, na které seděl makak a ládoval se jablky. Tak jsem rychle vytáhl mobil a vyfotil ho,” popisuje autor fotografie Martin Rak z Olomouce.

O tom, že se opice ve vesnici pohybuje, už slyšel od místních. “Ale moc jsem tomu nevěřil, říkal jsem si, že ho spíš jen někdo hodně chtěl vidět. Tak teď už tomu věřím,” dodal se smíchem chatař.

Makak s kedlubnou u TěšíkovaSamci se podle ošetřovatelů ze zoo brzy po útěku 22. června rozdělili. Před tím však chatařům v Hlubočkách plenili ovocné sady. Jeden makak se začátkem listopadu objevil o téměř 50 kilometrů dál u Moravské Třebové.

“O jedné opici nejsou více než týden zprávy, naposledy byla na Libavé ve vojenské oblasti. A ta druhá cestuje, byla na Šumpersku a teď je u Moravské Třebové,” řekla tehdy mluvčí zoologické zahrady Hana Labská. Právě tento opičák je téměř jistě ten, kterého nyní vyfotil chatař.

Opičáci hledají samičky, zimu v přírodě přežijí

Makak červenolící - ZOO Svatý Kopeček“Jednomu jsme říkali Tatin, druhému Šimpy, bohužel ale nevíme přesně, který je který. Na jména neslyší. Myslím si, že ten na Moravskotřebovsku je Šimpy. Napřed byl na Pohořanech, nějakou delší dobu se tam zdržovali spolu, pak se rozdělili a tenhle šel přes Těšíkov, Paseku, Dlouhou Loučku, Oskavu, na Hrabišín, Malín, Sudkov, potom ho lidé viděli v Jedlí a teď v Petrušově,” uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Samci utekli ze zoo, když se v areálu začaly kácet stromy a zvířatům vadil hlasitý zvuk motorových pil. Kvůli kácení navíc pracovníci zahrady museli vypnout elektrický ohradník, což opicím útěk usnadnilo. Nyní se podle ošetřovatelů snaží v přírodě najít samičky.

Ošetřovatelé se neobávají, že by opice ve volné přírodě nepřežily nadcházející zimu. “Makakové červenolící, dříve se jim říkalo japonští, jsou opice, které žijí v podobném podnebním pásmu jako je Česká republika. Jsou to nejseverněji žijící opice, takže jsou klidně schopní zimu u nás přežít,” doplnila Labská.

Ošetřovatelé doufají, že uprchlíky v zimě chytí

Zoologové doufají, že zima je přinutí zastavit se v toulání někde, kde budou mít stálý přísun potravy. V zimě se mohou přiživit zbytky kukuřice z polí, nebo u krmelců pro zvěř. Třeba je také někdo začne krmit. Pak by je ošetřovatelé odchytili se klecí, do které umístí jídlo.

Pracovníci zoo prosí, aby lidé zavolali do zoologické zahrady na tel. číslo 585 151 601 nebo na policii, pokud makaka zahlédnou. Mohou se také pokusit udržet ho na místě nabídkou nějakého jídla.

Autor: Jakub Štos, Zdroj: iDnes.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie: Makak v Hlubočkách

Rubrika: Co se děje v obci, Příroda, Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Petr Plíska (26.11.2010 - 14:52) odpovědět IP: 77.48.155.242

    Uprchlý opičák obědvá v Mariánském Údolí na sídlišti. Podívejte se:

    http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/uprchly-opicak-se-prochazi-po-sidlisti-podivejte-s.html

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.