Canisterapie v Domově důchodců na Hrubé Vodě

Publikováno 07. 06. 2011 v rubrice Zajímavosti « zpět « úvod

Již samotný název napovídá o jakou terapii jde. Canis v překladu z latiny znamená pes. Volně lze toto sousloví přeložit jako terapie pomocí psa. Jiná definice tvrdí, že jde o léčebný kontakt člověka a psa.

Canisterapie v Domově důchodců na Hrubé VoděTento společník už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, nemůže být pochyb. K terapii se využívá různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj. Není důležitý vzhled nebo velikost. Měl by to být pejsek vyrovnaný, přátelský, neagresivní, ochotný ke kontaktu s lidmi. Samozřejmě musí být ovladatelný nejen svým majitelem, ale i cizími lidmi. Všechny tyto vlastnosti jsou testovány během canisterapeutických zkoušek. Vyloučí se tak agresivita nebo přílišná bázlivost psa.

Canisterapie může mít formu individuální nebo skupinovou, vždy záleží na konkrétní potřebě klienta.V žádném případě nejde, jak se mnozí domnívají, o bezprostřední vypuštění psa do kolektivu dětí nebo seniorů. V domovech důchodců návštěvy těchto mazlíčků působí jako příjemné zpestření jinak všedního stereotypního dne.

Průběh canisterapie v Domově důchodců na Hrubé Vodě

Canisterapie v Domově důchodců na Hrubé VoděJiž 2 roky spolupracujeme s canisterapeutkou paní Janou Dohnalovou ze sdružení AURA CANIS, která k nám dojíždí pravidelně 2x měsíčně. Při jejím příchodu jinak klidné prostředí domova rázem ožije. Doprovod jí dělají dvě rozpustilé fenky Bibi a Amari a pohodový kocourek Jonášek. Canisterapie je u nás součástí ucelené rehabilitace a probíhá buď individuálně na pokojích nebo pro méně pohyblivé v rehabilitační místnosti za přítomnosti fyzioterapeutky, která dohlíží na správné polohování a následně provádí cílenou rehabilitaci.

Tuto metodu aplikujeme především u klientů s postižením hybného aparátu (degenerativní onemocnění kloubů, svalové spazmy…), dále u neurologických a psychiatrických diagnóz. Uživatelé na tuto terapii reagují pozitivně, vždy se těší a paní Janu v očekávaný den vyhlížejí. Léčebný účinek se dostavuje ihned.

Zlepšení psychické i fyzické kondice

Kontakt s pejsky a kocourkem ovlivňuje jejich celkovou psychickou i fyzickou kondici. Dochází ke zmírnění bolestí a svalových křečí, zlepšuje se nálada, pohyblivost a spolupráce. Pejsek nabízí starým a opuštěným lidem přátelství, lásku, pocit vzájemné potřebnosti, ale i respektování.

Pozitivní úloha zvířete spočívá nejen ve schopnosti zastoupit chybějící úzké mezilidské vztahy, ale popouzí také k pravidelnému pohybu a projevení citů, pomazlení se a k stimulaci hmatové oblasti. Zvyšuje se pocit bezpečí a zmírňuje se pocit osamění, žalu a bolesti při ztrátě životního partnera. Tito tvorové dokáží vyburcovat z nostalgie a deprese, které často senioři a nejen oni podlehnou. Pes nerozlišuje podle vizáže či onemocnění, ale spoléhá na svůj instinkt a vnitřní hodnoty člověka.

Marcela Kučerová, Domov důchodců Hrubá Voda

Citát: Není na světě lepší psychiatr než štěně, které vám olizuje obličej.

Bern Williams

Rubrika: Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Ing. Jana Pastorová (07.06.2011 - 20:28) odpovědět IP: 217.170.97.33

    Sama jsem chovatelkou “salaše” - bernského salašnického psa - a obě vedoucí dámy (Jana Dohnalová a Jana Pečenková) z AURA CANIS znám z různých výstav, setkání či oslav osobně. Jsou to bezvadné ženské, které okolo sebe dokázaly vytvořit skupinu lidí, kteří se tomuto časově i psychicky náročnému koníčku pravidelně věnují.
    Moc jim fandím a tleskám.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.