Čekání na Světlanu

Publikováno 02. 02. 2010 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

Dostala se mi do rukou útlá knížečka z edice Přísně tajné – literatura faktu – z roku 2006 číslo 6, obsahující příběh, který se týká i naší obce. Autorem je žurnalista a spisovatel Roman Cílek a tento příběh je z jeho knihy Dny tenkrát – dny potom.

Popis není k dispoziciCelá kniha obsahuje sedm příběhů o setkáních, rozchodech a hledání, o lidech, jejichž životy poznamenala válka. Příběh má název Čekání na Světlanu s podtextem „příběh o světélku dobra v temném válečném čase zla“.

Popisuje osudy několika lidí z přelomu let 1943 a 1944 v továrně Moravia v Mariánském Údolí, kdy kromě českých či německých pracovníků, zde byli nasazeni na práce i zajatí vojáci z různých zemí a také ukrajinské ženy. Jedna z těchto žen - Jelena Iljaševičová – porodila za pomoci porodní asistentky paní Polzerové a tehdy osmnáctileté Blaženy Králové, později Kostrhonové, zdravou dceru, která dostala jméno Světlana.

Ač by se to mohlo zdát velice nepravděpodobné, přežila malá Světlana se svojí matkou za pomoci mnoha dalších tehdejších pracovníků až do konce války v lágru uvnitř továrny. Těsně před koncem války v roce 1945 se podařilo matku i s dcerou tajně převézt do Lošova, kde se u pana Zatloukala dočkaly osvobození. Po válce se Světlana setkala s paní Kostrhonovou až po několika desetiletích, kdy za ní přijela z Krasnodaru do Mariánského Údolí.

Zde příběh z pera spisovatele Romana Cílka končí. Možná se však najdou další pamětníci, kteří by jej mohli upřesnit nebo doplnit. Prostor na to dostanou na našem webu nebo i v tištěném Zpravodaji.

Leopold Bubeníček

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. leopold bubeníček (03.02.2010 - 8:47) odpovědět IP: 88.102.11.243

    Poděkování za souhlas s uveřejněním a za zaslanou fotodokumentaci patří především spisovateli panu Romanu Cílkovi a dále pp. Bendičákovi, JUDr.Čermákovi, Pfeiferovi z Pražské vydavatelské společnosti. Pokud budete mít o tento příběh zájem ( popř. o další zajímavé příběhy z literatury faktu nebo o díla spisovatele Romana Cílka), můžete je získat jednak v knihkupectví, půjčovnách knih nebo přímo v redakci PVSP - http://www.pvsp.cz. Kromě edice Přísně tajné, vychází i edice Magnet, kterou mnozí jistě znají z minulosti.

    Bubeníček

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.