Čaj - nápoj zdravé mysli

Publikováno 18. 11. 2008 v rubrice Zajímavosti « zpět « úvod

Čaj - ilustrační fotoCo je to čaj?

Legenda praví, že jistý mistr meditoval řadu let bez zamhouření oka. Spánek jej však jednou přece jen přemohl. Po probuzení si rozzuřený Mistr utrhl oční víčka a zahodil je do zahrady za svými zády. Vyrostl z nich čajový keř, který dodnes pomáhá lidem v boji proti únavě.

Skutečné písemné doklady o popíjení čaje pocházejí zhruba z roku 2000 před naším letopočtem z Číny, pramáti čajové kultury. I mně tento nápoj před více než třemi lety uchvátil a nyní bych se o radost z tohoto poznání ráda podělila. Přijměte tedy, prosím, mnou pomyslně nabízenou misku čaje. Seznamte se…

Zpracováním se liší…

… různé typy čajů. V Evropě nejznámější a nejpopulárnější jsou čaje zelené a červené (u nás nazývané černé). Rozdíl mezi nimi je zdánlivě malicherný - “pouhý” proces fermentace. Chuť a účinky těchto dvou typů čajů jsou však nezaměnitelné.

Dalším významným členem čajové rodiny je čaj modrozelený (jindy též nazývaný polofermentovaný či oolong), při jehož zpracování nebyl proces fermentace završen. Podle stupně praženosti se dále dělí na světlý a tmavý.

Čajové spíše rarity, které jsou v naší zemi oblíbené pro svou jedinečnost, jsou čaje bílé, žluté a tmavé. Bílé vynikají velkým množstvím tipsů (vrchních lístků), žluté jsou tajemstvím často i pro prodejce a tmavé jsou speciality zemitých chutí, které by měly zrát jako víno a často se archivují.

Čaj jako lék

Konvice čaje - ilustrační fotoChcete-li začít popíjet čaj pro zdraví, vyhněte se čajům aromatizovaným. Chuť, kterou cítíte, není přírodní, ale ryze syntetická.

Z hlediska účinnosti byla pro tyto účely bych rozdělila čaje do dvou skupin. První z nich jsou čaje světlé (zelené, světlé oolongy, bílé a žluté), druhá pak tmavé (čaje červené, tmavé oolongy a tmavé čaje typu Pu Erh). Skupina první se vyznačuje snižováním krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Ochlazuje a proto je vhodné popíjet ji v teplých měsících. Pověry praví, že zelený čaj zabraňuje tvorbě zubního kazu. Druhá skupina je oproti prvé antagonistická. V praxi to znamená, že krevní tlak zvyšuje, zahřívá a ideální je začít ji popíjet s opadávajícím listím.

Ať už vás při toulkách po českých či zahraničních čajovnách nebo při návštěvách lidí s čajem spřízněných osloví kterýkoliv čaj, vězte, že narozdíl od popíjení slazených nápojů vám čaj pomůže v udržení linie a doplnění některých minerálních látek; oproti alkoholu vaši mysl zbystří a prodlouží dobu vaší pozornosti i bdělosti. Poslední zmiňované účinky čaje jsou patrné zvláště u silných nálevů luhovaných kratší dobu. Zhruba po šesti minutách luhování se začnou uvolňovat stimulující látky navozující spíše ospalost.

Co zřejmě nevíte o čaji

Zelený čaj se nepřátelí s horkou vodou. Nechte ji chvíli odstát. Čajové lístky, které nevychladly, lze obvykle znovu zalít (zvlášť modrozelené čaje se vyznačují vysokým počtem nálevů, u kvalitních se dočkáte i 15).

Číňané ani Japonci čaj obvykle nesladí. Zvyk sladit čaj pochází z Indie a k nám se dostal přes Anglii a její slavný čaj o páté. 

Lenka Havlíková

Seriál o čaji - všechny díly:

  1. Čaj - nápoj zdravé mysli
  2. Čajový zeměpis
  3. „Dostal/a jsem čaj – co s ním?“
Rubrika: Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

  1. Amnell (20.11.2008 - 16:06) odpovědět IP: 83.240.12.39

    krásný článek, zase jsem o něco chytřejší:)

  2. Kamil (05.02.2009 - 19:33) odpovědět IP: 90.183.248.253

    Skvělý článek, radost z čaje nezná slov.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.