Čajový zeměpis

Publikováno 04. 01. 2009 v rubrice Příroda, Zajímavosti « zpět « úvod

Čajovou pramáti je Čína. Vyvinuly se zde snad všechny známé způsoby zpracování čaje. Nejpestřejší škálu zastoupení zde má zřejmě zelený čaj, jehož je nyní známo zhruba tři tisíce základních druhů. Rostlina, ze které se zde čaj vyrábí nese latinský název Cammellia Sinensis.

ilustrační fotoI v Indii rostla tato bdělost podporující rostlina. Bohužel však Cammelii Assamica, kterou je mnohem těžší kultivovat. Zkřížením s Cammellií Sinensis vznikl nový typ čajovníku, z jehož nálevu lze cítit poněkud výraznější tóny a obzvlášť se hodí pro pěstování listí na červené čaje, ale je kultivovatelný. Většina čaje, který byl od dob kolonizace do nedávné minulosti dovezen do Evropy pochází právě z Indie. Velká Británie zde dodnes vlastní řadu plantáží, na kterých za nízké mzdy pracují tamní obyvatelé.

Indická vláda podle neověřených zpráv plánuje odkoupit plantáže v Daarjeelingu a začít zde pěstovat rýži pro zvýšení životní úrovně obyvatelstva. To by však znamenalo konec jednoho jedinečného čaje - Daarjeelingu (na našem trhu jsou velmi často k dostání pouze jeho plagiáty). Indové popíjejí čaj velmi často s mlékem a slazený. Typické je i přidávání koření. Tradiční recepturou jsou kořeněno červené čaje prodávané v našich čajovnách pod názvy Masala nebo Yogi.

Dalším čajovým proudem, který se přehnal Asií byla cesta čajovníku do Koreje. Zde se pěstuje převážně čajzelený s prostým názvem Nokcha. Vlastně není jisté odkud čaj pochází nebo jak byl zpracován, protože v korejštině jeho název znamená prosté: zelený čaj.

Z Koreje putoval zelený čaj do Japonska, kde byl jeho rituál dotažen do takřka dokonalé jednoduchosti. Původně byl záležitostí císařů a nejbohatší vrstvy samurajů, kde se podával v luxusním čínském nádobí ve zlatem zdobených místnostech. Čajoví mistři však vyvinuli rituál, který zpřístupnil čaj širším vrstvám a v Evropě je znám pod názvem Chanoyu. Jeho ústředními body je podávání mletého čaje z kvalitních lístků zvaného Macha. Podává se vždy na začátku (řídký šlehaný čaj) a na konci tohoto obřadu (hustý čaj).

ilustrační foto

V dnešní době se japonské čaje sklízí strojově a sklizený čaj se jmenuje Aracha a prodává se těsně po sklizni. Později dochází k jeho třídění - taktéž strojovému - po jehož dokončení vznikají čaje typu Bancha (nejnižší kvality), Sencha (střední kvality) a Gyokuro (nejvyšší kvality). Tamaryokucha má poněkud odlišnější způsob výroby a je pojicím článkem mezi tradičním čínským zpracováním čaje a typickou japonskou technologií, která čaji dává sladkost a svěžest čerstvě posekané trávy.

Na našem trhu se v současné době prodává řada „čajových specialit”. Jedná se o zbytkové nekvalitní čaje, které jsou upraveny tak, aby byly nezvyklé a lákavě exotické pro náš trh. Patří mezi ně Genmaicha (čaj s praženou rýží), Kukicha (řapíky listů), Houjicha (pražené listy) a Kokaicha (zbytkové listy rozemleté na prach spojené s přírodním lepidlem).

V dobách carského Ruska udržovala Čína kontakt jen s málokterou zemí, avšak car byl poctěn přízní císaře, kterou mu projevil čajovou zásilkou. Bohužel čaj nedorazil čerstvý, nýbrž slisovaný v cihlách po přepravě nevhodné pro jeho skladování. Rusové si na tento typ čaje zvykli a po nástupu lodní dopravy se vyvinul jako specifický pro výrobu Pu-Erhu. Původně čajový omyl se stal základem pro nové odvětví této kultury. Převážně červené čaje se pěstují i v zemích bývalého Sovětského svazu, zejména v Gruzii, jejíž čaj se opět začíná vracet na náš trh.

Thaiwan je specifický svými oolongy. Nyní začíná expandovat na vietnamský trh - dříve specifický zelenými čaji.

Lenka Havlíková

Seriál o čaji - všechny díly:

 1. Čaj - nápoj zdravé mysli
 2. Čajový zeměpis
 3. „Dostal/a jsem čaj – co s ním?“
Rubrika: Příroda, Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

 1. Ladislav Kostroň (10.01.2009 - 20:14) odpovědět IP: 90.183.248.253

  Výborný článek, jsem milovníkem tohoto elixíru, zeleného čaje dokážu vypít i několik litrů denně. Potom ovšem špatně spím, lépe řečeno - nemohu usnout. Zkouším třeba počítat ovce a většinou končím u čísla 24 728 a potom vstanu, protože musím jít do práce. Dělat v Moři (e) Medového Pekla není jednoduché. Právě čaj mi pomáhá přežít. Cítím se silný a to je důležitější, než být silný. Rád bych Vás Lenko někdy pozval k nám do čajovny k Potkánovi v Údolí, rok Krysy pomalu končí, takže bychom to mohli slušně oslavit. Děkuji Vám za velmi pěkný - v pořadí již druhý - příspěvek.
  Kostroň

  1. Lenka Havlíková (20.01.2009 - 12:33) odpovědět IP: 158.194.185.116

   Děkuji za reakci. Autorka

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.